Bakan Güler Aliağa'da

Bakan Güler Aliağa'da

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İzmir'in Aliağa İlçesinde Kurulu Bulunan Termik Santralin Yakıt Sisteminin Motorinden Doğalgaza Dönüşümünün Açılış Törenine Katıldı. Bakan Güler, Ülkenin Enerji Yatırımları Konusunda Kurtuluş Savaşı Verdiğini Söyledi.

Bakan Güler Aliağa'da

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İzmir'in Aliağa ilçesinde kurulu bulunan termik santralin yakıt sisteminin motorinden doğalgaza dönüşümünün açılış törenine katıldı. Bakan Güler, ülkenin enerji yatırımları konusunda kurtuluş savaşı verdiğini söyledi.

1975 yılında İtalyan Fiat Avio firmasına yaptırılan Aliağa GT Kombine Çevrim Santrali'nin motorinden doğalgaza dönüşümü açılış töreninde konuşan Bakan Güler, "Bu santral 1975 yılında yapılmış ancak aradan geçen 33 yıllık süreçte 5 yıl çalışmıştır. Enerjiye olan ihtiyacımız kaçınılmazken böyle bir tesisin atıl vaziyette kalmasına gönlümüz razı olmadı. Saatte 180 megawatt gücünde elektrik üretim kapasitesi olan bu santrale 30 milyon dolar harcayarak daha verimli hale gelmesini sağladık. Bu 30 milyon dolarlık yatırımı bu tesis sadece iki ayda telafi edebilecek kapasitede. Şuan bu tesiste hem motorin hem de doğalgaz kullanılabilecek. Doğalgazla üretim yaptığımızda maliyetimiz 6 da bir oranında azalmıştır" şeklinde konuştu.

Açılış töreni öncesi Aliağa'da yapılması düşünülen kömüre dayalı termik santralle ilgili de konuşan Bakan Güler, ülkenin bütün kaynaklarından yararlanarak enerji ihtiyacı karşılanması amacıyla bir çalışma içersinde olduklarını belirterek, "Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi başta olmak üzere ülkemizin enerji ihtiyacını kendi öz kaynaklarımızdan karşılayabilmek için kurtuluş savaşı başlattık. Yakın zamanda bu bölgede 3 adet rüzgar santrali devreye girecek. Bu savaş tabi ki kömürle çalışan santralle de olacak, biz ülkemizin enerji açığını kapatmak için hem çevreye duyarlı hem de maliyeti düşük çalışmalar içersindeyiz" dedi.

Aliağa Kombine Çevrim Santrali'nin doğalgaza dönüştürülmesiyle üretim maliyetinin saatte 74 centten 11 cente düştüğü ve saatte 180 megawatt üretim kapasiteli olduğu ve santralin bundan böyle aralıksız çalışacağı açıklandı.

Açılış öncesi Aliağa Belediyesi Halk Oyunları ekibinin zeybek gösterisini de izleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, santrali gezerek bilgi aldı. Bakan Güler, santrali gezdiği sırada kendisine eşlik eden Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya'ya tesiste atık ısı oluşacağını ve bunun kullanılması gerektiğini söyledi. Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya da Bakan Güler'e, bu atık enerjinin okulların ısıtılmasında ve seracılıkta kullanılabileceğini ifade etti. Bakan Güler, konuyla ilgili çalışma yapılması ve atık enerjinin de değerlendirilmesi için talimat verdi.

İzmir Çevreyolu'nun açılışı için İzmir'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da canlı yayınla katıldığı açılışta Bakan Güler, şalteri çevirerek startı verdi. Açılış sırasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'e, Aliağa Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Aliağa Belediye Başkanı Tansu Kaya, Petkim Genel Müdürü Kenan Yavuz, EÜAŞ Genel Müdürü Sefer Bütün başta olmak üzere çok sayıda bürokrat eşlik etti.

(CU-YK-NÇ-Y)