Bakan Eroğlu: "Denizli sellerden korumak için kuşaklama çalışması yapıyoruz."

Bakan Eroğlu: "Denizli sellerden korumak için kuşaklama çalışması yapıyoruz."

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu derelerin ağzına kurulan Denizli'nin sellerden korunabilmesi için kuşaklama çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Bakan Eroğlu:

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu derelerin ağzına kurulan Denizli'nin sellerden korunabilmesi için kuşaklama çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Denizli'ye gelen Bakan Eroğlu Pamukkale Karahayıt'ta bulunan Colossae Otel'de iş adamlarına projeleri hakkında bilgi verdi. Yurt dışından ithal edilen bademin Türkiye'de üretilmesine yönelik adımlar atılacağını vurgulayan Eroğlu, ''Gelir getirecek ağaçları burada yetiştirmek istiyoruz. Badem, ceviz ve fıstık çamı gibi yemişleri üretmek için özel sektörü fidancılığa teşvik edeceğiz. Özel ağaçlandırma ve fidanlık için mutlaka yer tahsis edeceğiz. Denizli'de de bu konuda çalışmalarımız olacak.'' şeklinde konuştu.

Denizli'de de tarımsal üretimin büyük aşama kaydettiğini belirten Eroğlu, tarımdaki gelişmenin devamını sağlamak amacıyla sulama çalışmalarına hız verildiğini söyledi. Türkiye'nin milli parklar yönünden zengin bir ülke olduğunu, bu zenginliğin değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Eroğlu, ''Özellikle Denizli'de bir tabiat parkı oluşturulması için bir takım hazırlıklarımız olacak. Bu konunun biran evvel somut hale getirilmesine yönelik talimatları verdik. Orman Genel Müdürlüğü'nce Denizli Belediye Başkanlığı'na devredilen Çamlık mesireliğinde yaşanan gelişmeyi takdir ediyoruz. Diğer belediyelere örnek olacak bir alan haline getirilmiş. Yeşil alanların artmasına yönelik çalışmalar kapsamında, şehir içinde kalan resmi daireleri dışarı taşıyarak muazzam bir alan oluşmasını sağlayacağız. Tüm bu çalışmaların yanı sıra, Denizli'nin olası sel baskınında sıkıntılı durumlar meydana gelmemesi başlatılan kuşaklama çalışmaları ile kolektörlerinin inşaatını süratle bitireceğiz.'' diye konuştu.

Denizli'nin dağların yamacına kurulan bir il olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, "Denizli 6-7 derenin ağzında adeta bir baraj gibi kurulmuş şehir. Herhangi bir sel baskınında sıkıntı yaşayabilecek durumlar olabiliyor. Can ve mal kaybı olmaması için Denizli Belediyesi ile birlikte başlattığımız kuşaklama kolektörleri var. Bu kolektörlerin inşaatını süratle bitireceğiz. Bu konuda bölge müdürümüze talimat verdik." dedi. Kuşaklama çalışmasını da yeterli görmediğini kaydeden Eroğlu, Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğü'nün derelerin üst taraflarını ağaçlandırılacağını ve yapılacak bentlerle bu sıkıntıların giderileceğini bildirdi. Bakan Eroğlu daha sonra Denizli İl Koordinasyon toplantısına katıldı.

Kaynak: CHA