Bakan Gönül: "Diyarbakır patlaması büyük olmasına rağmen fazla zayiat olmadı"

Bakan Gönül: "Diyarbakır patlaması büyük olmasına rağmen fazla zayiat olmadı"

Milli Savunma Bakanı M. Vecdi Gönül, dün akşam Diyarbakır'da meydana gelen patlamanın büyük olmasına rağmen, 5 kişinin hayatını kaybetiğini söyledi.

Bakan Gönül:

Milli Savunma Bakanı M. Vecdi Gönül, dün akşam Diyarbakır'da meydana gelen patlamanın büyük olmasına rağmen, 5 kişinin hayatını kaybetiğini söyledi.

Bakan Günül, Kırıkkale'de bulunan Makine Kimya Endüstrisi Kurumları'nda (MKEK) incelemelerde bulunan ve önümüzdeki aylarda üretime geçmesi düşünülen "Keskin Nişancı Tüfeği Sniper" hakkında basına bilgi verdi. Bakan Gönül'le birlikte incelemelere; MKE Genel Müdürü Ünal Önsipahioğlu, Kırıkkale Valisi Mustafa Demirer, Milletvekilleri Turan Kıratlı, Mustafa Özbayrak, Vahit Erdem, Belediye Başkanı Veli Korkmaz, Emniyet Müdürü Salim Akça ve MKE fabrika müdürleri katıldı.

Bakan Gönül, ilk olarak MKE'ye bağlı silah fabrikasında incelemeler yaptı. Bakan Gönül, ardından Ağır Silah ve Çelik, Mühimmat ve Barut Fabrikaları'nda incelemelerde bulundu. Bakan Gönül, daha sonra MKE atış poligonunda uçak savar mermisi atışı yapılmasını izledi.

Daha sonra basına açıklamalarda bulunan Bakan Gönül, Diyarbakır'daki patlamanın büyük olmasına rağmen zayiatın fazla olmadığını söyledi. Bakan Gönül, "Patlaman büyük olmasına karşın daha fazla insan zayiatı olabilirdi." dedi. Bakan Gönül, "Çok üzüldüğümüz bir olay. Ölenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bu olayı nefretle kınıyorum. Olayla ilgili her şey söylendi. Askeri zayiat olmadı." ifadelerini kullandı.

Bakan Gönül, daha sonra, MKE mühendisleri ile işçileri tarafından üretilen AR-GE Projesi Ofisi tarafından tasarlanan "Fırtına Obüsü Namlusu", "Mehmetçik Piyade Tüfeği" ve "Keskin Nişancı Tüfeği Sniper" hakkında da basına bilgi verdi.

MKE'nin her gün biraz daha kendini yenilediğini açıklayan Bakan Gönül, önümüzdeki aylarda Türkiye'nin kendi makineli tüfeğini kendisinin üreteceği müjdesini verdi. MKE'ye kendi dönemlerinde 500'e yakın işçi ve mühendis alımının yapıldığını açıklayan Bakan Gönül, "Stratejik askeri tesis ve hatlarının elde tutulması ile modernizasyon edilmesi için teknoloji çalışmalarına hız verdik. AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarımıza pazar projesi odaklı ürünler geliştirmeye başladık." dedi.

Mühimmat fabrikasında modern anlamada 155 milimetre uzun menzilli topçu mühimmatı için AR-GE Proje Ofisi oluşturduklarını açıklayan Bakan Gönül, "Mühimmatın yerli tasarım ve üretim projesi sürmektedir. Silah fabrikasında bilgisayar destekli 7,62 ve 5,56 milimetre piyade tüfeklerinin 3 adet geliştirilmiş modelleri ile biri yarı otomatik, diğeri tek atışlı 2 adet Sniper tüfeği üretildi. Ayrıca, Ağır Silah Sanayi ve Çelik Fabrikası'nda Fırtına Obüsü'ne ait namlular üretilmektedir." şeklinde konuştu.

Kaynak: CHA