Bakan Dinçer: Kayıt Dışı En Önemli Sorun

Bakan Dinçer: Kayıt Dışı En Önemli Sorun

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Kayıt Dışının 1 Puanlık Azaltılması Halinde Ülkenin Gelirinin 820 Milyon Lira Artacağına Dikkat Çekti.

Bakan Dinçer: Kayıt Dışı En Önemli Sorun

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, halen istihdamda yüzde 44 olan kayıt dışılığın ülkenin en önemli sorunlarından biri olduğunu, kayıt dışının 1 puanlık azaltılması halinde ülkenin gelirinin 820 milyon lira artacağına dikkat çekti. Gaziantep programı kapsamında ziyaret ettiği valilikte konuşan Bakan Dinçer, kayıt dışılığın topyekun mücadele edilmesi gereken sorunlarından biri olduğunu söyledi. Şu anda istihdamda kayıt dışılık oranının yaklaşık yüzde 44 civarında olduğunu belirten Dinçer, "Kayıt dışılık ülkemizin en ciddi sorunlarından birisi. Bu sorunun boyutlarını göstermesi açısından ve ülkenin kaybını ifade etmesi açısından şunu söyleyeyim 1 puanlık kayıt dışını azaltmamız halinde ülkemizin geliri 820 milyon lira artacak. Dolayısıyla topyekun mücadele etmemiz gereken sorunlarından birisi. Biz elimizden geleni yapıyoruz. 2002'den bu zamana kadar oldukça önemli mesafe kat edildi. Yaklaşık yüzde 49'lardan yüzde 43'e kadar düşürmeyi başardık. İnşallah önümüzdeki yıl çok daha aktif şekilde mücadele edeceğiz. Kısa zamandaki hedefimiz kayıt dışılık oranını yüzde 40'lara doğru çekmeyi başarmak" diye konuştu.

Uzmanlaşmış Mesleki Eğitim Merkezi (UMEM) Projesi'nin açılışı nedeniyle Gaziantep'e geldiğini kaydeden Dinçer, ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu, İş-Kur ve bakanlığına bağlı kurumlarda denetimler yapacağını ve kurumlarda çalışanların performansını gözden geçireceklerini dile getirdi.