Bakan Çelik: "Milli Maç Sevincimizi Silahla Kutlamayalım"

Bakan Çelik: "Milli Maç Sevincimizi Silahla Kutlamayalım"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bu Gece Milli Takımın Avrupa Futbol Şampiyonası Çeyrek Final Maçında Hırvatistan'la Oynayacağı Maç Öncesi, Silahla Kutlama Konusunda Vatandaşları Uyardı.

Bakan Çelik:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu gece milli takımın Avrupa Futbol Şampiyonası Çeyrek Final maçında Hırvatistan'la oynayacağı maç öncesi, silahla kutlama konusunda vatandaşları uyardı. Türkiye'de artık alışkanlıkların değiştiğini belirten Bakan Çelik; "Sevincin de, başarının da, kutlamanın da bir ölçüsü vardır. Bir insanın ölümü, bütün insanlığın ölümü gibidir" dedi. Türkiye'nin bu gece işinin zor olduğunun altını çizen Bakan Çelik, milli takımın bu maçı kazanması halinde yarı finalde Almanya karşısında zorlanmayacağını kaydetti.

Akşam saatlerinde geldiği seçim bölgesi Bursa'da Vali Şahabettin Harput'u makamında ziyaret eden Bakan Çelik, gazetecilerin milli maçla ilgili sorularını cevaplandırdı. Özellikle maç sonrası yaşanılan üzücü olaylara değinen Bakan Çelik, kutlamaların silahla yapılmamasını istedi. Avrupa'da maçları izlerken taraftarların yan yana oturduğunu, mağlup gelen takımın galip gelen takım oyuncularını ayakta alkışladığını anlatan Bakan Çelik; "Artık Türkiye'de tüm vatandaşlarımız eski alışkanlıklardan vazgeçmeli. Sevincin de, başarının da, kutlamanın da bir ölçüsü vardır, bu ölçüyü kaçırmamamız lazım. Bir sevinç gününde bir can bir insanın ölümüne sebebiyet veriliyorsa, buna sevinç demek doğru değil. Bir kişinin ölümü bütün insanlığın ölümü gibidir. Bizim böyle bir lüksümüz olamaz. Sevincimizi, sevinç ölçüleri içerisinde kutlama anlayışını iyiden iyiye oturtmamız lazım. Olumsuzluklar eskisi kadar değil ama; vatandaşlarımız silahını bırakmalı, milleti rahatsız edecek davranışlara girmemeli. Herkes meşru zeminde geceyi kutlamalı." dedi.

İLO toplantıları için gittiği Cenevre'de milli takımın maçlarını izleme fırsatı bulan Bakan Çelik, bu gece oynanacak Hırvatistan maçını da değerlendirdi. Milli takımın oynadığı üç maçta da maça iyi başlayamadığını, ancak mağlup duruma düşmesiyle atak bir futbol sergilediğini belirten Bakan Çelik; "Doğrusu buraya gelirken son dakika golleriyle geldik, bunu gözardı etmememiz gerekiyor. Takım mağlup duruma düştükten sonra takım ateşleniyor, ayağa kalkıyor, atağa dönük oynayınca karşı tarafta o kararlılık dağılıyor. Bunlar başarı getirdi. Milli takımı 3 maçta dikkatle izlemiş biri olarak işimiz zor. Umarım ki; ilk maçlardaki avantajlı durum doğsun, bunu kim istemez, çeyrek final değil, yarı finali çıkalım. 70 milyonun kalbi bunla çarpıyor. Umarım kolay olur, iyi oynar çocuklar. Fakat, takımda bazı zaaflar da, aksayan yönler de gördük. O aksaklıkları inşallah yapmazlar ve bu maçı da kazanır, Almanya'ya karşı oynama imkanı elde ederiz. Almanya'yı çok rahat geçeceğimizi düşünüyorum, ama bu maç zor maç. Baştan işi sıkı tutarlarsa, gevşek girmezsek maça kazanırız, ama işimiz kolay değil" diye konuştu.

Kaynak: CHA