Bakan Eroğlu: "Bayramın İlk Günü Türkiye'nin Her Yerinde Yağış Var"
Haberler » Güncel » Bakan Eroğlu: "Bayramın İlk Günü Türkiye'nin Her Yerinde Yağış Var" - Haber

Bakan Eroğlu: "Bayramın İlk Günü Türkiye'nin Her Yerinde Yağış Var"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Bayramın birinci günü, cuma günü Ege, Karadeniz'in kıyı bölgeleri ve Güneydoğu Anadolu hariç aşağı yukarı Türkiye'nin her yerinde, Akdeniz'in kıyı bölgesi hariç yağış var." dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı , "Bayramın birinci günü, cuma günü Ege, 'in kıyı bölgeleri ve hariç aşağı yukarı 'nin her yerinde, Akdeniz'in kıyı bölgesi hariç yağış var." dedi.


Eroğlu, bazı açılış ve temel atma törenlerine katılmak üzere geldiği Afyonkarahisar'da kent merkezindeki esnafı ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Eroğlu, bayramda hava sıcaklıklarının nasıl olacağıyla ilgili soru üzerine yarın Ege Bölgesi'nde, özellikle Uşak ile Muğla civarına yakın yerlerde yağış beklendiğini söyledi.


Bayram günü yurdun büyük bölümünde yağış olacağını tahmin ettiklerini ifade eden Eroğlu, şunları belirtti:


"Bayramın birinci günü, cuma günü Ege, Karadeniz'in kıyı bölgeleri ve Güneydoğu Anadolu hariç aşağı yukarı Türkiye'nin her yerinde, Akdeniz'in kıyı bölgesi hariç yağış var. Bayramın ikinci gününde Marmara'da, Karadeniz'in kıyı bölgeleri hariç Rize'ye yağıyor yalnız ve Güneydoğu Anadolu hariç aşağı yukarı Türkiye'nin her yerinde yağış var. Yağmur üçüncü bayram günü her yeri kaplıyor. Bununla ilgili çok detaylı rapor hazırlayıp, vatandaşa duyuracağız."


Bakan Eroğlu'dan "mangal ateşlerini söndürün" çağrısı


Eroğlu, orman yangınlarına yönelik de bayramda bazı bölgelerde yağış olmadığını anımsattı.


Özellikle kıyı bölgelerinde yağış görülmediğini anlatan Eroğlu, "Bu yüzden mangal yapılması halinde tatile gidenler mutlaka ateşi söndürmeleri gerekir." dedi.


Eroğlu, her bölgede piknik yerleri hazırladıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:


"Tabiat parkı ve mesire alanları hazırladık. Mümkünse oralarda olursa, kontrollü olur. Ayrıca en çok yoldan geçerken atılan sigara izmaritinden yangın çıkıyor. Atıyor sigara izmariti mutlaka yanıyor. Özellikle köylerde 'bayram temizliği' diye anız yakıyorlar. Neticede ormana atlıyor. Bunlara dikkat edilmeli. Çünkü ormanlar bizim akciğerlerimiz."


Orman yangınlarının kendilerini çok yorduğunu dile getiren Eroğlu, "Kurduğumuz merkezde dünyanın en ileri teknolojisine sahibiz. Havada uçan herhangi bir helikopterin hızını, koordinatlarını dahi görüyoruz. Hatta Meteorolojiden de bazı hassas bölgeleri alıyoruz ve ona göre daha önceden sevk ediyoruz. Üç gün önceden yangına hassas bölgeleri tespit edip oraya doğru konuşlandırıyoruz ekipleri." diye konuştu.

Kaynak: AA

Haber Videosu

: Bakan Eroğlu: "Bayramın İlk Günü Türkiye'nin Her Yerinde Yağış Var"

Manşet

Haberler