Bakan Çelik, Tuzla'daki Tersanelerin Kapatılmayacağını Açıkladı

Bakan Çelik, Tuzla'daki Tersanelerin Kapatılmayacağını Açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Tuzla Tersanelerinde Yaşanan İşçi Ölümleri Nedeniyle CHP'nin İstifasını İstediğini Belirterek, "CHP Muhalefeti Normal, Ancak Tuzla'da Olumsuz Olay Oldu Diye Tersaneleri Kapatamayız" Diye Konuştu.

Bakan Çelik, Tuzla'daki Tersanelerin Kapatılmayacağını Açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Tuzla tersanelerinde yaşanan işçi ölümleri nedeniyle CHP'nin istifasını istediğini belirterek, "CHP muhalefeti normal, ancak Tuzla'da olumsuz olay oldu diye tersaneleri kapatamayız" diye konuştu.

Ankara'da Koop İş Sendikasının açılışına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Devlet Bakanı Murat Başeskioğlu, Türk İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve sendikacılar katıldı. Bir gazetecinin Sosyal Güvenlik reformunun uygulama tarihinin yasa tasarısında 6 aylık bir hazırlık süresinde değişikliğe gidilmediği yönündeki soru üzerine, Çelik, tasarının son şeklinin kendilerine iletilmediğini belirterek, ancak büyük ihtimale bugün veya yarın geleceğini söyledi. 2 hafta içerisinde görüşülmesi kararını aldıklarını ifade eden Çelik, "Tarihlerle ilgili net bir şey söylemek istemiyorum. En çok zorlandığımız bir konu, birinci ayda Meclis'ten geçecekti. Yasanın Meclis'ten geçme sürecinde 1.5 aylık gecikme olduğu için, bu çerçevede değerlendirilmesi gerekiyor. 2. mevzuat ile ilgili alt yapı ile ilgili sorunları değerlendirmeye devam ediyoruz. Meclis ve plan bütçe görüşmelerinde tarihle ilgili değişmeler olabilir" cevabını verdi.

Tuzla'daki tersanelerde yaşanan ölümlerle ilgili CHP'nin istifasını istemesinin normal olduğunu kaydeden Çelik, muhalefet partilerinin her şeyi isteyebileceğini ifade etti. Tuzla tersaneleri ile ilgili Bakan olduğu günden bugüne kadar en çok bu konuyla ilgilendiğini söyleyen Çelik, "İlk işim Tuzla'ya çıkarma yapmaktı. Tuzla'da iş güvenliği, iş sağlığı yerinde. Bu iş güvenliği ve iş sağlığının düzgün olması benim gitmemden dolayıdır. Gördüğüm tabloyu söylemeyi, Tuzla'da sorun yoktur demeyi ahlaki sınırlar içerisinde görmüyorum. Gezdiğim 2 tersane vardı. Özel tedbirler alınmıştı, hiç bir sorun yoktu" şeklinde konuştu.

Tuzla'daki tersanelerin denetimi için teftiş elamanlarını gönderdiklerini belirten Çelik, müfettişlerin 5 ay boyunca Tuzla'da çalışma yaptıklarını ve bazı firmalara cezai müeddiyeler uyguladıklarını öne sürdü. Ciddi oranlarda idari para cezaları kestiklerini anlatan Bakan Çelik, şöyle konuştu:

"Kayıt dışı çalışanların hangi noktada oldukları tespit edildi. Bir olay oluyor o olayın nasıl takip edileceği yasalarda açık. Olumsuz olay oldu diye tersanelerin tümünü kapatamazsınız. Onu bir prosedürü var. Bakanlık olarak o prosedürü aksatmamak için gayret gösterdik. En ufak bir aksama olmamıştır. 1 kişinin ölümü iş kazasına uğraması bile hepimizi üzer. Bunla ilgili tedbirler almak gerekiyor. Tuzla tersaneleri bir şekil almış. Gemi üretimi Türkiye'de yıldızlaşan sektör haline gelmiş. Yılda 5 gemi üretecek olan firma 8 gemi siparişi almış. Yapmamız gereken iş veren ve sendikalarla bir araya gelmekti. Sendikalarla bir araya geldik. Taşeronluk sistemine düzenleme getiriyoruz. İş kanununun 2. maddesi ile bu düzenlemeyi Meclise getireceğiz. Diğer tespitimiz ise nitelikli elamanın çalışmaması".

NORVEÇ HABERLERİ NEDENİYLE MEDYAYA SİTEM ETTİ Medyada yer alan "Türkiye'den Norveç'e 100 bin işçi gidecek" yönündeki haberleri eleştiren Çelik, bu tür haberlerden dolayı medyanın Türkiye'de bazı olumsuzluklara neden olduğunu ifade etti. Çelik, Norveç haberleriyle ilgili basın mensuplarının kendilerini iyi dinlemediğini belirterek, "Basın mensupları bizi iyi dinlemedi. Yüz yüze bizi dinleyen değil, mutfakta haber yapan medya olursanız, Türkiye'de olumsuzluklara neden olursunuz. Norveçli Bakan Türkiye'yi ziyaret ediyor. Kendileri bize 100 bine yakın iş gücü talebi olduklarını söyledi. Nüfuslarının yaşlandığını, Avrupa'dan işçi temin ettiklerini ancak orda da nüfusun yaşlandığını söylüyor. Bizim de genç bir nüfusumuz var. Nitelikli sertifikalı 450 bine yakın gencimiz var. Sizin talebiniz Türkiye'de genç işsizlere göre, talep etmiyor. Sayın Bakan ile karşılıklı durumlarımızı anlatıyoruz. Medya 'Faruk Çelik' Norveç'e 100 bin işçi gönderecek diyor" diye sitemde bulundu.

Norveç devletinin işçi almayacağını herkesin çok iyi bildiğini anlatan Çelik, "Norveç'e gidiyoruz trenler sabah hazırlandı derseniz olumsuzları doğurmuş olursunuz. Bunların giderilmesiyle ilgili bize de soru sorulmuyor. Norveçli Bakana soruluyor. Kendinizin yaptığı haberi kendiniz başka yerlere götürüyorsunuz, geri çevirip bana soruyorsunuz" dedi.

(TS-ÖK-Y)

Kaynak: İHA