Bakan Çelik Konya'da Hasat Bayramına Katıldı

Bakan Çelik Konya'da Hasat Bayramına Katıldı

12.07.2017 23:37 | Son Güncelleme: 12.07.2017 23:37

Bakan Çelik Konya'da Hasat Bayramına katıldı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Konya'da 67.

Bakan Çelik Konya'da Hasat Bayramına katıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Konya'da 67. Geleneksel Hasat Bayramına katıldı

KONYA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, buğday fiyatları ile ilgili, "2017 yılı için Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayının alım fiyatı ton başına 940 lira olarak belirlenmiştir. Açıklanan fiyatlara, kaliteye göre yüzde 5'e kadar da ilave artış uygulanacaktır" dedi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Konya'nın Sarayönü ilçesinde düzenlenen 67. Geleneksel Hasat Bayramına katıldı. İlk olarak Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü İdari Binasını ziyaret eden Bakan Çelik daha sonra hasat alanına giderek biçerdövere bindi ve ekin biçti. Sonrasında hasat alanındaki ekili buğdaylar hakkında yetkililerden bilgiler alan Bakan Çelik son olarak tören alanında geldi. Burada açıklamalarda bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bir milletin asıl gücünün topu tüfeği yahut tankı değil imanlı ve inançlı insanları, eli nasırlı çiftçileri olduğunu söyledi. Bakan Çelik, "Milletin gücü tankın gücünü birkaç saat içerisinde yendi. 249 şehit binlerce gazi... Allah bu millete bu ülkeye böyle kalleşlik yapmak isteyenlere bir daha fırsat vermesin" dedi.

"Türkiye'ye komşu bir sınırları olsaydı bugün o Boşnak kardeşlerimiz yaşıyor olacaktı"

Geçtiğimizi gün Srebrenitsa katliamının 22. yıl dönümü olduğunu da belirten Bakan Çelik, "Aynı zamanda yaklaşık 10 bin Boşnak kardeşimiz çoluk, çocuk, kadın medeni Avrupa'nın gözü önünde katledildi. O Boşnak kardeşlerimizin bir suçu vardı. Avrupa'nın ortasında yaşıyor olmalarıydı. Türkiye'ye komşu bir sınırları olsaydı, bugün o Boşnak kardeşlerimiz yaşıyor olacaktı. Tıpkı bugün Suriye'ye komşu olduğumuz için milyonlarca Suriyeli kardeşimizi sığınmacıların yaşama imkanı buldukları gibi" diye konuştu.

"Önümüzdeki süreçte tarımın ve gıdanın önemi her gün daha da artacaktır"

Dünya coğrafyasında tarımın önemine de vurgu yapan Bakan Çelik, "Katar'da yaşananlar bir ablukanın meydana getirmiş olduğu durum. Binalarınız kaç kat yüksek olursa olsun, teknolojiniz ne kadar gelişmiş olursa olsun, kasalarınız ne kadar dolu olursa olsun, marketlerin rafların boşaldığı an dolduracak bir şeyleriniz yoksa böyle bir coğrafya ve imkana sahip değilseniz işte onu dolduracak ülke arar durusunuz. Onun için bu önümüzdeki süreçte tarımın ve gıdanın önemi her gün daha da artacaktır. İşte bundan dolayı AB ülkeleri tarımın geleceğini gördükleri için tarıma destek açısından bütçesinin yüzde 40'ı çok rahat bir şekilde tahsis edilebilmektedir" şeklinde konuştu.

"Milli tarım projesini hayata geçirdik"

Milli tarım projesini hayata geçirdiklerini aktaran Bakan Çelik, "Önemli bir ayağı bitkisel üretim. Diğer ayağı ise milli hayvancılık dediğimiz kendi kendine yeten kendi coğrafyamıza yerli hayvancılığı geliştirip kendi kendine hayvancılığımızın yeterli olduğu bir potansiyeli ve çalışmayı gerçekleştirme adına projelerimiz ve destek politikalarımızı ortaya koyduk. Onun için milli tarım derken toprakla başladık. Her şeyin özü toprak. Ovalarımızı onun için sit alanı ilan ettik. Bu ovalarımıza çivi çaktırmayacağız. Hızlı bir şekilde bu ovalarımızı 300'e çıkarma mücadelesinin çalışmalarının şu anda sürdürdüğümüzü belirtmek isterim" ifadelerini kullandı.

"2017 yılı için Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayının alım fiyatı ton başına 940 lira olarak belirlenmiştir"

Hasatın yoğunluğuna ve yüksek rekolteye bağlı olarak piyasa fiyatlarının gevşemesi sonucu bugün itibariyle TMO'nun müdahale fiyatı açıklaması bir ihtiyaç olduğunu aktaran Bakan Çelik, "Bugün yapacağımız Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayının fiyatı tabii ki bir taban fiyat. Bu taban fiyatın üzerinde değer bulacak. 2017 yılı için Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayının alım fiyatı ton başına 940 lira olarak belirlenmiştir. Açıklanan fiyatlara, kaliteye göre yüzde 5'e kadar da ilave artış uygulanacaktır. Bu durumda üreticilerimiz kalitesine göre buğdaylarını 990 liraya kadar TMO'ya satabilecekler. Yani biz yüzde 12,5 protein değerli buğdayın fiyatını açıklıyoruz. Bu çerçevede 940 lira ile 990 lira arasında bir fiyatla alımı TMO gerçekleştirecek. Bu yıl aldığımız yeni bir karar da en düşük vasıflı buğday ton başına 800 lira olarak belirlenmiştir. Böylece en alt grup buğday fiyatında üreticilerimizin lehine yüzde 5'lik bir artış bulunmaktadır. Bu yıl TMO'nun ürün alınlarında üreticiden ton başına kestiği 6 buçuk liralık boşaltma ücretide bundan sonra da alınmayacaktır" dedi.

TİGEM Genel Müdürü Mehmet Taşan ise verimli, hastalıklara, kuraklığa dayanıklı yeni hububat çeşitlerinin elde dilmesi adına genel müdürlük bünyesinde sürdürülen AR-GE faaliyetlerinin sonucunda bu yıl 23 yeni buğday çeşidinin tescil denemesine alındığını söyledi.

Bakan Çelik Konya'da Hasat Bayramına Katıldı
Bakan Çelik Konya'da Hasat Bayramına Katıldı
Bakan Çelik Konya'da Hasat Bayramına Katıldı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title