Bakan Güler'in Basın Toplantısı (1)

Bakan Güler'in Basın Toplantısı (1)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Şu Anda Elektrik Üretiminin Yeterli Düzeyde Olduğunu Belirterek, "Tüketimi Karşılayacak Üretim Gücümüz Var" Dedi.

Bakan Güler'in Basın Toplantısı (1)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, şu anda elektrik üretiminin yeterli düzeyde olduğunu belirterek, "Tüketimi karşılayacak üretim gücümüz var" dedi.

Bakan Güler, elektrik arz güvenliği ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Son 78 yılın en sıcak yazının yaşandığını hatırlatan Güler, Türkiye'nin elektrik üretimi için doğalgaz, kömür ve su olmak üzere üç ana kaynak olduğunu söyledi. Kuraklık nedeniyle suyu idareli kullandıklarını belirten Güler, şu anda elektrik üretiminde kurulu gücün yeterli olduğunu kaydetti. Ancak bazı bölgelerde aşırı sıcaklardan dolayı özellikle klima kullanımının artmasının hatları zorladığını ifade eden Güler, aldıkları

önlemlerle bu gerilimi minimize etmeye çalıştıklarını söyledi. Şu anda elektrik kesintisinin söz konusu olmadığını ancak aşırı sıcaklar nedeniyle sistemin çalışmasının zorlandığını vurgulayan Güler, açıkta bulunan elektrik iletim hatlarındaki sıcaklığın 50-60 dereceye çıktığını ve bunu soğutmanın mümkün olmadığını söyledi. Türkiye Elektrik Üretim A.Ş. ve Türkiye Elektrik İletim A.Ş.'nin yoğun bir şekilde çaba gösterdiğini kaydeden Güler, "Şu anda üretimimiz yeterli miktardadır. Tüketimi karşılayacak

üretim gücümüz var" dedi. Güler, bazı bölgelerde aşırı sıcaklardan dolayı kontrolleri dışında bölgesel voltaj düşüklükleri olabildiğini belirterek, özellikle Antalya'ya bunun için yatırım yaptıklarını ve dağıtım hatlarının tümünü yenilediklerini söyledi. Elektrik tüketiminin hesapların üzerinde gerçekleştiğini belirten Güler, elektrik fiyatlarına 4 yıldır zam yapmadıklarını ve bu yüzden halkın herşey için elektrik kullandığını söyledi. Güler, 39-40 derece sıcaklığın üzerine çıkıldığında her 1 derecenin

100 megawatt ek tüketime neden olduğunu ifade etti. Antalya'nın elektrik ihtiyacının bin 50 megawatt olduğunu da belirten Güler, Antalya için özel bir santral kurulmasının da hazırlıklarını yaptıklarını bildirdi. Güler, bu santralin doğalgaz ya da fuel-oil kaynaklı olabileceğini, bir mobil santralin de bölgeye taşınabileceğini kaydetti.

Elektrik tüketiminin üretim maliyetlerini de artırdığını ve zam yapılmamasının oluşturduğu fiyat yükünün nasıl kaldırılabileceğinin sorulması üzerine ise Güler, elektrik fiyatlarına tek başına karar vermediğini, Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı ve Maliye Bakanı ile birlikte karar verip bunu başbakana sunduklarını anlattı. Zam yapmayarak, sanayi, turizm ve ihracatçıya büyük katkı sağladıklarını belirten Güler, Türkiye'nin Avrupa Birliği ülkeleri içinde en ucuz elektrik kullanan ülkelerden olduğunu söyledi.

Artan tüketimi karşılayabilmek için üretim artışına yönelik ek yatırım yapma ihtiyacını hep göz önüne aldıklarını belirten Güler, "Önümüzdeki dönemde de her yıl 2'şer bin megawatt olmak üzere ilave yatırım planlıyoruz. Kanun gereği bunu özel sektör yapacak. Özel sektör yapmayı düşünmezse, gerekli değerlendirmeyi yapıp, bizler (kamu) yapma durumunda olacağız" diye konuştu.

Elektrikte tüketim artışının gelişmişliğin bir göstergesi olduğunu belirten Güler, buna paralel olarak yatırımı da artıracaklarını kaydetti.

(MÜG-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA