Bakan Eker Şanlıurfa'da

Bakan Eker Şanlıurfa'da

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 'Agromach Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı'na Katılmak Amacıyla Şanlıurfa'ya Geldi.

Bakan Eker Şanlıurfa'da

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 'Agromach Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı'na katılmak amacıyla Şanlıurfa'ya geldi.

Bakan Eker, ilk olarak AK Parti Şanlıurfa İl Teşkilatı'nı ziyaret etti. AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Faruk Bayrak, Atilla Maraş, Zülfikar İzol ve Mahmut Kaplan ile birlikte AK Parti İl Başkanlığı'nı ziyaret eden Eker, partililere hitaben bir konuşma yaptı. Hükümet olarak çiftçilerle ilgili sürekli yeni iyileştirmeler yaptıklarını ifade eden Eker, şu anda Plan ve Bütçe Komisyonu'nda da görüşülen bir tasarının yasalaşması halinde, Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası'ndan 2002 ve 2004 yıllarından önce müteselsil kefalet yoluyla borç almış olan çiftçilerin bazı sorunlarla karşılaştığını ifade etti. Uygulama nedeniyle kendi borcunu ödeyen çiftçinin bir de kefil olduğu 20 kişinin borçlarını ödeyip ödemediğinin belirlenmesi amacıyla takibe alındığını anlatan Eker, ''Tasarının yasalaşması halinde vatandaşın sadece kendi borcunu ödemesi halinde o kefaletten kaynaklanan sorunu çözülecek. Bu konu şu anda Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülüyor. Birkaç gün içerisinde komisyondan geçip, inşallah yasalaşacaktır" dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olarak Şanlıurfa'ya tarımsal potansiyelinden dolayı ayrı bir önem verdiklerini ifade eden Eker, Şanlıurfa'ya ödenen tarımsal desteklerin önceki hükümetler döneminden daha fazla olduğunu söyledi. Şanlıurfa'nın Harran İlçesi'nde yaklaşık 28-29 bin hektar alanın geçen zaman içinde tuzlanma sorunuyla karşı karşıya kaldığını hatırlatan Eker, "Buralar ıslah edilmezse, drenaj kanalları açılmaz. Toprak temizlenmezse o bölgelerde artık tarım yapılamaz hale gelir. Harran Ovası'yla ilgili bir proje geliştirdik. Geçen yıl uygulamaya konulan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında yüzde 50 hibeyle damlama sulamayı teşvik ediyoruz'" diye konuştu.

Bakan Mehmet Mehdi Eker, bir gazetecinin Akçakale sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesi konusundaki sorusuna, "Bu konuda çalışma yapılıyor. Yakında neticesi alınır. Maliye Bakanlığı, valiliklerle işbirliği halinde çalışıyor, yakında sonuçlar alınır. Maliye Bakanlığı sanırım temizleme işini firmalara verecektir. Dünyada bu işleri yapan firmalar var" şeklinde yanıt verdi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ve beraberindekiler, daha sonra akşam yemeği için El Ruha Oteli'ne geçti. Geceyi Şanlıurfa'da geçirecek olan Bakan Eker, yarın Agromach Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı'nın açılışına katılacak, Organize Sanayi Bölgesi'nde işadamları ile bir görüşme yapacak.

(AB-FÖ-OK-Y)

Kaynak: İHA