Bakan Güler'in, Danıştay'ın Petrol Ofisi Kararıyla İlgili Açıklaması

Bakan Güler'in, Danıştay'ın Petrol Ofisi Kararıyla İlgili Açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Danıştay'ın Petrol Ofisi'ne Kestiği 498 Milyon 693 Bin 80 YTL'lik İdari Para Cezasına İlişkin Kararının Yürütmesini Durdurmasıyla İlgili Olarak, "Adli Kurumların Kararlarını Tartışacak Durumda Değiliz. Karar Karardır" Dedi.

Bakan Güler'in, Danıştay'ın Petrol Ofisi Kararıyla İlgili Açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Danıştay'ın Petrol Ofisi'ne kestiği 498 milyon 693 bin 80 YTL'lik idari para cezasına ilişkin kararının yürütmesini durdurmasıyla ilgili olarak, "Adli kurumların kararlarını tartışacak durumda değiliz. Karar karardır" dedi.

Bakan Güler, Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi'nin üyelerle sohbet toplantısına katıldı. Burada bir konuşma yapan Güler, yerli kaynakların kullanımına ağırlık verdiklerini belirtti. Yenilenebilir Enerji Yasası ile birlikte bunun kullanımına da özel önem verdiklerini kaydeden Güler, 43 tesisin özel sektöre verildiğini, 30 tesislik bir paketin de hazırlandığını ve daha sonra da 100 tesislik bir paketin daha özel sektöre verileceğini söyledi. Enerjiyi gündelik hayatta kavranabilir hale getirmeyi amaçladıklarını ifade eden Güler, "Bunu da başardık. Önceden bakanlık tartışılıyordu, şimdi projeler tartışılıyor" diye konuştu.

Bakan Güler, gelecek projeksiyonlara göre enerjide sıkıntı yaşanacağının öngörüldüğünü de belirterek, 2013 yılına kadar enerjide 128 milyon dolarlık yatırım yapılması gerektiğini bunun 105 milyar dolarının sadece elektrik için olduğunu kaydetti. Enerji darboğazından bahsedildiğini aktaran Güler, "Göreve geldiğimizde alım garantisi ve al ya da öde ile 3 ay içinde bütün bu yatırımları yapabilirdik. Ama önceki dönemlerde Yap-İşlet'ler gibi, pahalı elektriği almaya razı olsaydık" ifadelerini kaydetti. Aldıkları tedbirlerle enerji talebinin karşılanmasında sıkıntı yaşanmadığını ifade eden Güler, tedbir almasaydı sıkıntı çekileceğini ama gece gündüz çalıştıklarını söyledi. Rusya'dan alınan doğalgazda 40 milyar metreküplük al ya da öde kapsamındaki gazın silindiğini, fiyatların da aşağı çekildiğini belirten Güler, "Böyle olmasaydı kömür ve suya ağırlık veremezdik. Doğalgazı kullanmak zorunda kalacaktık" dedi.

Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı Projesi kapsamında 90 milyon varilin petrol yüklendiğin ve şubat ayında da yapılacak bir törenle 100. varilin yükleneceğini ifade eden Güler, Şahdeniz Doğalgaz Projesi kapsamında da Azeri kuyularında şu anda sorun olduğunu ancak bunlar çözüldüğünde Türkiye'nin hem kaynak çeşitliliğini sağlayacağını hem de daha ucuz gaz alacağını ve bu gazı İtalya'ya kadar götüreceğini söyledi. Güler,

"Akçakoca'daki doğalgaz aramaları sürüyor. Buradan çıkartılar gaz, şubat ayında Türkiye gaz sistemine verilecek. Amacımız kaynak çeşitliliği, yerli kaynak kullanımının artması ve maliyetlerin düşürülmesidir. Elektriğe zam yapmamamızın şimdiden sanayide 10 milyar YTL, evlerde de 5 milyar YTL katkısı oldu" diye konuştu.

Güler, toplantı girişinde gazetecilerin Danıştay'ın Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun Petrol Ofisi'ne verdiği para cezasıyla ilgili soruya, "Adli kurumların kararlarını tartışacak durumda değiliz. Karar karardır" dedi. Söz konusu kararın diğer akaryakıt dağıtım şirketleri için örnek teşkil etmesine yönelik bir soru üzerineyse, "Diğer kararları da görelim. Kurumların kararlarını tartışmak bize düşmüyor" şeklinde cevap verdi.

(MÜG-RO-RO-Y)