Bakan Güler, Elektrik Zammına İlişkin Eleştirilere Yanıt Verdi

Bakan Güler, Elektrik Zammına İlişkin Eleştirilere Yanıt Verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Elektrik Zammına İlişkin Eleştirilerle İlgili, "Başka Zaman Her Ay Yapılan Otomatik Zamlara Karşı, 5 Yılda İlk Defa Yapıyoruz. Onu da Zorunluluk Olarak Yapıyoruz. Ekonominin Gereği Neyse Ona Göre Hareket Edeceğiz. Artış Olursa Artış Yaparız, Düşme Oluruz Düşme Yaparız" Dedi.

Bakan Güler, Elektrik Zammına İlişkin Eleştirilere Yanıt Verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, elektrik zammına ilişkin eleştirilerle ilgili, "Başka zaman her ay yapılan otomatik zamlara karşı, 5 yılda ilk defa yapıyoruz. Onu da zorunluluk olarak yapıyoruz. Ekonominin gereği neyse ona göre hareket edeceğiz. Artış olursa artış yaparız, düşme oluruz düşme yaparız" dedi.

ATA TV'nin Sheraton Otel'de düzenlenen tanıtım gecesi; siyaset, sanat ve iş dünyasının ünlü isimlerini biraraya getirdi. Geceye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, eski Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün'ün yanısıra spor, sanat ve iş dünyasından birçok

kişi katıldı. Tanıtım öncesinde ATA TV yöneticileri, konukları kapıda karşıladı. Gecede ATA TV'nin kısa bir tanıtımı yapıldıktan sonra tv yönecileri kısa birer konuşma yaptı. Geceye katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, enerji zammına yapılan eleştirilere yanıt verdi. Güler, "Dünyada elektrik ve doğalgaz pahalı olduğu halde halkımızı düşünerek bunu en düşük seviyede tuttuk. Bu, maliyetlerin fiyatlara yansımasıdır. 5 yıldır yapmıyorduk. Eskiden bunlar 1 ayda yapılıyordu. Yaklaşık 61 ay oldu,

bunu yansıtmadık. Bundan dolayı Hazine'ye yük olmadan, zarar etmeden yaptık. Bu başarının fark edilmesi lazım. Her ay yapılanı biz 5 yılda yapmayarak bunu sürdürdük" dedi.

Güler, asgari ücretli bir vatandaşın göreve geldikleri zaman 150 kilowat/saat elektrik kullandığını ve maaşının yüzde 20'sini elektriğe ödediğini belirterek, "Eleştirileri yapanların aynı zamanda değişik bir açıdan bakmaları gerekiyor. Bütün dünyada çok dana büyük artışlar olduğu halde biz halkımızı düşünerek bunu mümkün olduğu kadar düşük tuttuk. Bu da bizim ekonomi politikamızın bir gereğidir" diye konuştu.

"EKONOMİNİN GEREĞİ NEYSE ONA GÖRE HAREKET EDECEĞİZ"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, elektrik zamlarında bundan sonra nasıl bir politika izleyeceklerinin sorulması üzerine, "Ekonominin gereği neyse ona göre hareket edeceğiz. Şu anda ürettiğimiz elektriğin yüzde 50'si doğalgazdan oluşuyor" dedi. Göreve geldiklerinde petrol fiyatlarının 21 dolar olduğunu hatırlatan Bakan Güler, şu anda petrol fiyatlarının 80-90 dolarlara çıktığını söyledi. Kayıp kaçakla mücadele ettiklerini ve verimli çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Güler, "Başka zaman her

ay yapılan otomatik zamlara karşı 5 yılda ilk defa yapıyoruz. Onu da zorunluluk olarak yapıyoruz. Ekonominin gereği neyse ona göre hareket edeceğiz. Artış olursa artış yaparız, düşme oluruz düşme yaparız" şeklinde konuştu.

Geceye katılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, basın mensuplarının sınır ötesi operasyonlarla ilgili sorularını yanıtsız bıraktı.

(DUY-OK-Y)

Kaynak: İHA