Bakan Gül Mısır Temaslarını Tamamladı (1)

Bakan Gül Mısır Temaslarını Tamamladı (1)

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, 127. Arap Birliği Toplantısı'na Katılmak Üzere 2 Günlüğüne Gittiği Kahire'den Temaslarını Tamamlayarak Ayrıldı.

Bakan Gül Mısır Temaslarını Tamamladı (1)

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, 127. Arap Birliği Toplantısı'na katılmak üzere 2 günlüğüne gittiği Kahire'den temaslarını tamamlayarak ayrıldı.

Bakan Gül, Mısır temasları çerçevesinde Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Lübnan Dışişleri Bakanı Fevzi Sallukh ve Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Jasim bin Cebr el-Thani ile bir araya geldi. Temaslarının ikinci gününde Sharm-el Şeyh'e geçerek Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'le görüşmesi öngörülen Gül, Arap Birliği'ndeki konuşmasının ardından Ankara'ya hareket etti. Bakanlıktan verilen bilgiye göre, Kahire'de programın uzaması nedeniyle bu ziyaretten vazgeçildi fakat 17-19 Mart tarihleri arasında Mübarek Ankara'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Gül'ün temasları boyunca gündeminde bulunan başlıca konular; Irak'taki gelişmeler, Türkiye'nin Kuzey Irak ve Kerkük konusundaki kaygıları, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) Doğu Akdeniz'de petrol arama girişimleri, Mısır-Türkiye arasında yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşması, Türk işadamlarının Mısır'da yapacağı yatırımlar ve Arap Birliği aracılığıyla Türkiye'nin siyasi, kültürel ve ticari konularda bölge ülkeleriyle yakınlaşması oldu.

Temaslarının birinci gününde Abdullah Gül ve Ebul Geyt'in yaptığı toplantıya Mısır Petrol Bakanı Semih Fehmi'nin de katılmasıyla GKRY ile yapılan petrol arama anlaşması derinlemesine masaya yatırıldı. Anlaşmanın hukuki olarak geçersizliğini savunan Türk tarafına yanıt olarak Mısır yönetimi, iki ülkeden uzman heyetlerin biraraya gelmesini ve ortak bir çözüm yolu saptanmasını önerdi. Türk heyetinin 10 gün için de Kahire'ye gideceği ve çalışmaların başlayacağı açıklandı.

Türkiye'nin ev sahipliğinde Irak'a komşu ülkeler toplantısının İstanbul'da gerçekleşmesine hem Mısır hem de Irak sıcak bakıyor. Mısır Dışişleri Bakanı Ebul Geyt, 10 Mart'taki uzmanlar düzeyinde Bağdat'ta gerçekleştirilecek toplantıya da Türkiye üzerinden gideceklerini açıkladı. Hoşyar Zebari de mevcut şartlarda İstanbul'da düzenlenecek toplantının stratejik olarak uygun olduğunu belirtti. İstanbul'daki toplantının Nisan ayı başında gerçekleşmesi bekleniyor. Türkiye'nin daveti üzerine Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in de Mart ayının ortalarında Ankara'ya gelmesi bekleniyor.

Arap Birliği zirvesinin ikinci gününde İHA'ya yaptığı açıklamalarda Hoşyar Zebari, "Irak halkı federal devletten yanadır. Biz federal bir devlet istiyoruz" dedi. Türkiye'deki federal sistem tartışmalarının hatırlatılması üzerine ise Zebari, "Bu, Türk hükümetinin bileceği bir konudur. Üzerinde yorum yapamam" cevabını verdi.

Kuzey Irak yönetiminin 'biz Türkiye'deki Kürtler'le ilgilenmiyoruz' açıklamasına karşın, bugün Diyarbakır'da 'Kerkük Kürtler'indir' toplantısına bazı KDP'li üyelerin de katılması hakkında ise Zebari, "Bunu duymadım. Konu hakkında bilgim yok, yorum yapamam" şeklinde konuştu. Zebari, Kuzey Irak'taki PKK varlığı ve mücadele konusunda ise konuşmak istemediğini söyledi.

(DS-CY-CY-OK-D)