Bakan Dinçer: "Çıkar İçin Siyaset Yapıyorsanız Bizim Aramızdan Çıkın''

Bakan Dinçer: "Çıkar İçin Siyaset Yapıyorsanız Bizim Aramızdan Çıkın''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, AK Parti Siyaset Akademesi'nin 2010 Güz Dönemi 'demokratikleşme Hukuk ve Ekonomi' Konulu Eğitim Programının İlk Dersine Katıldı.

Bakan Dinçer:

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, AK Parti Siyaset Akademesi'nin 2010 güz dönemi 'Demokratikleşme Hukuk ve Ekonomi' konulu eğitim programının ilk dersine katıldı. Konya'da Alaaddin Keykubat Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen programda konuşan Bakan Dinçer, iktidarda oldukları dönem içerisinde yaptıkları icraatları anlattı. Dinçer, "AK Parti'nin bugüne kadar yaptığı çalışmalarda ortaya koyduğu hünerleri gördünüz. İyi veya kötü olduğunu fark ettiniz . Bu hünerlerin arkasında ahlak ve felsefe var. Bu ahlak ve felsefe olmadan kendimizi size bu kadar sevdirebileceğimizi düşünebilirmisiniz. 7 yıldır iktidardayız. Bu süre içinde bu ülkeden reform sayılacak 6 tane temel sorun üzerinde çalışma yaptık. Biz bir tablo yapıyoruz. Pek çoğunu günlük hayatınızda yaşadınız ve gördünüz. Bu tasarladığımız ve yaptığımız tabloda icazet mercimizde sizsiniz." dedi. Akademideki katılımcılara seslene Bakan Dinçer: "Eğer kendiniz belirli bir mevkiye gelmek için siyaset yapıyorsanız bizim aramızdan çıkın' dedi.

TÜRKİYE'DE 7 ÇALIŞANA BİR EMEKLİ DÜŞMELİ

Türkiye'de İşsizliğin azaldığını belirten Dinçer, "Kriz anında işsizliğini en iyi yöneten ülke olduk. 2008 yılında yüzde 12,5 olan işsizlik 2009 ortalamasında yüzde 14,5 olarak gerçekleşti. Biz 2010 yılında istihdamı artıran tedbiler aldık ve şuanda 10.6 civarında, yıl sonunda yüzde 12 olarak gerçekleşeceğini bekliyoruz." şeklinde konuştu. Türkiye'deki emekli sayısının fazla olduğunu da belirten Dinçer, şunları söyledi:

"Tüm Türkiyede 1.8 oranında çalışana karşın bir emekli varken, Konya da 1,7 çalışana karşı bir emekli var. Normalde 4 çalışana bir emekli olması gerekir. Türkiye'nin nüfusuna bakıldığı zaman 7 kişinin çalışması ve bir kişinin emekli olması gerekir. Uzun dönemde bu işi yapacak reformlar yaptık."

YOLSUZLUKLARLA İLGİLİ İDDİALAR

Genel çıkarları gözeterek siyaset yaptıklarını ifade eden Dinçer, "Genel çıkarlar özel çıkarların üzerindedir. Biz siyaseti aslında kendimize menfeat sağlamak için yapmadık. 2 sebeple siyaset yapılır bu ülkede. Birincisi çoğunluğun yaptığı gibi kendisi, gurubu veya ailesi ile ilgili menfeatleri maksimize etmek için yani çıkarlar için siyaset yapmak. İkincisi ise hizmet için siyaset yapmak. Siz çıkarlar için siyaset yapmayı öne alırsanız o zaman bütün menfeatlari önce bana sonra vatandaşa eğilip taşırsınız. Halbuki bizim siyasetimizde bu hiç bir zaman olmadı. Biz siyaseti kendimize destek ve menfeat sağlamak için değil bu ülke insanını geliştirmek ve uluslararası alanda rekabet gücünü arttırmak için özen gösterdik. Yıllardır ana muhalefet partisi özellikle bizi yolsuzlukla suçladığı halde ortaya bugüne kadar bir yolsuzluk dosyası çıkarıp da somut bir şey dile getiremedi. Anayasa değişikliğinde bizim yaptığımız suistimalleri Anayasa Mahkemesi değiştirerek Yüce Divan'dan kurtulmak için bu Anayasa değişikkliğini yaptığımızı ilan ettiler. Ben bugün Konya'da yüzlerce insan gördüm. Kendi personelimle selamlaştım. Anayasa Reforandumu zamanında İstanbul'un milyonlarca insanın eleni sıktım. Bugüne kadar bana hiç bir tek kötü söz söylemedi. Hakikaten yanlış yapan yolsuz, hukuksuz işler yapan bir insan bu kadar rahat konuşabilir mi? İşte genel çıkarların özel çıkarların üstünde olduğu fikri bunlardan bir tanesidir" dedi.

ÇIKAR İÇİN SİYASET YAPIYORSANIZ BİZİM ARAMIZDAN ÇIKIN

Siyaset Akademisine katılanlara seslenen Dinçer, "Eğer kendiniz belirli bir mevkiye gelmek için siyaset yapıyorsanız bizim aramızdan çıkın. Kendi ailenize menfeat sağlamak ihale almak bir takım maddi gelirler elde etmek için siyaset yapmaya niyetleniyorsanız bizim aramızdan çıkın. Tabiki çok büyük bir topluluk ile içiçeyiz. İçerisinde yanlış yapanlar olur. Biz onları gördüğümüz zaman ayıklıyoruz. Ama insanların niyetlerini bilemeyiz. Biz temelde insanların faaliyetlerinin niyetlerine göre olduğuna inanırız. İnsanların niyetlerinin de söyledikleriyle tarif ederiz. Kimsenin niyetini okuyamayız. Ama şunu bilin ki eğer siz bir takım menfeatler için aramızda olacaksınız bir müddet sonra fark edilirsiniz. Birilerini yolsuzluk yapıp yapmaması değildir önemli olan. Önemli olan o haraketin birisi yanlış bir şeyler yaptığı zaman nasıl politika ürettiğidir." şeklinde konuştu.