Bakan Çelik ve Bakan Eker, Tümsiad'ın Düzenlediği Geceye Katıldı

Bakan Çelik ve Bakan Eker, Tümsiad'ın Düzenlediği Geceye Katıldı

Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 31 Aralık 2012'de sona eren 5084 sayılı teşvik yasası konusunda Başbakan Erdoğan ile görüşüldükten sonra yeniden çalışma yapılacağını söyledi.

Bakan Çelik ve Bakan Eker, Tümsiad'ın Düzenlediği Geceye Katıldı

Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 31 Aralık 2012'de sona eren 5084 sayılı teşvik yasası konusunda Başbakan Erdoğan ile görüşüldükten sonra yeniden çalışma yapılacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, TÜMSİAD'ın El-Ruha Otelde düzenlediği geceye katıldı. Geceye Bakanların yanı sıra AK Parti Şanlıurfa Milletvekillleri, Vali Celalettin Güvenç, Belediye Başkanı Eşref Ahmet Fakıbaba, İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu ve bürokratlar eşlik etti. Türkiye'nin en önemli tarım kentleri arasında olan Şanlıurfa'da tarım konusunda önemli açıklamalarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin özellikle Şanlıurfa'nın fırsat alanının tarım ve hayvancılık olduğunu ve burada sınai markalar, ticari değeri yüksek markalar geliştirilecekse Şanlıurfa'nın tarım ve hayvancılık potansiyelini çok iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

"ŞANLIURFA'DA 950 BİN HEKTAR ARAZİ ÜZERİNDE TARIM YAPILIYOR"

Şanlıurfa'da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına kayıtlı 60 bin çiftçinin bulunduğunu söyleyen Bakan Eker, bu çitçilerin toplam 950 bin hektar üzerinde üretim yaptığını kaydetti. AKP hükümetinden önce Şanlıurfalı çiftçilerin yıllık 110 milyon para aldığını söyleyen Bakan Mehdi eker, Şanlıurfalı çiftçilerin 2012 yılı içerisinde karşılıksız hibe desteği olarak 693 milyon lira aldığını kaydetti.

ŞANLIURFA'YA 33 TARIMA DAYALI TESİS MÜJDESİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Bakanlık olarak Şanlıurfa'ya şimdiye kadar tarıma dayalı 183 tesis yapıldığını, 53 potansiyel serasının olduğunu ve bu yıl için Şanlıurfa'nın müracaat ettiği tarıma dayalı 33 tesisi de bu yıl programa aldıklarının müjdesini verdi.

Bakan Eker daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü:

"GAP Eylem planı çerçevesinde GAP şehirleri içerisinde 50 baş üstü hayvancılık işletmeleri tesis edenlere yüzde 35 ila yüzde 40 arasında hibe destek veriyoruz. Bütün bu desteklemeler, hibeler, tesisler, projeler Şanlıurfa'nın tarım ve hayvancılığını çok iyi bir dereceye getirmek için çok önemli. Türkiye'nin başka bir ili bu konuda Şanlıurfa ile yarışamaz"

BAKAN ÇELİK: "TÜRKİYE DEMOKRATİKLEŞİYOR"

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in ardından konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ülkemizde güzel şeyler yaşandığını vurgulayarak, "Türkiye'de demokratikleşiyor" dedi.

Barış Sürecine ilişkin üstü kapalı değerlendirmede bulunan Bakan Çelik, "Dünyada güzel şeyler olmuyor. Bölgemizde ve etrafımızda güzel şeylerin cereyan etmediğini hepimiz biliyoruz ama Türkiye'de çok güzel şeyler oluyor. Türkiye normalleşiyor. Türkiye normalleşme öncesi dönemlerde çok ciddi problemler yaşadı. O problemlerin bugüne yansımasını hepimiz gördük. Türkiye demokratikleşiyor ve sorunlarını çözmede her adımı atıyor. Türkiye kendi içindeki olumsuzlukları bertaraf edecek ve Türkiye'nin önünde engeller kalmayacak" ifadelerini kullandı.

Daha sonra ekonomi anlamında gelişmeler konusunda açıklama yapan Bakan Çelik, ellerinde gelir dağılımındaki adaletsizliğin giderilmesi konusunda önemli veriler in olduğunu söyledi. Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Yani her anlamda Türkiye'de güzel şeyler oluyor tüm bunlar vatandaşlarımız ile birlikte gerçekleştirdik. 6 bölge olarak önemli bir teşvik paketi gündeme girdi. Şanlıurfa 6. Bölgede yani en avantajlı sıralamada. Şanlıurfa gelişiyor burada yatırımcı yer bulma konusunda sıkıntı çekiyor. İstihdam teşviki konusunda da önemli gelişmeler var" diye konuştu.

"5084 SAYILI TEŞVİK YASASIYLA İLGİLİ YENİDEN ÇALIŞMA YAPILACAK"

Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Faruk Çelik son olarak 31 Aralık 2012'de sona eren 5084 sayılı teşvik yasası konusunda Başbakan Erdoğan ile görüşüldükten sonra yeniden çalışma yapılacağını söyledi.

Konuşmaların ardından TÜMSİAD tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e plaket verildi. - ŞANLIURFA

Kaynak: İHA