Bakan Gül, Batum Havalimanı'nı Açtı

Bakan Gül, Batum Havalimanı'nı Açtı

Batum Uluslararası Havalimanı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ve Acara Özerk Bölgesi Başbakanı Levan Varsholamidze'nin Katıldığı Bir Törenle İşletmeye Açıldı.

Bakan Gül, Batum Havalimanı'nı Açtı

Batum Uluslararası Havalimanı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ve Acara Özerk Bölgesi Başbakanı Levan Varsholamidze'nin katıldığı bir törenle işletmeye açıldı.

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'in Uluslararası Havalimanı'nı 8 Şubat'ta işletmeye başlayan TAV Havalimanları Holding, Gürcistan Ekonomi Bakanlığı ile imzalanan anlaşmayla Batum Uluslararası Havalimanı'nın da işletmesini üstlendi. TAV'ın 28.5 milyon dolar yatırım yaptığı ve 20 yıl işleteceği Batum Uluslararası Havalimanı'nın açılış töreninde bir konuşma yapan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Uluslararası Batum Havalimanı'nın Türkiye ile Gürcistan'ı 'kardeş gibi' yaptığını söyledi. Gül,

açılışı yapılan Batum Havalimanı'nın dünyada diğer bir örneğinin ise Cenevre'de olduğunu hatırlatarak, "İnanıyorum ki bu proje tüm dünyaya örnek olacaktır" dedi. Türkiye'den Gürcistan'a selam getirdiğini belirten Gül, milli günleri dolayısıyla tüm Gürcüler'i tebrik etti. Gül, Türkiye ile Gürcistan arasında diplomatik ilişkilerin 15. yıldönümünde Batum Havalimanı'nın açılmasından dolayı büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. Bu proje ile iki ülkenin bütünleştiğini, idari sınırların ortadan kalktığını dile

getiren Gül, Türk Hava Yolları'nın yanısıra özel Türk havayolu şirketlerinin de Batum'a sefer başlatacağını duyurdu. Gül, bu projenin iki ülkenin birbirine güvenmesi ve işbirliği ile sonuçlandırıldığını vurgulayarak, enerji ve petrol boru hatlarının yapıldığını, demiryolu hattının da çok yakın zamanda gerçekleştirileceğini kaydetti. Gürcistan'ın çok kısa bir zaman içinde Karadeniz'de önemli bir ticaret merkezi olacağına inandığını söyleyen Gül, Türk yatırımcıları da Gürcistan'a yatırım yapmaya devam

edeceğini ifade etti. "5 sene sonra Batum'un nasıl gelişeceğini şimdiden görüyorum" diyen Gül, inşaatı süren 5 yıldızlı otellerin tamamlanmasıyla Gürcistan'ın turist akınına uğrayacağını ifade etti. Gül, Türkiye-Gürcistan dostluğunun her iki ülkenin çıkarına olduğunu dile getirdi.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakasvili ise, Türkiye ile Gürcistan arasında bir dönem hiçbir bağlantının olmadığını ancak şu anda hem karayolu hem de havayolu ile bağlantının sağlandığını söyledi. Gümrükte vize döneminin artık kapandığını dile getiren Saakaşvili, bu havaalanının hem Türkiye hem de Gürcistan için çok önemli olduğunu söyledi. "Batum'a Fransa'daki havaalanına benzeyen bir havaalanı yaptığınız için Türkiye'ye çok teşekkür ediyorum" diyen Saakasvili, Türkler'in verdiği tüm sözleri

tuttuğunu söyledi. Tiflis Havaalanı'nı da TAV Grubu'nun yaptığını hatırlatan Saakasvili, Tiflis Havaalanı'nda güçlü rüzgardan yaşanan aksiliğin Batum Havaalanı'nda yaşanmamasını diledi.

"HEDEFİMİZ 10 YILDA 10 HAVALİMANI"

Batum Uluslararası Havalimanı'nın iki ülke arasında ortak kullanıma açılmasının son derece sevindirici bir gelişme olduğunu belirten TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Dr. M. Sani Şener ise, "Gürcistan, Kafkasya'nın en stratejik ve en gelişmiş ülkelerinin başında geliyor ve hava taşımacılığında çok önemli bir merkez olma yolunda hızla ilerliyor. Havacılık sektöründe edindiğimiz 'know-how' ile Gürcistan sivil havacılık sektörüne ivme kazandırmayı ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

TAV olarak 2010 yılı için koyduğumuz '10 Yılda 10 Havalimanı' hedefimizin 7.'sini de iki ülke arasında özel anlam taşıyan böyle bir projeyle hayata geçirmekten ötürü gurur duyuyoruz" dedi.

