Bakan Eker'den Müjde Satılmayan Kurbanlıklar Et ve Süt Kurumu Tarafından Alınacak

Bakan Eker'den Müjde Satılmayan Kurbanlıklar Et ve Süt Kurumu Tarafından Alınacak

13.10.2013 16:43 | Son Güncelleme: 13.10.2013 16:43
Bakan Eker'den Müjde Satılmayan Kurbanlıklar Et ve Süt Kurumu Tarafından Alınacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Doğu'dan Batı'ya götürülen ancak satılmayan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumları tarafından alınacağını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Doğu'dan Batı'ya götürülen ancak satılmayan kurbanlıkları Et ve Süt Kurumları tarafından alınacağını söyledi. Bakan Eker, Kurbanlıklar elde kalmayacak dedi.Et ve Süt Kurumu'nun Erzincan'daki Beyaz Et Entegre Tesislerinin temel atma töreni için Devlet Hava Meydanları İşletmesine ait uçakla Erzincan'a gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'i Hava limanında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Vali Abdurrahman Akdemir, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Belediye Başkanı Yüksel Çakır (AKP), kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile çok sayıda vatandaş karşıladı. Havalimanında yapılan karşılamanın ardından Erzincan Valiliğini ziyaret eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım birer açıklama yaptı.Kurban Bayramı'nda satılamayan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınacağını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 'Önceki yıllarda satıcı, kurbanlık hayvanının yüzlerce kilometre yol katedip İstanbul veya Ankara'ye getiriyordu. Satamayınca geri götürmek zorunda kalıyordu. Ama biz o zamanlar Et ve Balık Kombinası'nda (EBK) kestiriyorduk. Bu sene ilk defa yeni bir usul geliştirdik. Üreticilerimiz, besicilerimiz satılmayan kurbanlıklarını bayram ertesi Et ve Süt Kurumu'na getirerek canlı olarak satabilecek. Yani Kurbanlıklar vatandaşın elinde kaldı, satamadı denilmeyecek dedi.

KURBANLIK FİYATLARI GEÇEN YILLA AYNI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kurbanlık hayvan konusunda bir sıkıntı olmadığını blirtrek şöyle konuştu

'2012 yılında Türkiye'de toplam 770 bin büyükbaş hayvan ile 2 milyon 200 bin civarında küçük baş hayvan kurbanlık olarak kesilmişti. Bu sene bizim elimizde bir milyon 500 bin civarında büyükbaş 3.5 milyon da küçükbaş var. Bu ana kadar bütün kurban satış yerleri denetleniyor, izleniyor. Satışlarda gayet olumlu gidiyor. Fiyatlar geçen seneki fiyatlar civarında ortalama 10,10 büyük baş, 10,36 da küçük baş hayvanın canlı fiyatı. Bu en fazla satış yapılan 13 ilin ortalaması. Altıda var. Üstüde var. Bu rakamlar sizleri yanıltmasın. Malına göre ama ortalama fiyat canlı ağırlık itibariyle bu civarda. Fiyatlarda makul seviyede. Vatandaşlarımız kurbanlıklarını seçiyorlar, kesiyorlar. Tabii bayramın birinci günü satışlar devam ediyor. Şuana kadar sorunsuz bir şekilde gidiyor. Tedarik yapıldı. Geçen sene 2-3 yıl içerisinde ki Trakya'da ki şap hastalığından korunmak maksadıyla orada kısmen bir tarat yapmıştık. Oraya özgü olarak. O da maalesef yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermişti. Sanki Türkiye de her tarafa kurban ithalatı yapılıyormuş gibi. Aslında hiç öyle olmamıştı. Sadece Trakya ve İstanbul'un Avrupa yakasına yapılmıştı. Bu sene onada gerek kalmadı. Çünkü Türkiye'de artık çok fazla kurbanlık tedariki var. Yerli hayvanlarımızdan. Onada gerek kalmadı. Üreticilerimizin, besicilerimizin yetiştirdikleri hayvanlar kesildi. Hayvan sayısında da hiçbir problem yok. Şuana kadar da pazarlardaki satışlarda, sevkiyatlarda olumlu bir şeklide sorunsuz bir şekilde gitti. Vatandaşlarımızın kurbanlarının kabul olmasını diliyorum. KURBANLIKLARA EZİYETE CEZA VAR

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kurbana eziyet edenlere bir takım cezalar uygulanacağını belirterek, 'Öteden beri bizim kültürümüzde ve dinimizde kurbanlık hayvana muamele esnasında kesinlikle eziyet yasaktır, günahtır. Ama tespit edildiği zaman bunlara bir takım cezalarda uygulanıyor. Kurbanlıkların diğer tüm hayvanların nakliyle ilgili 2010 yılında çeşitli düzenlemeler yapmıştık. Hayvanların bir yerden bir yere nakledilirken mutlaka belli zamanlarda dinlendirilmeleri, çok fazla istif olmaması lazım. Onların ihtiyaçları için mola verilmesi bütün bunlar esaslara bağlandı. Eziyet etmekte aynı şekilde. Bunlar yasaklandı. Bir takım cezalar uygulanıyor. Bunlar takip ediliyor. Belediyeler Türkiye genelinde İstanbul ve Ankara büyük şehir belediyelerimiz başta olmak üzere artık altyapıyı daha iyi hazırlıyorlar. Kurbanlık satış yerleri bundan 10-15 sene öncesine göre çok daha iyi şartlarda. Onlarda bu sürece olumlu katkı sağlıyorlar dedi.

BAYRAM TATİLİ DÖNÜŞLERİNİ SON GÜNE BIRAKMAYIN

Gazetecilerin sorusu üzerine bayram tatiline giden vatandaşlara uyarılarda bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, halkın bayram tatili dönüşlerinin son güne bırakılmamasını söyleyerek, 'Bayram süresi uzun malum 9 gün. Havalarda güzel millet yollarda aynı anda sadece İstanbul'dan 7 milyon insan Anadolu'ya doğru yola çıktı. Yollar büyümedi, yollar aynı yollar normalde rahat yollar, ama bir anda yığılma olunca bayram öncesi dün bugün belki yarında devam edecek bu yoğunluk olacak. Bu işin tabiatı icabı ama vatandaşlarımızın çok fazla telaşlanmaması lazım rahat dinlenerek yola çıkması lazım. Yol çalışmalarını büyük oranda paydos ettik herhangi bir kaza bela olmasın diye. İşaretlendirmeleri daha kuvvetli hale getirdik. Dönüşlerde de tabi daha fazla dikkat etmek lazım son güne bırakmayarak 20'sinde değil de 18'inde başlayıp peyder pey gelmekte fayda var diye konuştu.Yapılan açıklamaların ardından Vali Abdurrahman Akdemir, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e Erzincan işi işlemeli bakır tabak hediye etti. Valilik ziyaretinin ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ve Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Et ve Süt Kurumu Erzincan Beyaz Et Entegre Tesislerinin temel atma töreni için Erzincan organize Sanayi Bölgesine geçtiler.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Bakan Eker'den Müjde Satılmayan Kurbanlıklar Et ve Süt Kurumu Tarafından Alınacak - Erzincan
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 30.10.2020 03:03:41. #1.15#
title