Bakan Çelik'ten AB Büyükelçilerine Müzakere Çağrısı

Bakan Çelik'ten AB Büyükelçilerine Müzakere Çağrısı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Eğitim ve Kültür Alanında 1.5 Yıl Önce Avrupa Birliği'ne (AB) Sunulan Müzakere Pozisyon Belgesi Üzerinde Bugüne Kadar Görüşmelerin Başlamamasının "Haksızlık ve Yanlışlık" Olduğunu Söyledi.

Bakan Çelik'ten AB Büyükelçilerine Müzakere Çağrısı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, eğitim ve kültür alanında 1.5 yıl önce Avrupa Birliği'ne (AB) sunulan müzakere pozisyon belgesi üzerinde bugüne kadar görüşmelerin başlamamasının "haksızlık ve yanlışlık" olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bakanlık binasında düzenlenen toplantıda Almanya, Avusturya, Katar, Çin, Endonezya, Azerbaycan, Fas, Bosna Hersek, Filipinler, Bulgaristan, Fransa, Cezayir, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, İsveç, İsviçre, İtalya, Kazakistan, Kuveyt, Küba, Libya, Mısır, Moğolistan, Umman, Özbekistan, Yeni Zelanda, Rusya, Tacikistan büyükelçilerine Türk eğitim sistemiyle ilgili sunum yaptı. "Sitem sevgiden doğar" diyen Bakan Çelik, AB büyükelçilerine seslenerek, "Eğitim ve kültür

alanında müzakere pozisyon belgemizi 1.5 yıl önce AB'ye, Brüksel'e göndermemize rağman eğitime bağlı değil, bazı siyasi sebeplerden dolayı bir türlü bu başlık üzerinde müzakere açılmadı. Bunun kesinlikle haksızlık, yanlışlık olduğunu ifade etmek istiyoruz. Ümit ediyorum ki, müzakere bir an önce başlar. Bu konuda paylaşacağımız çok şey olduğunu biliyoruz. Biz yolumuza devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. Haydi Kızlar Okula Kampanyası'yla 300 bine yakın kız çocuğunun okullu hale getirildiğini hatırlatan

Bakan Çelik, sözlerine şöyle devam etti:

"2004-PİSA sınavında Türkiye iyi başarı gösteremedi. Bunun temel sebebi şuydu; müfredatımızla PİSA'da sorulan sorular arasında birebir örtüşme söz konusu değildi. Eğitimi Fransızca yapıyorsunuz ama soruları Almanca soruyorsunuz. Bu öğrenciden başarı bekleyemezsiniz. Müfredatımızı yeniledik. Türkiye'nin PİSA'da artık daha büyük başarılar elde etmesini bekliyoruz. 2006-PİSA'ya girenler de eski müfredatla yetişen çocuklardır. Bu sınavdan da çok iyi sonuç beklemiyoruz."

Türkiye'deki üniversitelerle ilgili Çelik, "32'si devlet olmak üzere 39 yeni üniversite açtık. Üniversitesi olmayan 9 ile üniversite kurulacak. Bunların bir anda ODTÜ, İTÜ olmasını istemiyoruz. Zaman içinde geliştireceğiz" diye konuştu. Öğretim üyesi yetiştirilmesi konusunda TÜBİTAK'ın 5 bin 200 öğrenciye burs verdiğini anlatan Çelik, "Bakanlık da geçen yıl alınan kararla yılda bin kişi gönderiyor. Üniversitelerin araştırma geliştirme faaliyetlerine ayrılan kaynak, 2002-2007 arasında yüzde 400 arttı.

TÜBİTAK'a bunun için yılda 300 milyon dolar ayrılıyor. 2010 yılında oluşacak Avrupa üniversite alanına Türkiye, pekçok yeni AB üyesi ülkeden daha fazla hazır" dedi.

(DUY-OK-Y)

Kaynak: İHA