Bölgede ilk defa uygulanacak olan bu işbirliği modeli sayesinde Türk vatandaşlarının Hopa'da kurulacak olan bir hava terminalinde bagaj işlemlerini yaptırdıktan sonra, herhangi bir sınır denetimine tabi olmaksızın ve sadece nüfus cüzdanları ile Batum Uluslararası Havalimanı'na intikalleri sağlanacak ve buradan Türkiye'deki diğer noktalara seyahat etmeleri mümkün olacak. Bu çerçevede, Türk Hava Yolları 29 Mayıs 2007 tarihinden itibaren, Batum Uluslararası Havalimanı'ndan bir iç hat terminali olarak

faydalanmak suretiyle İstanbul-Batum-İstanbul seferlerini başlatacak.

Batum Uluslararası Havalimanı'nın ortak kullanımı projesi, gerek Bakü-Tiflis-Ceyhan ve Bakü-Tiflis-Erzurum enerji nakil hatları, gerek Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesi kapsamında Gürcistan ile yürütülen başarılı işbirliğine yeni bir boyut kazandıracak ve bölgesel barış, istikrar ve refaha katkıda bulunacak.

Batum Uluslararası Havalimanı, Gürcistan ile yapılan sözleşme gereği, iki ülke arasında ortak kullanıma açılarak, Batum'dan Türkiye'deki tüm havalimanlarına iç hat statüsünde uçuş yapabilecek. Yılda 562 bin 500 yolcu kapasitesine sahip Batum Uluslararası Havalimanı, 230 hektar alan üzerine kurulu ve 4 bin 256 metrekarelik terminal binasına sahip bulunuyor. TAV Havalimanları Holding'in yüzde 60 hissesine sahip olacağı yeni kurulacak TAV Batumi Operations LLC tarafından işletilecek Batum Uluslararası

Havalimanı, uzun vadede operasyonları kesintiye uğratmaksızın kolayca genişletilebilme olanağına ve esnekliğine sahip. Batum Uluslararası Havalimanı, yeni terminal binasıyla otoparktan uçağa kadar yolcu ve bagajlar için en iyi güzergahı sunacak şekilde tasarlandı ve yüksek teknolojiye sahip çağdaş sistemlerle donatıldı.

TAV Havalimanları Holding, halen İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa İç ve Dış Hatlar Terminalleri, İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ni ve Gürcistan'ın başkenti Tiflis'in Uluslararası Havalimanı'nı işletiyor. TAV ayrıca Tunus'un Monastir Uluslararası Havalimanı'nın Ocak 2008'den itibaren işletilmesi ve Enfidha Uluslararası Havalimanı'nın yapım ve işletmesine ilişkin ihaleyi de kazandı.

Ziyareti sırasında Bakan Gül, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ve Acara Özerk Cumhuriyeti Hükümet Başkanp'fdna benzeyen bir havaalanı yaptı Levan Varşolomidze ile ikili görüşmeler yaptı. Görüşmelerde, ikili işbirliği imkanlarının geliştirilmesinin yanısıra, bölgesel ve uluslararası güncel konulara ilişkin de görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.

Ayrıca, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, havalimanı açılışı öncesinde Refahattin Şahin Ulusal Dostluk Lisesi'ni ziyaret etti. Burada öğrencilerin sevgi gösterisi ile karşılanan Gül, çocukların 'Yeryüzünün Çiçeğisin Sen Türkiye' şarkısı ile moral buldu. Gül, daha sonra Batum'daki Orta Batum Camii'ni ziyaret etti. Bakan Gül'ün Gürcistan gezisine eşlik eden eşi Hayrinüssa Gül ise, bayan Saakasvili ile Batum'daki botanik bahçesini gezdikten sonra eski şehir turu, cami ziyareti ve şehir merkezinde gezinti

yaptı.

Öte yandan Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, İstanbul-Batum-İstanbul seferlerini haftada 3 sefer olarak başlattıklarını ve gelecekte sefer sayısını 7'ye çıkaracaklarını bildirdi.

(SC-EA-EA-OK-D)