Bakan Güler: "Elektrik Kesintisi İle İlgili Olarak Şu Anda Bir Kişi Açığa Alındı"

Bakan Güler: "Elektrik Kesintisi İle İlgili Olarak Şu Anda Bir Kişi Açığa Alındı"

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, 13 Saatlik Elektrik Kesintisine İlişkin Geniş Çaplı Bir Soruşturma Başlatıldığını Ve Bir Kişinin De Açığa Alındığını Söyledibakanlıkta Basın Mensuplarına Açıklama Yapan Bakan Güler, Hafta Sonunda 13 Saate Varan Elektrik Kesintisi İlişkin Basın Mensupl...

Bakan Güler:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, 13 saatlik elektrik kesintisine ilişkin geniş çaplı bir soruşturma başlatıldığını ve bir kişinin de açığa alındığını söyledi
Bakanlıkta basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Güler, hafta sonunda 13 saate varan elektrik kesintisi ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

-ELEKTRİK KESİNTİSİ-
Otoprodüktör lisansı sahibi santraller ile devlet arasında herhangi bir görüyme yapıldı mı? sorusu üzerine Bakan Güler,¨Biz bu konuda uzun süredir görüşmeleri sürdürüyoruz.Özel sektörün bu konudaki düşüncelerini biliyoruz. Biz de bu talebleri sadece Enerji Bakanlığı olarak değil diğer ilgili bakanlıklarla birlikte değerlendiriyoruz.Bu değerlendirme devam ediyor.Bu çalışmalar aylar önce başladı.
Güler, ¨Enerji maliyetlerine yönelik düşürme olacak mı?¨ sorusuna ise¨Bütün bu önerileri ilgili bakanlıklarla başta Maliye Bakanlığı ile birlikte görüşüyoruz.Bu noktada görüşmeler netleşince bilgileri paylaşacağız.¨dedi.

-KESİNTİNİN MALİYETİ-
Bir gazetecinin ¨Yaşanan elektrik arızasının toplam maliyeti belirlendi mi?¨ sorusan karşılık Bakan Güler,¨Böyle bir çalışma yapılmadı ancak bununla ilgili geniş kapsamlı bir soruşturma başlatıldı.¨

-1 KİŞİ AÇIĞA ALINDI-
Bakan Güler, `görevden alınma` olup olmadığı yönündeki soruya ise,¨Soruşturma olduğu sürece bazı arkadaşlarımızın görevde bulunmasını uygun görmedik.Bununla ilgili çalışma başlattık.Şu anda bir kişi açığa alındı.¨diye yanıtladı.

-OTOPRODÜKTÖRLER-
Yaşanan olayın sadece otoprodüktör meselesi olmadığını söyleyen Güler,¨Olay sadece otoprodüktör meselesi değil. Tüketicinin hakları, sanayicinin, ihracatcının, turizmcinin girdi maliyetleri var.Biz sürdürdüğümüz çalışmalar ile 3.5 senedir zam yapmadık.Hazineye yük olarak yansımadı.Biz verimli çalıştık. Yerli kaynaklara ağırlık verdik. Kaçakla sıkı bir mücadele başlattık.Bizim kontrolümüz altında olmayan doğalgaz var. Burada zarar etmeyecek bir doğalgaz politikası sürdürdük.Bunun fiyatlarını arttırmış olsak bu diğer maliyetleri de arttıracak.
Biz Ruslarla yaptığımız anlaşmada aldığımız indirimi, al ya da ödede ki avantajı gözönününde tutarak zamları yansıtmadık.Bunları yansıtsaydık dogalgazın fiyatı daha fazla olurdu.Biz eksi 3 katrilyon borçla aldığımız sektörü kara geçirdik.Verimli çalıştık.Burada o saat(22:00) dilimlerinde ve ondan sonra düşük tarifeye geçmek istedi otoprodüktörler. Onlar da olaya ticari olarak bakıyorlar.Bizimde bir denge oluşturmamız lazım.Türkiye pahalı enerji tüketmiyor.Vatandaşlarımızın kullandığı elektrik diğer ülkeler göre ucuz.Sanayide de çok yüksek fiyat yok. Doğalgazda da aynı durum söz konusu.Bunları göz önünü aldığınızda meselenin elektrik üretimine yansımasını yakından izliyoruz.Özel sökter ile görüşmelerimiz oldu.Onların önerileri vergi ve diğer paylarla ilgili. Onların düşüncelerini ilgili bakan arkadaşlarımız ile görüşüyoruz.Bu duruma bir çözüm bulacağız.Bu olaya bu çerçevede almak lazım.

-ÖNERİLERİ DEĞERLENDİRİYORUZ-
Bakan Güler, `TEDAŞ`ın üçlü tarifesi hakkında ne düşünüyorsunuz¨ sorusuna ise,¨Biz bütün hepsini gözönünü alıyoruz.Yani biz özel sektöründe bundan mağdur olmasını istemiyoruz.İnandığımız şeyde liberal şartlar altında tam rekabetçi ortamın oluşmasını istiyoruz. Biz hazinenin üzerine yük oluşturmadan verimli bir enerji yönetimi sürdürüyoruz.Sürdürdüğümüz bu yönetim ihracatımızı, turizmi ve vatandaşımızı yakından ilgilendiriyor.Onları mağdur edecek adımlar atmayız¨şeklirde konuştu