Bakan Eroğlu: "Geçen Yıl Yaşanan Su Sıkıntısı Bu Yıl Yaşanmayacak"

Bakan Eroğlu: "Geçen Yıl Yaşanan Su Sıkıntısı Bu Yıl Yaşanmayacak"

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Geçen Yıl Bazı Yerlerde Kuraklıktan Dolayı Yaşanan İçme Suyu Sıkıntısının Bu Yıl Yaşanmayacağını Söyledi.

Bakan Eroğlu:

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, geçen yıl bazı yerlerde kuraklıktan dolayı yaşanan içme suyu sıkıntısının bu yıl yaşanmayacağını söyledi.

Eroğlu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sulanamayan yerler olduğu için sıkıntı yaşandığını, ancak bunun, bölge için planlanan 12 milyar dolar tutarındaki paketle birlikte aşılacağını vurguladı.

Bakan Eroğlu, Adana'da Vali İlhan Atış'ı ziyaret etti. Eroğlu, Bakanlığa ait 208 ve 2012 yılları arasında orman planı için Adana'da bulunduğunu belirterek, "Yılda 15 bin hektar alanda ağaçlandırma yaparak 5 yılda toplam 80 bin hektar alanı ağaçlandırmayı planlıyoruz. Toroslar'da orman varlığının giderek yok olduğunu gördük. Geçen yıl 11 bin 500 hektar ormanlık alan yandı. Bu alanların tamamı ağaçlandırıldı. Bizim dışımızdaki ülkelerde örneğin İspanya'da tam 15 katı ormanlık alan yanmış" dedi.

Çukurova için hayati önem taşıyan Seyhan Sulama Projesi'nin bitirilmesi için çalışmaların yapıldığını kaydeden Bakan Eroğlu, Yedigöze Barajı'nın tamamlanmasıyla da İmamoğlu'nda yaklaşık 75 bin hektar arazinin sulanabileceğini belirtti. Eroğlu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde su sıkıntısı olabileceğini, ancak İç Anadolu, Ege, Akdeniz ve Marmara'da su konusunda herhangi bir sıkıntı beklemediklerini bildirdi.

Önceki yıllara göre yüzde 50 daha az yağış düşen Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki sorunu, sulama tesislerini tamamlayarak çözeceklerini ifade eden Eroğlu, "Barajlarda geçen yıl kuraklık olduğu için su seviyesi düştü. Bazı yerlerde yağış olmasına rağmen bu oran düşük kalmış ve sıkıntı yaşanmıştı. Ancak bu yıl problem yok. Yağışlar da devam ediyor. Bugünlerde Türkiye genelinde yağış bekleniyor" diye konuştu.

Eroğlu, partisinin Adana'nın İmamoğlu ilçesinde yapılan Adana İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'de geçmiş yıllarda makamlarına kapanan başbakanlar olduğunu, ancak AK Parti iktidarıyla artık dünyaya açılan bir başbakanın bulunduğunu belirtti.

iktidarda oldukları 5-6 yıllık süre içinde Türkiye'nin dünyadaki durumunun değiştiğini ve bölgesel bir güç olduğunu gösterdiğini ifade eden Eroğlu, şunları kaydetti: "Tabii bu da kendi kendine olan bir şey değil. Bu Sayın Başbakan ve hükümeti oluşturan ekibin gayretiyle oluyor. Önce komşularımız, sonra Avrupa, daha sonra da tüm dünya ülkelerine açıldık. Böylece, Türkiye'nin ekonomik olarak, sıçrama kaydetti ve ihracatımız arttı."

Bakan Eroğlu, ağaçlandırma çalışmaları konusunda dünyadaki en büyük seferberliği başlattıklarını ifade ederek, ''2012 yılına kadar 2 milyon 300 bin hektarlık alanı ağaçlandırıp, 2,5 milyar fidan dikeceğiz'' dedi. Orman köylülerini yönelik ciddi çalışmalar da yaptıklarını ve ''İnsanı yaşat ki devlet yaşasın'' felsefesiyle hareket ettiklerini anlatan Eroğlu, odun ve kereste imkanı sağladıkları orman köylülerinin gelir düzeylerini artırmak için çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Eroğlu, Adana'nın Feke ilçesinde belediye tarafından düzenlenen 17. Uluslararası Karacaoğlan Kültür Etkinlikleri kapsamında yapılan Güreş Festivali'ne de katıldı. Bakan Eroğlu, ünlü halk ozanı Karacaoğlan'ın anılması ve ata sporu güreşin canlandırılması açısından düzenlenen etkinlikleri anlamlı bulduğunu söyledi. Feke'nin doğa harikası bir ilçe olduğunu ve orman köylülerinin çoğunlukta olduğunu belirten Eroğlu, köylülerin gelir seviyelerinin artırılması amacıyla sedir mantarının yurt içi ve yurt dışında daha iyi pazarlanması için tanıtım çalışmalarına ağırlık vereceklerini bildirdi.

Feke'de üretilecek balın da dünya piyasalarında kendine yer bulabileceğini aktaran Eroğlu'na Belediye Başkanı Cuma İş günün anısına saz ve Karacaoğlan'nın resminin bulunduğu bir tablo hediye etti. Bakan Eroğlu, konuşmasının ardından yapılan müsabakalar sonunda dereceye giren güreşçilere madalyalarını verdi.

Etkinliğe, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, AK Parti Adana milletvekilleri Vahit Kirişci ve Ali Küçükaydın, Feke Kaymakamı Deniz Pişkin ile Feke Belediye Başkanı Cuma İş ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: CHA