Bakan Eker: Satılamayan Kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu Alacak

Bakan Eker: Satılamayan Kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu Alacak

13.10.2013 14:24 | Son Güncelleme: 13.10.2013 14:24

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, satılamayan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu tarafından alınacağını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, satılamayan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu tarafından alınacağını söyledi.

Et ve Süt Kurumu Erzincan Beyaz Et Entegre Tesisleri'nin temel atma töreni için Devlet hava Erzincan Havalimanı'nda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Belediye Başkanı Yüksel Çakır, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ve çok sayıda vatandaş karşıladı. Havalimanında yapılan karşılamanın ardından Erzincan Valiliği'ni ziyaret eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kurban Bayramı'nda satılamayan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu tarafından alınacağını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Önceki yıllarda şöyle yapıyorduk karar alıyorduk diyelim ki kurbanlığını büyük şehirlere getirdi satamadı ne yapacak yani geriye getirmesi İstanbul'a Ankara'ya getirmiş yaklaşık bin kilometre yol geliyor. Biz zaman zaman şu tedbiri alıyorduk ihtiyaç oluyorsa. Et ve Balık Kombinası'na kestiriyorduk. Bu sene ilk defa uyguladığımız yeni bir usul geliştirdik. Üreticilerimiz besicilerimiz için satılmayan kurbanlıkların bayram ertesinde Et ve Süt Kurumu canlı olarak satın alabilecek. Yani vatandaşın elinde kaldı satamadı kurbanlığını, yeni bir uygulama canlı olarak da alabilecek. Biliyorsunuz kesimhanelerin kombinelerin belirli bir kapasitesi var yani günde belirli bir sayıda diyelim günde yüz tane kesiliyor kapasite o kadar. Dolayısıyla canlı olarak da bizim belirli bölgelerimizde kurban satışlarının büyük merkezlerde İstanbul, Ankara gibi büyük merkezlerde, oralarda canlı olarak kurbanlığı elinde kaldı satamadıysa eğer getirip bize de satmak istiyorsa elinde kalmasın ona yardımcı olmak maksadıyla besicimize böylede bir tedbir aldık." dedi.

KURBANLIK SAYISI YETERLİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kurbanlık hayvan konusunda bir sıkıntı olmadığını söyleyerek; "Türkiye'de toplam 770 bin büyükbaş hayvan ile 2 milyon 200 bin civarında küçük baş hayvan kurbanlık olarak kesilmişti 2012 yılında. Bu sene bizim elimizde bir milyon 500 bin civarında büyükbaş kurbanlık var. 2012 yılının iki katı küçük baş da yaklaşık 3.5 milyon var dolayısıyla hiçbir sıkıntı hamdolsun olmadı. Bu ana kadar bütün kurban satış yerleri denetleniyor, izleniyor. Satışlarda gayet olumlu gidiyor. Fiyatlar geçen seneki fiyatlar civarında ortalama 10,10 büyük baş, 10,36 da küçük baş hayvanın canlı fiyatı. Bu en fazla satış yapılan 13 ilin ortalaması. Altıda var. Üstüde var. Bu rakamlar sizleri yanıltmasın. Malına göre ama ortalama fiyat canlı ağırlık itibariyle bu civarda. Fiyatlarda makul seviyede. Vatandaşlarımız kurbanlıklarını seçiyorlar, kesiyorlar. Tabii bayramın birinci günü satışlar devam ediyor. Şuana kadar sorunsuz bir şekilde gidiyor. Tedarik yapıldı. geçen sene 2-3 yıl içerisinde ki Trakya'da ki şap hastalığından korunmak maksadıyla orada kısmen bir tarat yapmıştık. Oraya özgü olarak. Oda maalesef yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermişti. Sanki Türkiye de her tarafa kurban ithalatı yapılıyormuş gibi. Aslında hiç öyle olmamıştı. Sadece Trakya ve İstanbul'un Avrupa yakasına yapılmıştı. Bu sene onada gerek kalmadı. Çünkü Türkiye'de artık çok fazla kurbanlık tedariki var. Yerli hayvanlarımızdan. Onada gerek kalmadı. Üreticilerimizin. Besicilerimizin yetiştirdikleri hayvanlar kesildi. Hayvan sayısında da hiçbir problem yok. Şuana kadar da pazarlardaki satışlarda, sevkiyatlarda olumlu bir şeklide sorunsuz bir şekilde gitti. Vatandaşlarımızın kurbanlarının kabul olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

"KURBANLIKLARA EZİYETE CEZA VAR"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kurbana eziyet edenlere bir takım cezalar uygulanacağını belirterek "Öteden beri bizim kültürümüzde ve dinimizde kurbanlık hayvana muamele esnasında kesinlikle eziyet yasaktır günahtır her şeyden önce. Ama tespit edildiği zaman bunlara bir takım cezalarda uygulanıyor. Kurbanlıkların diğer tüm hayvanların nakliyle ilgili 2010 yılında çeşitli düzenlemeler yapmıştık. Hayvanların bir yerden bir yere nakledilirken mutlaka belli zamanlarda dinlendirilmeleri, çok fazla istif olmaması lazım. Onların ihtiyaçları için mola verilmesi bütün bunlar esaslara bağlandı. Eziyet etmekte aynı şekilde. Bunlar yasaklandı. Bir takım cezalar uygulanıyor. Bunlar takip ediliyor. Belediyelerimiz Türkiye genelinde İstanbul ve Ankara büyük şehir belediyelerimiz başta olmak üzere artık altyapıyı daha iyi hazırlıyorlar. Kurbanlık satış yerleri bundan 10-15 sene öncesine göre çok daha iyi şartlarda. Onlarda bu sürece olumlu katkı sağlıyorlar." ifadelerini kullandı. .

"BAYRAM TATİLİ DÖNÜŞLERİNİ SON GÜNE BIRAKMAYIN"

Gazetecilerin sorusu üzerine bayram tatiline giden vatandaşlara uyarılarda bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bayram tatili dönüşlerinin son güne bırakılmamasını söyledi. Bakan Yıldırım, "Bayram süresi uzun malum 9 gün. Havalarda güzel millet yollarda aynı anda sadece İstanbul'dan 7 milyon insan Anadolu'ya doğru yola çıktı. Yollar büyümedi, yollar aynı yollar normalde rahat yollar, ama bir anda yığılma olunca bayram öncesi dün bugün belki yarında devam edecek bu yoğunluk olacak. Bu işin tabiatı icabı ama vatandaşlarımızın çok fazla telaşlanmaması lazım rahat dinlenerek yola çıkması lazım. Yol çalışmalarını büyük oranda paydos ettik herhangi bir kaza bela olmasın diye. İşaretlendirmeleri daha kuvvetli hale getirdik. Dönüşlerde de tabi daha fazla dikkat etmek lazım son güne bırakmayarak 20'sinde değil de 18'inde başlayıp peyder pey gelmekte fayda var." diye konuştu.

Yapılan açıklamaların ardından Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e Erzincan işi işlemeli bakır tabak hediye etti. Valilik ziyaretinin ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Et ve Süt Kurumu Erzincan Beyaz Et Entegre Tesisleri'nin temel atma töreni için Erzincan Organize Sanayi Bölgesi'ne geçti.

Bakan Eker: Satılamayan Kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu Alacak
Bakan Eker: Satılamayan Kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu Alacak

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bakan Eker: Satılamayan Kurbanlıkları Et ve Süt Kurumu Alacak - İstanbul
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 20.10.2020 15:51:20. #1.14#
title