Bakan Eker Hakkındaki Gensoru Önergesi Gündeme Alınmadı

Bakan Eker Hakkındaki Gensoru Önergesi Gündeme Alınmadı

MHP'nin Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker Hakkında Verdiği Gensoru Önergesinin Gündeme Alınması Meclis Genel Kurulu'nda AKP'nin Oylarıyla Reddedildi.

Bakan Eker Hakkındaki Gensoru Önergesi Gündeme Alınmadı

MHP'nin Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınması Meclis Genel Kurulu'nda AKP'nin oylarıyla reddedildi. Tarım Bakanı Mehdi Eker, kendini "Ne ölen var ne çöken var Türk tarımı dimdik ayakta" diye savundu. Bakan Eker, "Pirinçle ilgili bir şey söylenecekse, bu AKP'nin tarihin şeref sayfasında yer alacağıdır" diye konuştu.


Meclis Genel Kurulu'nda, MHP milletvekilleri tarafından Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker hakkında verilen gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmaması görüşüldü. Yapılan işari oylamada gensorunun gündeme alınması AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Gensorunun öngörüşmelerinin bir bölümüne Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı.

-BAKAN KENDİNİ SAVUNDU-

Meclis Genel Kurulu'nda, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, gensorunun konusunu oluşturan "görevini kötüye kullandığı" iddiasına karşılık kendini savundu. Dünyada son 1-2 yıl içinde bazı gelişmelerin yaşandığını, petrol fiyatlarının 23 dolardan 120 dolara çıktığını kaydeden Bakan Eker, bu durumun dünyada tarımı gelişmiş bir çok ülkenin pozisyonunu yeniden gözden geçirmesine ve enerji tarımı yoluyla petrol masraflarını azaltma kararına yol açtığını söyledi.


Pirinçteki fiyat artışının yapay bir sorun olduğunu kaydeden Bakan Eker, ortaya atılan iddiaların ise spekülatif amaçla yapıldığını savundu. AKP Hükümeti'nin pirinç üretimini iki katına çıkardığını belirten Bakan Eker, "Pirinçle ilgili bir şey söylenecekse, AKP'nin tarihin şeref sayfasında yer aldığıdır" diye konuştu. Bakan Eker tarımda çöküş yaşandığı iddialarına ise "Ne ölen ne çöken var Türk tarımı dimdik ayakta. Tarımda kişi başına geliri bin dolardan 2 bin 433 dolara çıkardık. Kredi alan yüz çiftçiden 98'i borcunu ödüyor" yanıtını verdi. Hükümet olarak Türk çiftçisinin borçlarını sildiklerini belirten Bakan Eker, 2.7 katrilyon değerindeki borcun 1.5 katrilyonunu sildiklerini gerisini ise yapılandırdıklarını kaydetti.

-MUHALEFETTEN SERT ELEŞTİRİLER-

Meclis Genel Kurulu'nda, gensoru önergesiyle ilgili söz alan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, parti olarak gensoru önergesini, "ananı da al git" denilen çiftçiler, "gözünü toprak doyursun" denilen köylüler ile sattığıyla doyamayan, ektiğini biçemeyen üretici adına verdiklerini söyledi. AKP'nin uyguladığı politikaların son 5 yılda tarım kesimini yokluğa mahkum ettiğini kaydeden Vural, hükümetin çiftçinin elindeki ürüne para vermediğini ve piyasayı spekülatörlerin insafına terk ettiğini belirtti. Vural, Bakan Eker'e "Sayın Bakan, fiyat artışını spekülatörlere bağlarken, bunların ihbar edilmesini istemiştir. Sizler, bunların kim olduğunu bilmiyor musunuz? Kimlerin elinde pirinç var bilmiyor musunuz? Devlet bunu bilmez mi?" diye sordu.


CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin de Genel Kurul'da yaptığı konuşmada, "Türk tarımının bugünkü Sayın Bakanın başında bulunduğu Bakanlıktan umudu kalmadığı gibi, başka bir çıkış yolu da kalmamıştır. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Sayın Bakana, Sayın Bakan Tarım ve Köyişleri Bakanlığına yük olmaktadır. Bu gensoru önergesinin kabul edilmesi, ülkenin de, iktidar partisinin de, Sayın Bakanın da yararınadır" dedi. DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak ise "Sayın Bakan "kuraklık Allah'tandır' diyor. Bu şekilde kurtulamazsınız. Bu tablonun sorumlusu doğa değil sizsiniz" diye konuştu. (ANKA)


(EG/GB)