Bakan Günay: Kültürel Varlıklara Ne Kadar Sahip Çıkılırsa Turizm O Kadar Farklı Marka Haline Gelecektir

Bakan Günay: Kültürel Varlıklara Ne Kadar Sahip Çıkılırsa Turizm O Kadar Farklı Marka Haline Gelecektir

Bakan Günay: Kültürel Varlıklara Ne Kadar Sahip Çıkılırsa Turizm O Kadar Farklı Marka Haline Gelecektir
19.07.2009 20:05 | Son Güncelleme: 19.07.2009 20:05

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kültürel varlıklara ne kadar çok sahip çıkılırsa, Türkiye turizminin o kadar farklı marka haline geleceğini ifade ederek, "Sadece denizinize, sadece yeşilinizi degil, yaşam tarzı kültürünüzü, yemek kültürünüzü, müzik kültürünüzü, çay ikram etme, yemek ikram etme kültürünüzü turizme katabiliyorsanız; sizin ülkeniz o zaman farklılaşır ve ülkenizi dünyada bir marka haline getirirsiniz." dedi.

Bakan Ertuğrul Günay, Muğla'nın Bodrum ilçesinde The Marmara Otel'de düzenlenen toplantıda, belediye başkanları ve turizmcilerle bir araya geldi. Bakan Günay ve belediye başkanlarının bir araya geldiği toplantıya, Muğla AK Pati Milletvekili Mehmet Nil Hıdır, Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan, belediye başkanları ve turizmciler katıldı.

Türkiye'de turizmde büyük sıçramalar yaşanırken, Bodrum'un hala halledilmesi gereken bazı sorunlarının olması, altyapı sorunlarının olması, arıtma sorunları olmasının, bu çağda aşılması gereken sorunlar olduğunu belirten Bakan Ertuğrul Günay, "Biz Türkiye'de yatırımı destekliyoruz ama bazı kırmızı çizgilerimiz var, bazı şartlarımız var. Birincisi doğayı korumaktır, ikincisi tarihi koruyacağız, çünkü bu tarih varlıklar; üzerinde yaşadığımız Roma varlıkları, Bizans varlıkları, Lidya varlıkları Kayra varlıkları, Selçuklu Osmanlı varlıkları, Cumhuriyet varlıkları, bunlar insanlığın emanetidir. Üçüncü olarak da yaptığımız her şey bir yıl, beş yıl, on yıl sonra bizi utandırmayacak, bu yatırım yaptığımız dönemde dünyanın konsepti neyse dünyada gelişen duyarlıklar neyse enerjiyi koruma konusunda, suyu dikkatli kullanma konusunda, çevreyi koruma konusunda bu dikkatleri seferber edeceğiz, en kaliteli şekilde yapacağız." diye konuştu.

Günay, Türkiye'de gerçekten kültürel varlıklara ne kadar çok sahip çıkılırsa Türkiye turizminin o kadar farklı marka haline geleceğine işaret ederek, "Sadece denizinize, sadece yeşilinizi değil, yaşam tarzı kültürünüzü, yemek kültürünüzü, müzik kültürünüzü, çay ikram etme, yemek ikram etme kültürünüzü turizme katabiliyorsanız sizin ülkeniz o zaman farklılaşır ve ülkenizi dünyada bir marka haline getirirsiniz." diyerek turizmin önemine değindi.

Kültüre yapılan her yatırımın turizm için bir tanıtım olduğunu belirten Bakan Günay, kültüre yapılan her atılımın geleceğe dönük gelişimin bir parçası olduğunu kaydetti. Bakan Ertuğrul Günay, şöyle dedi:

"Attığımız her adımdan birbirimizi haberdar edeceğiz, özellikle Bodrum Yarımadası için söylüyorum, bu önümüzdeki dönemde Bodrum Yarımadası'nın alt yapısıyla, yeşili ile doğası ile daha fazla koruyan bir hale getirmeyi, yapılaşmada sakınmaya, yapılaşacak bölgelerde yeşili daha çok koruyan, denizden görünümü betona katiyyen dönüştürmeyen kriterler uygulayacağız. Bunları ne ben tek başına Ankara'dan dayatacağım ne de siz burada yapılmış olan kriterleri bozacaksınız, bu anlayış içerisinde hep beraber çalışacağız." (CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Bakan Günay: Kültürel Varlıklara Ne Kadar Sahip Çıkılırsa Turizm O Kadar Farklı Marka Haline Gelecektir - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 11.7.2020 20:44:43. #1.14#
title