Bakan Çiçek'in Yozgat Ziyareti

Bakan Çiçek'in Yozgat Ziyareti

Yozgat'ın Sorgun İlçesi Adalet Sarayı Açılış Törenine Katılan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Göreve Geldikleri Günden Bugüne Kadar 150 İl ve İlçede Adalet Sarayları Yaptıklarını, 2.5 Milyon Metrekare Kapalı Alanı Yargının Hizmetine Sunduklarını Söyledi.

Bakan Çiçek'in Yozgat Ziyareti

Yozgat'ın Sorgun İlçesi Adalet Sarayı açılış törenine katılan Adalet Bakanı Cemil Çiçek, göreve geldikleri günden bugüne kadar 150 il ve ilçede adalet sarayları yaptıklarını, 2.5 milyon metrekare kapalı alanı yargının hizmetine sunduklarını söyledi.

Sorgun Adalet Sarayı'nın açılış törenine katılan Bakan Çiçek, Türkiye'de huzur, barış, kardeşlik, dayanışma olursa her türlü hizmetin yapılacağını belirterek, "Dün bu saraylar yoktu, bugün var, yarın daha büyükleri olacaktır. Bu millet büyük bir millettir. İmkanları var, potansiyeli var, yetişmiş insan gücü var. Dolayısıyla bunları harekete geçirmek ve ülkemizin kalkınmasına seferber etmek lazım. Bizim arzumuz şu, biz bu adalet saraylarını yapıyoruz. Bizim yaptığımız adalet sarayları o ilin o ilçesinin en güzel binalarıdır. Sizlere yakışan, bu binalarla işinizin olmaması, suç işlememenizdir. Haksızlık, hukuksuzluk yapmamanızdır. Güzel binalar yaptık diye içi dolup taşmamalıdır. Keşke bu binaların içi boş olsa da birkaç yıl sonra bu binaları kültür müzesi haline getirsek. Çünkü hak, hukuk önemli. Birbirimizin hukukuna riayet etmezsek, hemen sopaya, birbirimizin boğazına sarılırsak bununla bir yere varmamız mümkün değildir. Geriye dönük kavgalar yapıldı, kardeş kardeşin boğazına sarıldı. Şehir, şehre gidemez oldu. Ama bunların hiçbirisi Türkiye'ye fayda getirmedi. Türkiye kan kaybetti, zaman kaybetti. Onunu için bizim sizden ricamız, ihtilaflarınız varsa onu kan davası haline getirmeyiniz, sükunetle çözünüz" dedi.

Türkiye'de 150 il ve ilçede bu tip adalet binaları yaptıklarına değinen Bakan Çiçek, "Göreve geldiğimizden bu güne kadar 2.5 milyon metrekare kapalı inşaat yapmışız ve hepsi yargının hizmetindedir. Bunların hepsi 2 yıl gibi kısa sürede yapılmıştır. Bu da şunu gösteriyor, eğer ülkede huzur, istikrar varsa, iş başına gelen insanlar ne yapacağını biliyorsa, hedeflerini doğru tespit etmişse Türkiye başka ülkelerin 20 senede kat ettiği mesafeyi 2-3 yılda kat edebiliyor. Türkiye, yıldızı parlayan bir ülke olmuştur, bu yıldızın daha da parlaması gerekir. Yabancı sermayenin en fazla ilgi gösterdiği 10 ülkeden birisi Türkiye'dir. Bu önemlidir. Yabancı sermaye, geleceği güvenli olan ülkelere yatırım yapar, bataklığa hiç kimse girmez. Geleceği karanlık olan, geleceğinde sıkıntı olan ülkeye yabancı sermaye gelmez. Ülkenin yabancı sermayeye ihtiyacı var. Kaynaklarımız kendi insanlarımızın iş bulmasına yetmiyor. Türkiye her yıl yüzde 5 kalkınıyor. Her yıl yüzde 9-10 kalkınabilmeli ki çocuklarımızın iş bulması, aş bulması kolay olsun. Halen yatırım noktasında sıkıntımız var. Yatırım yapamayan bir dönemden yatırım yapar bir döneme geldik. Ancak başka ülkelerle aramızdaki mesafeyi kapatabilmek, kişi başına milli geliri artırabilmek, daha gelişmiş bir ülke konumuna gelebilmek için yabancı sermayeye, yerli sermayeye ve bunların üretime katılmasına ihtiyaç vardır. Bu da istikrardan geçmektedir" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Çiçek, adalet sarayının açılışını yaptı ve binayı gezip Cumhuriyet Başsavcısı Ali Dereli'den bilgi aldı.

(ÖE-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA