Bakan Eker: Satılmayan Kurbanlıklar Et ve Süt Kurumu Tarafından Alınacak

Bakan Eker: Satılmayan Kurbanlıklar Et ve Süt Kurumu Tarafından Alınacak

13.10.2013 15:02 | Son Güncelleme: 13.10.2013 15:02
Bakan Eker: Satılmayan Kurbanlıklar Et ve Süt Kurumu Tarafından Alınacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Doğu illerinden Batı'ya götürülen ancak, satılmayan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu tarafından alınacağını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Doğu illerinden Batı'ya götürülen ancak, satılmayan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu tarafından alınacağını söyledi. Bakan Eker, "Kurbanlıklar elde kalmayacak" dedi.

Et ve Süt Kurumu'nun Erzincan'daki Beyaz Et Entegre Tesisleri'nin temel atma töreni için Devlet Hava Meydanları İşletmesi'ne ait uçakla Erzincan'a gelen Bakan Mehdi Eker'i Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Vali Abdurrahman Akdemir, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Belediye Başkanı AK Parti'li Yüksel Çakır, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile çok sayıda kişi karşıladı. Erzincan Valiliği'ni ziyaret eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kurban bayramında satılamayan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacağını bildirerek, şöyle dedi:

"Önceki yıllarda satıcı, kurbanlık hayvanının yüzlerce kilometre yol katedip İstanbul veya Ankara'ye getiriyordu. Satamayınca götürmek zorunda kalıyordu. Biz o zamanlar Et ve Balık Kombinası'nda (EBK) kestiriyorduk. Bu sene ilk defa yeni bir usul geliştirdik. Üreticilerimiz, besicilerimiz satılmayan kurbanlıklarını bayram ertesi Et ve Süt Kurumu'na getirerek canlı satabilecek. Yani 'Kurbanlıklar vatandaşın elinde kaldı, satamadı' denilmeyecek."

"KURBANLIK FİYATLARI GEÇEN YILLA AYNI"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kurbanlık hayvan konusunda bir sıkıntı anlatırken, geçen yıl Türkiye'de toplam 770 bin büyükbaş hayvan ile 2 milyon 200 bin civarında küçük baş hayvanın kurbanlık olarak kesildiğini söyledi. Eker, şöyle devam etti:

"Bu sene elimizde 1 milyon 500 bin civarında büyükbaş 3.5 milyon da küçükbaş var. Bütün kurban satış yerleri denetleniyor, izleniyor. Satışlar da gayet olumlu gidiyor. Fiyatlar geçen seneki fiyatlar civarında.Oortalama 10.10 büyük baş, 10.36 da küçük baş hayvanın canlı fiyatı. Bu en fazla satış yapılan 13 ilin ortalaması. Bu rakamlar sizleri yanıltmasın. Malına göre ama ortalama fiyat canlı ağırlık itibariyle bu civarda. Fiyatlar makul seviyede. Vatandaşlarımız kurbanlıklarını seçiyor, kesiyorlar. Tabii bayramın birinci günü satışlar devam ediyor. Şu ana kadar sorunsuz gidiyor. Tedarik yapıldı. Türkiye'de artık çok fazla kurbanlık tedariki var. Hayvan sayısında da hiçbir problem yok. Şu ana kadar da pazarlardaki satış, sevkiyatlar sorunsuz gitti."

KURBANLIKLARA EZİYETE CEZA VAR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kurbana eziyet edenlere bir takım cezalar uygulanacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Öteden beri kültür ve dinimizde kurbanlık hayvana kesinlikle eziyet yasaktır, günahtır. Ama tespit edildiği zaman bunlara bir takım cezalar da uygulanıyor. Kurbanlıkların diğer tüm hayvanların nakliyle ilgili 2010 yılında çeşitli düzenlemeler yapmıştık. Hayvanların bir yerden bir yere nakledilirken mutlaka belli zamanlarda dinlendirilmeleri, çok fazla istif olmaması lazım. Onların ihtiyaçları için mola verilmesi bütün bunlar esaslara bağlandı. Eziyet etmek de yasaklandı. Bir takım cezalar uygulanıyor. Bunlar takip ediliyor. Belediyeler Türkiye genelinde İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerimiz başta olmak üzere artık altyapıyı daha iyi hazırlıyorlar. Kurbanlık satış yerleri bundan 10-15 sene öncesine göre çok daha iyi şartlarda. Onlar da bu sürece olumlu katkı sağlıyor."

"BAYRAM TATİLİ DÖNÜŞLERİNİ SON GÜNE BIRAKMAYIN"

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, da bayram tatilinin 9 günü bulduğunu, aynı anda sadece İstanbul'dan 7 milyon kişinin Anadolu'ya doğru yola çıktığını, normalde rahat olan yollarda yığılma nedeniyle yoğunluk görüldüğünü söyledi. Bakan Yıldırım, "Vatandaşlarımızın rahat, dinlenerek yola çıkması lazım. Yol çalışmalarını büyük oranda 'paydos' ettik herhangi bir kaza bela olmasın diye. İşaretlendirmeleri daha kuvvetli hale getirdik. Dönüşlerde de tabii daha fazla dikkat etmek lazım. Son güne bırakmayarak 20'sinde değil de 18'inde başlayıp peyder pey gelmekte fayda var" diye konuştu.

Yapılan açıklamaların ardından Vali Abdurrahman Akdemir, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e Erzincan işi işlemeli bakır tabak hediye etti. Valilik ziyaretinin ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Et ve Süt Kurumu Erzincan Beyaz Et Entegre Tesislerinin temel atma töreni için Erzincan organize Sanayi Bölgesine geçti. - Erzincan

Bakan Eker: Satılmayan Kurbanlıklar Et ve Süt Kurumu Tarafından Alınacak
Bakan Eker: Satılmayan Kurbanlıklar Et ve Süt Kurumu Tarafından Alınacak

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bakan Eker: Satılmayan Kurbanlıklar Et ve Süt Kurumu Tarafından Alınacak - Erzincan
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 19.10.2020 19:33:19. #1.15#
title