Bakan Güler: "Silahlanmaya Ayrılan Paradan Az Bir Pay Ayrılsa Türkiye Güneş Enerjisi Projesini Hayata Geçirir"

Bakan Güler: "Silahlanmaya Ayrılan Paradan Az Bir Pay Ayrılsa Türkiye Güneş Enerjisi Projesini Hayata Geçirir"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Silahlanmaya Ayrılan Paradan Az Bir Payın Ayrılması Halinde Türkiye'nin Güneş Enerjisini Kullanabileceğini Söyledi.

Bakan Güler:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, silahlanmaya ayrılan paradan az bir payın ayrılması halinde Türkiye'nin güneş enerjisini kullanabileceğini söyledi.

TEMA Vakfı tarafından Alibeyköy'de bulunan Santralİstanbul'da "Uygarlığı kurtarmak için harekete geçmek" başlıklı bir konferans düzenlendi.

Konferansa dünyaca tanınan Çevre analisti Lester R. Brown, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı A.Nihat Gökyiğit ve TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Y. Gürses katıldı.

Konferansta kısa bir konuşma yapan Bakan Güler, dünyadaki silahlanmaya dikkat çekti. "Aslında, silahlanmaya ayrılan paralardan bir miktar pay ayrılsa, Türkiye güneş enerjisini çok rahat kullanır ve Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi mazlum ülkelere örnek olabilir." diyen Bakan Güler, Türkiye'nin çevre konusundaki planlarını yeniden masaya koyup incelemesi gerektiğini ifade etti.

Tüm dünyanın, 'Vicdan, vefa ve kanaat' kavramlarını çevre için yeniden devreye sokması gerektiğinin altını çizen Bakan Güler, "Çevreye sadece enerji açısından değil uygulamalarımız açısından da bakıyoruz. Her sorun kendi çözüm tohumlarını içinde taşır, eğer dört mevsim ikiye indiyse, bu hatalarımızdan dolayıdır." şeklinde konuştu.

Dünyaca tanınan Çevre analisti Lester R. Brown da konferansta çevre sorunlarıyla ilgili bir dizi analizde bulundu. Brown, "Plan B 3.0" isimli projesini konferans katılımcılarına anlattı. Dünyanın petrolün bitmesinden duyduğu endişeyi toprak için hissetmediğine dikkat çeken Brown, "Buzulların erimesi çok hafife alınmış bugüne kadar. Hibrit araçlarını hızlı bir şekilde kullanıma sokmalıyız. Hibrit araçlar 2009'da kullanıma girecek. Çok uluslu şirketler pazar sinyallerine dikkat ediyorlar. Vergi sistemini yeniden yapılandırırsak bu durum değişecek. Somut birşeyleri değiştirirsek, doğru fiyat sinyallerini gönderirsek düzelecektir." dedi.

Çevre için herkesin taşın altına elini koyması çağrısında bulunan Brown, yalnızca devlet başkanlarının ve bakanların değil, tüm insanlığın çevre için birşeyler yapması gerektiğini dile getirdi.

"Asıl önemli olan bizlerin içinde bulunduğu 6 milyarlık kişidir. Kamuoyunun değiştirilmesi gerekiyor. Sahaya inip birşeyler yapmalıyız. Hepimiz buna dahil olmalı. Sistemik değişikliklere ihtiyaç var. Güçlü siyasi hareket ABD'de kömür yakıtlı santrallerin inşaasını engelledi bunu unutmayın" diyen Brown, insanlığın geleceği için herkesin bir şeyler yapması gerektiğine vurgu yaptı.

Konferans sonunda, TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanı A.Nihat Gökyiğit, Brown'a Anadolu motifleriyle donatılmış seramik tabak hediye etti.

Kaynak: CHA