Bakan Güler'in Bursa Ziyareti

Bakan Güler'in Bursa Ziyareti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin Enerji Koridorunun Merkezi Olarak Nitelendirdiği Bursa'yı Dünyanın En Büyük 10 Ekonomisi Arasına Sokmak İçin Çalıştıklarını Belirterek, "Bursa Enerji Konusunda Atak Yapmaya, Patlamaya Hazır. Yatırımları Yerinde Değerlendirmek ve Yeni Yatırımları Görüşmek İçin 7 Genel Müdürümüzle Birlikte Çıkarma Yaptık. Bursa'yı Dünyanın En Büyük 10 Ekon...

Bakan Güler'in Bursa Ziyareti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin enerji koridorunun merkezi olarak nitelendirdiği Bursa'yı dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmak için çalıştıklarını belirterek, "Bursa enerji konusunda atak yapmaya, patlamaya hazır. Yatırımları yerinde değerlendirmek ve yeni yatırımları görüşmek için 7 genel müdürümüzle birlikte çıkarma yaptık. Bursa'yı dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına dahil edeceğiz. Burası otomotivde nasılsa enerjide de başkent olmak zorundadır" dedi.

Bakan Hilmi Güler, Bursa ziyareti kapsamında akşam saatlerinde valiliğe geldi. Vali Nihat Canpolat'la basına kapalı gerçekleşen görüşmeden sonra Güler, yürüyerek Heykel'deki tarihi belediye binasına geçti. Burada Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin'le görüşen Bakan Güler, daha sonra AK Parti İl Başkanlığı'na geçti. Güler, İl Başkanı Hayrettin Çakmak'la birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bursa'yı dünyanın enerji koridoru yapmak için çalıştıklarını açıklayan Bakan Güler, yapılan yatırımları yerinde denetlemek ve yeni yatırımları görüşmek üzere 7 genel müdürüyle birlikte çıkarma yaptığını belirterek, "Güzel Bursamız'da bugün çok verimli bir toplantı yaptık. İşadamlarıyla birlikte barajları, enerji nakil hatlarını, su konusunu, madenleri, santralleri ve BOTAŞ dahil olmak üzere bütün yatırımları değerlendirdik. Bursa'nın otomotivde olduğu kadar enerjide de büyük potansiyeli var. Otomotivde olduğu gibi enerjide de burası merkez olmalıdır. Bursa barajlar şehri olacak. Devlet Su İşleri (DSİ) bununla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Uluabat'taki Çınarcık Barajı, DSİ tarihinde bir ilk. Çınarcık Barajı'ndan önümüzdeki yıl elektrik üretilecek. Burada 3 ayrı baraj daha var. Kömürde iyi çalışmalar var. Doğalgazda iyi çalışmalar var. Rüzgar enerjisi konusunda da burası büyük bir merkez olacak. Hidroelektrik santral tribünleri Bursa'ya yapılacak. Bursa'da 20 milyar dolarlık hidroelektrik enerjisi potansiyeli, 15 milyar dolarlık da rüzgar enerjisi potansiyeli var. Enerjinin her dalında çok büyük potansiyel var. Jeotermal enerji bakımından söylenebilecek bir şey yok. Her şey ortada. İhracatta Türkiye ikincisi. Enerji konusunda da Bursa'dan ihracat yapılabilir. Altyapı buna çok müsait. Bursa'yı her bakımdan harikulade bir şehir haline getirmeyi planlıyoruz" dedi.

(EŞ-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA