Bakan Güler'in Gaziantep Temasları

Bakan Güler'in Gaziantep Temasları

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin Büyük Miktarda Bitkisel Atığı Olduğunu Belirterek, "Çimin Yanı Sıra Fındık Kapsülünden, Buğdayın Samanından, Yapraklardan da Elektrik Üretilecek" Dedi.

Bakan Güler'in Gaziantep Temasları

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin büyük miktarda bitkisel atığı olduğunu belirterek, "Çimin yanı sıra fındık kapsülünden, buğdayın samanından, yapraklardan da elektrik üretilecek" dedi.

Gaziantep temaslarını sürdüren Bakan Güler, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı ziyaretinin ardından Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan enerji indirgeme tesisini gezerek yetkililerden bilgi aldı. Bakan Güler'e eşlik eden Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cahit Nakıpoğlu, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, Organize Sanayi Bölgesi Başkan Yardımcısı Cevdet Akınal, tesis hakkında Güler'e bilgi verdiler. Tesisle ilgili sıkıntılarını dile getiren iş adamları, elektrik indirgeme tesisini büyük bir maliyetle Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikaların yararlanması için kurduklarını, ancak teşvik yasasından Gaziantep'in yararlanamaması nedeniyle elektrik kullanımının azaldığını dile getirdiler.

Daha sonra GASKİ Arıtma Kojenerasyon Tesisleri'nde incelemede bulunan Bakan Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ve GASKİ Genel Müdürü Fahrettin Uslusoy'dan bilgi aldı ve çimden nasıl elektrik enerjisi üretildiğini anlattı. Güler, enerji verimliliğini simgeleyen maskot ENVER ile birlikte çimleri avuçlayarak, "Bu bahçelerden biçilen çimlerden elektrik üretiliyor. Türkiye'nin büyük miktarda bitkisel atığı var. Çimin yanı sıra fındık kapsülünden, buğdayın samanından, yapraklardan da elektrik üretilecek" dedi.

Biyogaz üretilen alanda da inceleme yapan Bakan Güler, "Burada da biyogaz üretiliyor. Kanalizasyondaki atıklar, aynı zamanda biraz önce gördüğünüz biçilen çimler burada elektrik oluyor. Dolayısıyla hiçbir şey ziyan edilmeden, verimli bir şekilde elektrik elde ediliyor ve bu elektrikle tüm tesisin elektriği karşılanıyor. Enerji veremliliği bu. Bunu yaparsak dışa bağımlığımız azalacak" şeklinde konuştu.

Bakan Güler, Grand Hotel'de düzenlenen etkinliğin ardından Gaziantep'ten ayrıldı.

(SMR-CC-CC-Y)