Bakan Güler'den Fransa'ya: "Büyük ihalelerde siyasi boyuta da bakarız"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, büyük enerji ihalelerine girmek isteyen Fransız şirketlerine "Büyük projeler, teknik ve ticari olduğu kadar siyasi boyutuyla da ele alınır. Bütün dünyada bu böyle. Biz de ülke olarak burda istisna durumunda değiliz" diyerek, mesaj verdi.

Bakan Güler'den Fransa'ya:

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, büyük enerji ihalelerine girmek isteyen Fransız şirketlerine "Büyük projeler, teknik ve ticari olduğu kadar siyasi boyutuyla da ele alınır. Bütün dünyada bu böyle. Biz de ülke olarak burda istisna durumunda değiliz" diyerek, mesaj verdi.

Nabucco Boru Hattı Projesi'ne altıncı ortak olarak Almanya'nın alındığını hatırlatan Güler, projeye yedinci bir ortağın olmayacağına işaret ederek, Fransa'ya kapıları kapattı.

Ankara'da temaslarda bulunan Fransa Dış Ticaret Bakanı Herve Novelli, Bakan Güler ile bakanlıkta görüştü. Fransız Bakan, görüşmeye beraberindeki işadamlarıyla geldi. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından her iki bakan ortak açıklama yaptı.

Bakan Güler, konuk bakan ile enerji projelerini geniş şekilde görüştüklerini söyledi. Enerji konularında karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını ifade eden Güler, görüşmenin olumlu geçtiğini kaydetti.

Fransa Dış Ticaret Bakanı Herve Novelli ise Bakan Güler ile nükleer, doğalgaz ve elektrik dağıtımı projeleri üzerinde görüştüklerini belirterek, Fransız şirketlerin bu alanda dünyanın en iyileri arasında yer aldığını savundu. Novelli, Fransa'nın Türkiye'deki nükleer enerji projelerinde yer almak istediğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından her iki bakan gazetecilerin sorularını yanıtladı. Nabucco Boru Hattı Projesi'ne Gas De France'ın alınıp alınmaması konusuna ilişkin bir soru üzerine Bakan Güler, Nabucco'nun ayrı bir proje olduğunu ve projeye oybirliğiyle Almanya ile altıncı ortağın alındığını hatırlatarak, Nabucco konusunda yedinci bir ortağın olmayacağı mesajını verdi. Güler, konuk bakan ile Nabucco'dan ziyade nükleer enerjiyi konuştuklarını ifade etti.

Konuk bakan ile Ermeni meselesini konuşurken memleketi Ordu'dan Ermeni arkadaşlarıyla olan ilişkilerinden örnek verdiğini anlatan Bakan Güler, bu olayın ne kadar suni olduğunu ve ayrıca konunun dürüst tarihçilere bırakılması gerektiğini ifade ettiğini söyledi.

Türkiye'nin AB üyeliğine olumsuz yaklaşan Fransa'nın Türkiye'deki büyük yatırımlara katılma isteği olduğunun hatırlatılması üzerine Güler, "Projelerin teknik, ticari ve siyasi yönleri vardır. Bu olaylar üç ayak üzerine oturuyor. Bütün bu ilişkiler zincirini üç ayak üzerinde düşünmemiz lazım. Özellikle büyük projelerin teknik ve ticari olduğu kadar siyasi boyutuyla ele alınmalı. Bütün dünyada bu böyle. Biz de ülke olarak burda istisna durumunda değiliz" diye konuştu.

NOVİLLE: "NÜKLEER PROJELERDE TÜRKİYE AKILCI TEMELDE KARAR VERECEKTİR"

Fransız Bakan, bir gazetecinin, Fransa Ulusal Meclisi'nde kabul edilen sözde Ermeni Soykırım Yasası'nı hatırlatması üzerine, kabul edilen yasanın Fransız Senatosu'nun gündeminde olmadığını, dolayısıyla yasanın henüz kabul edilmediğine dikkat çekti.

Gas De France'ın Nabucco'ya üye olmak için aday olduğunu, ancak bunun Türk makamlarınca seçilmediğini dile getiren Noville, "Bunu tabii ki üzüntüyle karşılıyoruz. Çünkü Gas De France, teknik ve finans açıdan tecrübeli bir kurumdur. Projeye çok avantajları olacaktı. Ama seçilmemesi bir veridir. Biz de bunu kayda geçti ve adaylığını geri çektik. Bazıları adaylığın kabul edilmemesinde Türkiye ile Fransa arasındaki siyasi görüş ayrılığıyla bağlantı kurdular. Böyle bir bağlantı olabilir gerçekten" diye konuştu.

Noville, Fransa'nın enerji alanındaki bilgi ve birikiminin mükemmel düzeyde olduğunu savunarak, "Dünyada hiç kimse Fransa'nın nükleer alandaki arzının yetersiz olduğunu iddia edemez. Dolayısıyla nükleer alandaki şirketlerimizin uluslararası kabul edilmiş başarısı da gelecekte Türk dostlarımızın bu konuda alacakları kararlarını akılcı temelde alacaklarına güven duymamızı sağlıyor" dedi.

Noville, Fransa ile Türkiye'nin iki dost ülke olduğunu ve dostlar arasında zaman zaman siyasi görüş ayrılıkların olabileceğini belirterek, "Ancak bu görüş ayrılıklarını hergün söylemenin bir yararı yok. Bu siyasi sorunlar daha fazla ekonomik ilişkilerle aşılacaktır" şeklinde konuştu.

Kaynak: CHA