Bakan Fakıbaba: Rusya'dan Et İthal Etmeyeceğiz

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev'in Türkiye'ye et ihraç edeceklerine yönelik açıklamasına yönelik Bakan Fakıbaba, Rusya ile et ithalatı konusunda bir anlaşmanın olmadığını belirtti.

Bakan Fakıbaba: Rusya'dan Et İthal Etmeyeceğiz

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev'in Rus şirketlerinin, kırmızı et, süt ve deniz ürünleri noktasında Türkiye'den ihracat izni beklediğine dair açıklamaya yönelik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'dan açıklama geldi.

"SİYASİ AMAÇLI İTHALAT OLUR"

Bakan Fakıbaba, Rusya'dan et ithalatı konusuna ilişkin, "Türkiye'nin çok büyük et ihtiyacından değil genelde siyasi amaçlı olarak ihracat yaptığınız ülkelerden ithalatta yapmak zorunda olduğunuzdan dolayı bazı kalemlerde böyle şeyler gündeme gelebiliyor. İthal edilecek olsa dahi bu çok büyük seviyelerde değil küçük seviyelerde olan ithallerdir" dedi.

''ANLAŞMA YOK''

Rusya'dan et ithalatı konusunda anlaşmanın olup olmadığının sorulması üzerine Fakıbaba, şöyle konuştu:

"Hayır anlaşma yok. İhracat ve ithalat şemasına baktığımızda eğer sizin ihracat oranınız fazlaysa o ithal olan ülke şunu soruyor, biz sizden çok fazla alıyoruz siz ne alabilirsiniz ve bu bağlamda bazı görüşmeler olabilir. Ama Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının böyle bir görüşmesi olmamıştır. İthal edilecek olsa dahi bu çok büyük seviyelerde değil küçük seviyelerde olan ithallerdir. Küçük rakamlarla mümkün olduğu kadar dengeyi bulmaya çalışıyoruz."