Bakan Coşkun'un Konya Gezisi

Bakan Coşkun'un Konya Gezisi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Cumhurbaşkanı Seçiminin Anayasa ve İç Tüzükte Nasıl Yazıldıysa Öyle Yapılacağını Belirterek, Seçilen Kişiye Herkesin Saygı Duyması Gerektiğini Söyledi.

Bakan Coşkun'un Konya Gezisi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Cumhurbaşkanı seçiminin anayasa ve iç tüzükte nasıl yazıldıysa öyle yapılacağını belirterek, seçilen kişiye herkesin saygı duyması gerektiğini söyledi.

Bir dizi temel atma töreni ve istişare toplantısına katılmak üzere Konya'ya gelen Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Konya Ticaret Odası'nda (KTO) düzenlenen yemekte esnaf ve sanatkar odaları başkanlarıyla biraraya geldi. Oda başkanlarının sorunlarını dinleyen Bakan Coşkun, sorunlara en kısa sürede çözüm bulmak için çalışacaklarını söyledi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye'nin geçmişte hiç hak etmediği bir kriz dönemi yaşadığını belirterek, "Biz göreve geldiğimizde kişi başına düşen milli gelir 2 bin 80 dolar civarındaydı. Avrupa'da ise bu rakam bazı ülkelerde 30 bin dolara kadar çıkıyor. Biz bu 4 yıl içinde bu rakamı 5 bin 500 dolara çıkardık. 2010 yılında ise bu rakamı 10 bin dolarlar seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye'ye en çok kötülük edenler siyasi istikrarı bozanlardır. Biz bu güven ortamını sağlamasak ve sizinle el ele gönül gönüle çalışmasak ekonomiyi bu seviyelere getiremezdik" dedi.

Özel sektörün önündeki engellerin kaldırılması halinde ülkenin çok daha kolay ve hızlı kalkınacağını dile getiren Ali Coşkun, "Geçtiğimiz yıl 85 katrilyon ihracat gerçekleştirdik ve ihraç edilen malların yüzde 92'si sanayi ürünüydü. Bu ürünlerin tamamını da özel sektör kuruluşları imal etti. Geçen yıl özel sektör tarafından 80 katrilyon yatırım yapıldı. Biz yaşadığımız coğrafya da huzurlu bir ülkeyiz. Bu nedenle biz göreve geldiğimizde yabancı yatırım 20 yılda 1 milyar dolar iken, sadece geçen sene ülkemize yapılan doğrudan yabancı yatırım 19 milyar dolar seviyelerine yükseldi. Bu yılın Ocak ayında ise 6.8 milyar dolarlık yabancı yatırım aldık" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin artık seçim dönemine girdiğini vurgulayan Bakan Coşkun, "Biz ekonomi bozulsun diye seçim ekonomisine gitmeyeceğiz. Bu memleket bu seçimi çok kolay atlatır. Tabi bazı güç odakları mutlaka ortamı karıştırmak isteyecektir. Cumhurbaşkanlığı seçiminin nasıl yapılacağı anayasa ve iç tüzükte yazılı. Cumhurbaşkanı'nı yüce meclis seçecek. Ayrıca bir de genel seçimler var. O zaman da sandıktan çıkana herkesin saygılı olması lazım" ifadelerini kullandı.

(MÇ-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA