Bakan Çiçek AB'yi Uyardı

Bakan Çiçek AB'yi Uyardı

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türk Kamuoyunda AB Sürecine Olan Desteğin Gerilemesine Dikkat Çekti 'Bu Düşüş Önümüze Yeni Engeller ve Pürüzlerin Çıkartılmasından Kaynaklanıyor' Dedi.

Bakan Çiçek AB'yi Uyardı

Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türk kamuoyunda AB sürecine olan desteğin gerilemesine dikkat çekerek "Bu düşüş, Türkiye-AB ilişkilerinin her aşamasında önümüze yeni engeller ve pürüzlerin çıkartılmasından kaynaklanıyor" dedi.

Alman Birliği Günü dolayısıyla Alman Büyükelçiliği'nde düzenlenen resepsiyona katılan Cemil Çiçek, yaptığı konuşmada Türkiye'nin AB yolunda ilerlemesinin bütün dönüm noktalarında Almanya'nın önemli bir rol oynadığını belirtti.

"AB ile hassas bir dönemden geçiyoruz" diyen Çiçek, birkaç yıl önce yüzde 70'lerde olan Türk kamuoyundaki AB hedefine olan destekteki gerilemeye işaret ederek şöyle konuştu:

"Bu düşüş, dostlarımızın gayretlerine rağmen Türkiye-AB ilişkilerinin her önemli aşamasında önümüze yeni engeller ve pürüzlerin çıkartılmasından kaynaklanıyor. Halkımız, kısa bir sürede gerçekleşen değişim programının neden takdir edilmediğini soruyor ve bu da tepkilerin ana nedenidir."

Cemil Çiçek, AB yolunda Türkiye'nin üzerine düşenini yerine getirme azmi içinde olduğuna işaret ederek bu sürecin farklı gerekçelerle belirli ülkelerin tutsak olmasına izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Başbakan Yardımcısı Çiçek, Türkiye-AB perspektifinin güçlü olmasının AB'de yaşayan yabancıların entegrasyonu için de taşıdığı önemin altını da çizdi.

-ALMANYA TÜRKİYE'NİN "GÜVENİLİR PARTNERİ"-

Alman Büyükelçisi Dr. Eckart Cuntz da Alman hükümetinin bu yılın ilk yarısındaki AB Dönem Başkanlığı sırasında Türkiye'nin Avrupa'ya giden yolunda "güvenilir bir partner" olduğunu kanıtladığını belirterek söz konusu dönemde üç müzakere başlığının açıldığını anımsattı. Cuntz şunları söyledi:

"Yeni Hükümete bütün alanlarda başarılar dilerken, özellikle Avrupa'ya giden yolla bağlantılı reformların azimli ve cesur bir şekilde devam etmesi için sizleri teşvik etmek istiyoruz. Federal Hükümet, size bu yolda destek vermeye devam edecektir."

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın da bulunduğu Alman Büyükelçiliğindeki resepsiyona Dışişleri Müsteşarı Ertuğrul Apakan vve Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkililerinin yanısına AB Genel Sekreteri Oğuz Demiralp, yabancı misyon şefleri ve milletvekilleri katıldı.

Kalabalık resepsiyon sırasında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu, iki ülkenin ulusal marşlarını çaldı.(ANKA)

Kaynak: ANKA