Bakan Eker Açıkladı: Eski Ürün Fasulyenin Piyasaya Çıktığını Tespit Ettik
Haberler » Güncel » Bakan Eker Açıkladı: Eski Ürün Fasulyenin Piyasaya Çıktığını Tespit Ettik - Haber

Bakan Eker Açıkladı: Eski Ürün Fasulyenin Piyasaya Çıktığını Tespit Ettik

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, kuru fasulyede 2011-2012 yılları ürününün piyasaya çıktığını tespit ettiklerini, birilerinin böyle havalardan istifade etmek istediğini belirterek, "Ama geçiyor, düzeliyor" dedi.

Bakan Eker Açıkladı: Eski Ürün Fasulyenin Piyasaya Çıktığını Tespit Ettik

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı , kuru fasulyede 2011-2012 yılları ürününün piyasaya çıktığını tespit ettiklerini, birilerinin böyle havalardan istifade etmek istediğini belirterek, "Ama geçiyor, düzeliyor" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Milletvekilleri , Oya Eronat ve Mine Lök Beyaz ile birlikte bugün Diyarbakır Valiliği'ni ziyaret etti. Valilik şeref defterini imzalayan Bakan Eker, daha sonra Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç ile makamında bir süre görüştü. Görüşmeye İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Hilmi Atabay, Emniyet Müdürü Halis Böğürler'in de aralarında bulunduğu kamu kurumlarının müdürleri de katıldı.

Görüşme öncesi gazetecilerin meteorolojik kuraklık ve kuru fasulyede fiyat artışına ilişkin sorularını yanıtlayan Bakan Eker, genelinde yağmur beklendiğini ifade dile getirerek, "Zaten bazı bölgelerde yağmaya başladı. Hatta Ege bölgesinde, Muğla'da maalesef sele dönüştü. Diğer bölgelerde yağmurlar başladı. Meteorolojik kuraklık bu şekilde devam ederse, bu tarımsal kuraklığa yol açar diye endişemizi dile getirdik. Ama yağmurlar başladı. Devam ederse kuraklık durumu ortadan kalkar" dedi.

"BİRİLERİ BÖYLE HAVALARDAN İSTİFADE ETMEK İSTİYORDU"

Kuru fasulyedeki fiyat artışı ile ilgili soruları da cevaplayan Bakan Eker, "Biz zaten başta söyledik. Arz eksikliğinden kaynaklanan bir durum söz konusu değildi. O yüksek denilen fiyatlar da gerçeği zaten yansıtmıyordu. Çünkü uç, yani en üstteki bir ürünün, Türkiye'de 400-500 ton üretimi olan bir ürünün en yüksek yerdeki fiyatı söylenip, birileri, 'biz zammı çok konuşursak bu şekilde zam yapanlar görmezden gelir' düşüncesiyle yaptıkları bir şeydi. Piyasada ürün var. Bu arada enteresan bir şey tespit ettik. Fasulyede 2011-2012 yılının depolarda bekleyen, piyasaya çıkmayan ürünlerinin piyasaya çıktığına şahit olduk. Demek ki gerçekten böyle bir şey yok. 2011-2012 ürününü yeni çıkardılar piyasaya. Bu zaten gerçek değildi. Piyasa normal dengesini bulup, sürer. Üretimde ve tedarikte eksiklik yok. Arzda bir problem yok. Birileri böyle havalardan istifade etmek istiyordu, mesele buydu. Ama geçiyor, düzeliyor" diye konuştu.

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler