Bakan Egemen Bağış Ve Mehdi Eker Ödül Törenine Katıldı

Bakan Egemen Bağış Ve Mehdi Eker Ödül Törenine Katıldı

Türkiye'nin İlk 1000 Büyük Sanayi Kuruluşları Arasında Yer Alan Konyalı Firmalara ve 35 Yılını Dolduran Oda Üyelerine Yönelik Düzenlenen Ödül Törenine Geçti.

Bakan Egemen Bağış Ve Mehdi Eker Ödül Törenine Katıldı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Kuraklık Test Merkezi'nin açılışının ardından Konya Ticaret Odası tarafından Hilton Garden İnn Otel'de düzenlenen Türkiye'nin ilk 1000 Büyük Sanayi Kuruluşları arasında yer alan Konyalı firmalara ve 35 yılını dolduran oda üyelerine yönelik düzenlenen ödül törenine geçti. Törene Bakan Eker'in yanısıra Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı.

'ÖZEL SEKTÖRÜ TEŞVİK ETMEK LAZIM'

Ödül töreninde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin küresel krizin etkisinden sıyrılan nadir ülkelerden birisi olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Türkiye büyüyüp, gelişecek, zenginleşecek ve istihdam sorununu çözecekse, özel sektör yartırımlarını teşvik etmek lazım. Özel sektörde, son bir yılda 1 milyon 100 bin kişiye istihdam sağlamış durumdayız. Biz, ekonomi büyüme yaptığı zaman, özel sektör istihdam yapar demiştik. Sonuçta 1 milyon 100 bin ilave kişi işe kavuştu. Krizden çıkan 14 ülke içinde 12'inci sıradayız. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz. Ama bizim hedefimiz önümüzdekiler. Dünya bu yarışın içinde. 2023 de dünyanın ilk 10 büyük ekonomosi içinde olmak istiyoruz."

Rifat Hisarcıklıoğlu, dünyanın ilk 16, Avrupa'nın da 6'ncı büyük ekonomisine sahip olduğumuzu hatırlatarak, "Birleşmiş Milletler İnsanı Gelişim Endeksi içinde 150 ülke içinde 126'ncı sıradayız. İyi yatırım ortamında 65'inci sıradayız. Bunların düzeltilebilmesi için yapısal reformları yerine getiriyor olmamız lazım."dedi. Hisarcıklıoğlu, AB standartlarının tam olarak uygulandığı takdirde, sanayicinin daha iyi rekabet edebileceğini ve dünyanın ilk 10 büyük ekonomesi içinde olunabileceğini söyledi.

'DEVLETE HARCAMA YAPTIRMAYALIM'

Sanayicilerden, devlete harcama yatırmamasını isteyen Rifat Hisarcıklıoğlu, "Sanayi de su fiyatları yüzde 15 arttı. Elektrik yüzde 49 arttı. Doğalgaz yüzde 30 düştü. LPG, benzin, matoz arttı. Gelin bunları konuşalım. Buraların farkındalığını ortaya çıkarıp, ekonomi büyümesinde buralardan iyileşme istiyelim. Devletin bütçesini tutturabilmek ve 2001 krizi gibi kriz yaşamak istimiyorsak ne olur devlete harcattırmayın. Harcattıkça, senden vergi ve zam olarak geri alıyor. Devlet bir lira harcadı mı bedeli senden çıkıyor. O zaman haksız rekabet ortaya çıkıyor. Harcanan para senin 72 milyonun parası." dedi.

BAKAN EKER: 'AB, ÇİFTE STANDART UYGULUYOR'

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de, konuşmasında Kuraklık Test Merkezi'nin açılışı için Konya'ya geldiğini ve Konyalı sanayicilerin coşku ve heyacınına ortak olmak için toplantıya katıldığını vurguladı. AB'nin çifte standart uyguladığını belirten Bakan Eker, şunları söyledi:

"Türkiye tarımsal üretim potansiyelinin esasını teşkil eden biyo çeşitlilikte çok zengin. Bütün Avrupa kıtasında 2 bin 400 endemik bitki türü varken, Türkiye'de bu sayı 3 bin 900'dür. Dünyanın geleceğinde gıda güvenliğini temin etmek bakımından Türkiye'nin sağlayacağı katkı çok büyük. Avpura Birliği'nin bugün müzakere sürecini açtığımız gıda ile ilgili başlığında, biz Avrupa'nın sınırlarını Ardahan, Hakkari, Van, Mardin, Hatay sınırlarına taşıdık. Hijyen, sağlık, gıda kalitesi ve bir takım bikti, hayvan hastalıkları yönüyle AB sınırını buraya taşıdık. Bu faslı biz müzakerelere açtık. Yeni veteriner sınır kontrol noktaları açtık. AB'nin yürürlükteki tüm mevzuatını şu an da uyguluyoruz. Ama, tarım ve kırsal kalkınma, baklıkçılık faslında çifte standart uyguluyor. Ne kadar ileri giderseniz gidin ama ben istemezsem tarım ve kırsal kalkınma faslını müzakereye açmam diyor. Kıbrıs sonrununu çözün balıkçılık konusunu görüşelim diyor."

BAKAN BAĞIŞ: "AVRUPA'DA MEVLANA'YA İHTİYAÇLARI VAR"

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da , Avrupalı bazı liderlerin, vizyonsuzluk örneği sergilediğini söyledi. Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz AB süreci ile ilgli çalışırken AB, kendi içinde büyük sıkıntalarla mücadele ediyor. Avrupa'nın en büyük ihtiyaç duyduğu ruh, Konya ruhudur. Konya'da filizlenen, herkesi kucaklayarak tövbesinin bin kere bozmuş olanlara yapılan, 'kim olursan ol, yine gel' yaklaşımı, bugün Avrupa'da vizyonsuzluk örneği ortaya koyan, 'kim olursan ol yine git' zihniyetine sahip olan bazı Avrupalı liderlerin ihtiyaç duyduğu Konya ruhudur. Bugün Avrupa'da gerçekten Mevlana'nın formülleri ile tedavi edilmesi gereken ziniyetler var. 70 milyon Müslümanı, Avrupa'ya sokmam zinhiyetinde bulunan vizyonsuzlar var. İslamı terör dini gibi lanse etmeye çalışan faşistler var. Farklı ülkelerde, farklı etnik kökenli insanları sınır dışı etmeye çalışan zihniyatler var. Ama onları da biz Konya ruhu ile tedavi edeceğiz. Ortak noktada buluşmaları için ortaya çaba koyacağız."