Bakan Çelik: Tuzla'da Gelinen Noktada Bakanlığımızın Sorumluluğu Yok, Son 1 Yılda 5 Ciddi Denetim Yaptık, 19 Kısmi Kapatma Gerçekleştirdik

Bakan Çelik: Tuzla'da Gelinen Noktada Bakanlığımızın Sorumluluğu Yok, Son 1 Yılda 5 Ciddi Denetim Yaptık, 19 Kısmi Kapatma Gerçekleştirdik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dün Yaptığı "Tuzla'ya El Koyuyorum" Açıklamasının Ardından Dikkatler Yine Bölgeye Çevrilirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten Sert Açıklamalar Geldi.

Bakan Çelik: Tuzla'da Gelinen Noktada Bakanlığımızın Sorumluluğu Yok, Son 1 Yılda 5 Ciddi Denetim Yaptık, 19 Kısmi Kapatma Gerçekleştirdik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı "Tuzla'ya el koyuyorum" açıklamasının ardından dikkatler yine bölgeye çevrilirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten sert açıklamalar geldi. Tuzla tersanelerinde ana sorunun alan darlığı ve iş yoğunluğu olduğunu belirten Bakan Çelik; "2003'e kadar 3 bin 500 - 4 bin kişinin çalıştığı Tuzla'da şu an 23 bin 600 kişi çalışıyor. Tersanelerle ilgili çok şey yazıldı, çizildi, maalesef yanlış yorumlar da yapıldı, yapılmaya devam ediliyor. Tersanelerin yetkilendirilmesi, alanın belirlenmesi ve bu noktaya gelmesiyle Çalışma Bakanlığımızın sorumluluğu yok. İşverenlerimize söyledik, artık burada ölüm olmamalı, bu ayıpla Türkiye'yi karşı karşıya getirmeyelim. Artık bu konu gazete manşeti olmasın." dedi.

AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Emin Tutan'ın oğlunun sünnet düğününe katılmak için akşam saatlerinde seçim bölgesi Bursa'ya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bursa Valisi Şahabettin Harput'u makamında ziyaret etti. Emniyet Müdürü Tahsin Demir'in de hazır bulunduğu ziyarette Bakan Faruk Çelik, gazetecilerin Tuzla tersaneleriyle ilgili sorularını cevaplandırdı. Bugüne kadar Tuzla tersaneleriyle ilgili çok şeyin yazılıp, çizildiğini anlatan Bakan Çelik, konuyla ilgili yanlış yorumların da yapıldığını hatırlattı. Tersanelerin yetkilendirilmesi, alanın belirlenmesi ve bu noktaya gelmesiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın sorumluluğunun olmadığını belirten Bakan Çelik; "Nihai noktada ruhsatlandırma ve çalışma hayatının iş sağlığına uygun olup olmadığı ile denetimler yapılır. Tuzla'da son bir yıl içerisinde, yani 60. hükümetle birlikte bakanlığımın ilk haftasından itibaren gerekli denetimler aksatılmadan yapıldı. Geçtiğimiz yılın 9., 11. ayı ile bu yılın 2. ve 5. ayında ayrıca kayıt dışılıkla ilgili denetimler yapılmış, kısmi 19 kapatma gerçekleşmiştir. Tersanelerin dördü temelli kapatılmıştır. Kapatmalar devam edecek mi; eğer iş sağlığı güvenliği tedbirleri almama konusunda verilen süreler içerisinde bunları yerine getirme konusunda bir duyarsızlık devam ederse kapatmaya devam edeceğimizi burada ifada ediyorum. Net şekilde söylenmesi gereken her şey söylendi. Tüm tersanecilerimizi dinledik, konuşulması gerekenleri konuştuk. Asıl sorun; alan darlığı ve iş yoğunluğudur. Tersanelerin tahliye edilmesiyle ilgili çalışmalar yapılacak, ihtisas organize sanayi bölgesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Eğitimlerimizi teknik düzeyde sürdürüyoruz. 600 kişiyi orda eğitimden geçirdik. Yani mühendisler ve teknik elamanlarla birlikte 600 kişiye iş sağlığı güvenliği eğitimi verildi. Okulların tatil olmasıyla birlikte okulların mekanlarından istifade ederek eğitim seferberliği başlatıyoruz." diye konuştu.

'ALO 170 TÜM İHBARALARA ÇIK; MÜFETTİŞLERİMİZ ORADA'

Tuzla'da okulların tatil edilmesiyle, okulların mekanlarından istifade ederek, 23 bin 600 işçinin tamamını kapsayacak bir eğitim seferberliği başlattıklarını anlatan Bakan Çelik, iş sağlığı konusunda işverenlerin ve işçilerin gerekli dikkati göstermesi gerektiğini kaydetti. Bakan Çelik; "Umuyorum işverenlerimiz daha dikkatli, isçilerimiz o daracık, sıkışık alanda daha dikkatli ve iş sağlığı güvenliği tedbirlerine uyarak çalışmalarını sürdürürler. Oradaki işçilerimiz alet edevat olarak, araç - gereç olarak üzerinde bulunması gereken aletler verilmiyorsa bunla ilgili de ihbarlarını bekliyorum. 'Alo 170' tüm bu konudaki ihbarlara açık. Buraya bildirsinler sürekli müfettişlerimiz orada, yine müfettişlerimizi tekrar oraya göndeririz. İşverenlerimize söyledik, artık burada ölüm olmamalı, bu ayıpla Türkiye'yi karşı karşıya getirmeyelim. Artık bu konu gazete manşeti olmasın. Denetim yaparak, 2.5 - 3 trilyon ceza yazdık, yazmakla sorunu kapatmak meseleyi çözmez. Eğitim veriyorsunuz iyi güzel de isçi işveren hükümet el birliği içerisinde duyarlılık göstermesi gerekiyor. Bir tarafın duyarlı, bir tarafın duyarsız olmasıyla bu meseleyi çözmek mümkün değil. Ana sorun; Tuzla'nın bu yoğunlukta, bu sıkışık durumda, yoğun işçi çalışan trafiğinden çıkarılması gerekiyor. Bir taraftan eğitimi vereceğiz, bir taraftan nispeten rahatlatılması ile ilgili çalışmalar gerçekleştirerek, biraz da işçi, işveren daha dikkatli davranarak inşallah bu geçiş sürecini acılarla geçirmeyiz" dedi.

Tuzla tersanelerinde 2003 yılına kadar sadece 3 bin 500 - 4 bin kişinin çalıştığını, şu anda aynı alanda 23 bin 600 kişinin çalıştığını söyleyen Bakan Faruk Çelik, artan iş yoğunluğuna rağmen alanın aynı olduğunu kaydetti. Bakan Çelik, iş yoğunluğu ve personel yoğunluğunun arttığını, bölgenin tahliye edilip, normale dönünceye kadar herkesin daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Kaynak: CHA