Bakan Eroğlu'nun Konya Gezisi

Bakan Eroğlu'nun Konya Gezisi

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'de Boşa Akan Nehirleri Geri Kazanmak İçin Üzerlerine Özel Teşebbüs Tarafından Baraj Yaptıracaklarını ve Bu Barajları 49 Yıl Sonra Devralacaklarını Belirterek, Yapılan Bu Özelleştirme ile Devletin Üzerinden 25 Milyar Dolar Yükün Alınacağını Söyledi.

Bakan Eroğlu'nun Konya Gezisi

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'de boşa akan nehirleri geri kazanmak için üzerlerine özel teşebbüs tarafından baraj yaptıracaklarını ve bu barajları 49 yıl sonra devralacaklarını belirterek, yapılan bu özelleştirme ile devletin üzerinden 25 milyar dolar yükün alınacağını söyledi.

Bir dizi toplantıya katılmak üzere Konya'ya gelen Bakan Eroğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Konya İl Başkanlığı'nda partililerle bir araya geldi. Bir süre partililerle sohbet eden Bakan Eroğlu'na, AK Parti Konya İl Başkanı Faruk Dügen tarafından ziyaretlerinin anısına üzeri Selçuklu Kartalı, Mevlana ve AK Parti sembolü işli bir vazo hediye edildi. Bakan Eroğlu, AK Parti ziyaretinin ardından 15. Olağan Genel Toplantısı'na katılmak üzere Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Konya

Şubesi'ne geçti. Burada düzenlenen toplantıya Bakan Eroğlu'nun yanı sıra Vali Osman Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekilleri, MÜSİAD'a üye iş adamları ve davetliler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şube Başkanı Selçuk Öztürk, kalkınma için üretimi merkez alan bir yönetim anlayışına geçilmesi gerektiğini belirterek, "Hem üretim merkezli, hem de bu ülke için alın teri döken insanların önünü açacak bir yönetime geçme zamanı gelmiştir. Bu

yönetim ayrıca tek merkezli olmaktan çıkarılmalı ve Anadolu'dan tarafa doğru dönmelidir" dedi. Selçuk Öztürk'ün konuşmasının ardından geleneksel 2007'nin en iyileri ödülleri verildi. 2007 yılının en iyi bürokratı ödülünü alan Konya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Ercan Taştekin ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e ödülleri Bakan Eroğlu tarafından verildi.

Ödül töreninin ardından konuşan Bakan Eroğlu, hükümet olarak ekonomik anlamda önemli çalışmalar içinde olduklarını belirterek, "İlk çalışmamız cari açığın daraltılması konusunda oldu. Bu konuda önemli adımlar attık. Ayrıca işsizlik ve istihdam konularında da bu problemi nasıl çözeriz konusunda geçtiğimiz günlerde 4 saatlik bir toplantı yaptık. Üretimi olmayan bir ülkenin gelişmesi mümkün değildir. Biz üretim yapanın önünü açmaya hazırız. Bu konudaki çalışmalarımızın meyvesini gördük ve 2007 yılında

ihracatta hedeflenen 100 milyar dolar rakamını aştık. Hedefimiz 200 milyar doları aşmaktır. Ayrıca borç yapısının iyileştirilmesi konusunda da çalışmalarımız sürüyor. Faiz ödemelerinin bütçeye oranında önemli düşüşler görüldü. Bu ülkenin artık bu faiz sarmalından kurtulması lazım. Eğer bu faiz ödemeleri yatırıma dönerse kalkınmamız mümkün olur" diye konuştu.

Bakanlık olarak özellikle su kaynakları konusunda çalışmalara hız verdiklerini de dile getiren Bakan Eroğlu, "Özellikle boşa akan nehirlerimizin değerlendirilmesi için çalışmalar başlattık ve bu nehirlerin üzerine özel teşebbüs tarafından büyüklü küçüklü barajlar yaptırıyoruz. 49 yıl sonunda ise bu barajları devlet olarak geri alacağız. Şu ana kadar bu konuda oldukça yoğun talep geldi. Biz de bazı yerlerde kilovat saat başına en çok katkı payını verene bu barajları yaptırtıyoruz. Şu ana kadar başvuru

sayısı bin 250'yi geçmiş durumda. Bazıları nehirleri sattığımızı söylüyorlar. Hayır, biz nehirleri satmıyoruz. Biz boşa akıp giden bu suları nasıl en iyi şekilde değerlendiririz, bunun peşindeyiz. Bu nehirlerin satışı ile devletimizin omzundan 25 milyar dolarlık bir yük kalkacak ve her yıl 500 milyon dolar gelir elde edeceğiz" şeklinde ifade etti.

Konuşmasının ardından MÜSİAD Konya Şube Başkanı Selçuk Öztürk, günün anısına Bakan Eroğlu'na işlemeli çini bir tabak hediye etti.

(MÇ-FM-OK-Y)