Bakan Günay KKTC'de

Bakan Günay KKTC'de

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) Geldi.

Bakan Günay KKTC'de

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) geldi.

Girne'de yapılacak Turizm Günü etkinlikleri açılışına katılmak amacıyla adaya gelen Ertuğrul Günay, temaslarına Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ı ziyaret ederek başladı. Günay'a ziyareti sırasında Ekonomi ve Turizm Bakanı Erdoğan Şanlıdağ ile Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin eşlik etti. Ertuğrul Günay, daha sonra Başbakan Ferdi Sabit Soyer tarafından kabul edildi. Kabulde Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Kurttekin ve Başbakanlık Müsteşarı Doğan Şahali de hazır bulundu. Görüşmenin basına açık bölümünde konuşan Ertuğrul Günay, Türkiye'nin turizm alanında dünyada ilk 10 ülke arasında bulunduğuna dikkat çekerek, Türkiye'nin ilk 5'e girmesi için çaba gösterdiklerini söyledi. Deneyimlerini Kıbrıs'a da taşıma isteğinde olduklarını söyleyen Günay, her zaman KKTC'nin ekonomik, toplumsal ve kültürel gelişmesi için çaba gösterdiklerini ifade etti. Günay, son zamanlarda Kıbrıs'ta oluşan çözüme yönelik iyimserlik havasının da sevinç verici olduğunu söyledi ve kararlılıkla bunun sürmesini diledi.

Başbakan Ferdi Sabit Soyer de, Ertuğrul Günay'ın Türkiye'nin turizm ve kültür alanındaki başarılarına imza atan bir kişi olarak deneyimlerini KKTC'ye aktarma yönündeki kararlılığından memnuniyet duyduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyeti'nin KKTC'nin her zaman yanında yer aldığını kaydeden Başbakan Soyer, Türkiye'nin büyükelçilik vasıtasıyla gelen yardımlarıyla KKTC'nin gelişme kaydettiğine dikkat çekti. BM parametrelerinde iki eşit kurucu devletin ortaklığında bir çözüm için kararlı adımlarla yola devam edildiğini kaydeden Soyer, 3 ay sonra başlayacak görüşme süreciyle birlikte, bulunacak çözümün sadece Kıbrıs için değil, Türk-Yunan ilişkileri ve tüm bölge için de olumlu yansımalarının olmasını istediklerini söyledi.

Başbakan Soyer, Türkiye'nin AB sürecinde sürekli olarak "Kıbrıs kartını kullanan bağnaz çevrelerin" yapmak istediği oyunları aşmasını ve Türkiye'yle birlikte Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyet seviyesine ulaşmak istediklerini de sözlerine ekledi.

(MG-EA-EA-OK-D)