Bakan Eroğlu "Fiyat Farkı Kararnamesi Bir Aya Kadar Çıkar"

Bakan Eroğlu "Fiyat Farkı Kararnamesi Bir Aya Kadar Çıkar"

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Fiyat Farkı Kararnamesinin Başbakan Erdoğan'ın ve Devlet Bakanı Nazım Ekren'in İmzalarının Eksik Olduğunu Belirterek Kararnamenin Bakanlar Kurulunun Onayının Ardından Meclise Gönderileceğini, Bir Ay İçinde de Yasallaşacağını Söyledi.

Bakan Eroğlu

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Fiyat Farkı Kararnamesi'nde Başbakan Erdoğan'ın ve Devlet Bakanı Nazım Ekren'in imzalarının eksik olduğunu belirterek Bakanlar Kurulu'nun onayının ardından kararnamenin Meclise gönderileceğini, bir ay içinde de yasallaşacağını söyledi.


Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından düzenlenen gündem toplantısına katılan Çevre Ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bölgesel yatırımlara ayrılan ödeneklerde para sıkıntısı olmadığını belirterek, Yüksek Planlama Kurulu'nda düzeltmeler yaptıklarını, ödeneklerin bir ay içinde ödenmeye başlayacağını kaydetti. Fiyat Farkı Kararnamesi'nin de Pazartesi günkü Bakanlar Kurulu'nda Başbakan Erdoğan tarafından gündeme getirildiğini ifade eden Eroğlu, "Başbakan Erdoğan, Fiyat Farkı Kararnamesinin geciktiğini iletti. KİK tarafından taslak hazırlandı. Hazırlanan kararnameyi imzaladı. Başbakan ile Devlet Bakanı Nazım Ekren'in imzası kaldı. Bakanlar Kurulu'nun ardından meclise göndereceğiz. Meclisin öncelikleri arasında kararname bir aya kalmaz çıkar." diye konuştu.


Eroğlu, bu kadar demir fiyatı artışına müteahhitler dayanmasının mümkün olmadığının altını çizdi. Gelecek dönemde enerji yatırımlarının öneminin artacağını ifade eden Eroğlu, müteahhitler ellerindeki enerji yatırımlarını bitirmelerini tavsiye etti.


Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdoğan Eren ise inşaat sektörünün geçen 15 yıllık sürede en az büyüyen sektör olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin bunun bedelini sadece ekonomik değil sosyal olarak da ödemeye devam ettiğini söyledi. Eren, "Halen küresel krizin, gerileyen konut talebinin, yükselen petrol fiyatlarına ve demir çelik başta olmak üzere bazılarında yüzde 100'ün üzerinde pahalanan üretim girdilerinin etkisi ile tam bir durgunluk dönemi yaşıyoruz" dedi.


Sektörün kaderinin ve ülke ekonomisine sağlayacağı katkının kamu alt yapı yatırımlarına geçmiştekinden daha çok bağlı hale geldiğini altını çizen Eren, 2007'nin başından itibaren konut talebinin gerilemeye başladığını kaydetti. Eren, inşaat sektörünün büyüme oranının yüzde 2,8'e kadar düştüğünü sözlerine ekledi. (ANKA)


(HLY/TT/ZG)

Kaynak: ANKA