Bakan Çelik'in Mersin Ziyareti

Bakan Çelik'in Mersin Ziyareti

06.04.2007 15:31 | Son Güncelleme: 06.04.2007 15:31
Bakan Çelik'in Mersin Ziyareti

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Son 4 Yılda 103 Bin Derslik Yapıldığını Belirterek, Bu Yıl Yapılacak Dersliklerle Birlikte Bu Rakamın 130 Bine Ulaşacağını Bildirdi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, son 4 yılda 103 bin derslik yapıldığını belirterek, bu yıl yapılacak dersliklerle birlikte bu rakamın 130 bine ulaşacağını bildirdi.

Bakan Çelik, Mersin'in Silifke ilçesinde Hayırsever İşadamı Ertan Cüceloğlu tarafından yaptırılan 19 derslikli Ertan Cüceloğlu Lisesi'nin açılışını yaptı. Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti milletvekilleri Mustafa Eyiceoğlu, Ali Er, Saffet Benli, Ömer İnan, Vali Yardımcısı ve Silifke Kaymakam Vekili Ahmet Beyoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Ersoy, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Alp Alkan, ilçe ve belde belediye başkanları, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve velilerin katıldığı açılışta konuşan Çelik, "Kendi öz kaynaklarıyla büyük feragat örneği gösteren ve Türk milli eğitimine büyük katkıda bulunan iş adamı Ertan Cüceloğlu'na teşekkür ediyor, kendisini alkışlıyorum" dedi.

Son 4 yılda devlet bütçesinden en büyük payın milli eğitime ayrıldığını ifade eden Çelik, "Bunun büyük bir anlamı vardır. Toplumda ne kadar olumsuzluklar varsa, bunun temelinde cehalet vardır. Ne kadar iyi şeyler varsa, bunlar eğitimli olmaktan kaynaklanmaktadır. Cehaleti ayaklarımızın altına almak ve en büyük sermayemiz olan sevinç kaynağımız genç ve dinamik nüfusumuzu dünya standartlarında eğitip, ülkemize yararlı birer fert haline getirmek en önemli görevlerimiz arasında yer almaktadır. İngiltere'ye yeni Başbakan seçilen Tony Blair'e halk sormuş; 'İlk önem vereceğiniz iş nedir?' diye. Blair; 'Birinci eğitim, ikinci eğitim ve üçüncü işimizde eğitime önem vermek olacak' demiş. Şunu bilmeliyiz ki; Londra 3 sayıp 'eğitim' diyorsa, biz 5 sayıp 'eğitim' demeliyiz. Değerli Başbakanımız bunun içindir ki, en büyük devlet payını eğitime ayırmış, 'Ülkede büyük eğitim hamlesi başlatmak gerekir' diye de önemli bir konuya el atmıştır. Biz bu paralelde çalışıyor, gayret gösteriyoruz. Son 4 yıl içerisinde Türkiye'de 103 bin derslik yapılmış, bu yıl yapılacak olan dersliklerle birlikte bu rakam 130 bine ulaşacaktır. Biz bunu hedefliyoruz. Okullarımıza 550 bin bilgisayar gönderdik. 190 bin öğrencimiz ADSL sistemiyle internette rahatlıkla eğitime hazırlanmaktalar. Bu sistem iyi bir şekilde işlemektedir" diye konuştu.

Ezbere dayalı sistemi değiştirerek, yeni müfredatla öğrencilere en iyi eğitimi verme çabası içerisinde olduklarını belirten Çelik, "Öğrencilerimize merkezi sorgulamayla analiz ve senteze yönlendiren eğitim sistemi getirdik. Eğitim kalitesinde çok ciddi artışlar yaşanmakta, bunları görmekteyiz. Türkiye'de eğitimde bir devrim yaşanmaktır. Eğitim sisteminin Mersin'e yansıması, Türkiye'ye yansıması gibidir. Bu yıl derslikleri bitirdiğimiz zaman vilayet çapında bin 252 dersliği bitirmiş olacağız. Bunların kullanılabilir olması son derece önemli bir gelişmedir. Mersin'e 6 bin 500 bilgisayar gönderdik. Bu yaz çalışmalarımızı tamamladıktan sonra 2007-2008 eğitim-öğretim yılına inşallah eksiksiz başlayacağız" şeklinde konuştu.

Silifke'de bir Anadolu Lisesi bulunduğunu ve bunun yeterli olmadığının yetkililer tarafından kendisine iletildiğini vurgulayan Bakan Çelik, şunları kaydetti:

"Yetkili arkadaşlarla görüştüm, 2007-2008 eğitim-öğretim yılına hazır hale getirilerek Silifke'ye bir Anadolu Lisesi yaptırıp, bilgisayar laboratuarıyla hazır hale getireceğiz. Ben bunun sözünü sizlere veriyorum. Silifke çapında sadece 6 okulumuzda bilgisayar laboratuarı yok, en kısa zamanda bunları da tamamlayacağız. Almanlar'ın bir atasözü var; 'Ya eğit ya da katlan'. Biz gençliğimizi en iyi şekilde eğitip topluma yararlı bir fert olarak yetiştireceğiz. Geçmiş yıllarda yapılan yanlış işler yüzünden maalesef birçok alanda geri kaldık. Ama biz büyük gayret göstererek bu yanlış işleri düzeltiyoruz. Türkiye genelinde 20 milyon öğrencimiz var. İsveç, Norveç, Finlandiya ve Danimarka gibi ülkelerin nüfusu kadar öğrenci nüfus sayımız var. Bununla birlikte 60 bin okulumuz var. Genç nüfusumuz sağlıklı bir şekilde yetiştirilip, karnı tok sırtı pek olursa bu bizim için büyük bir sermaye olur. Genel bütçeden en büyük pay eğitime ayrılmıştır."

Vali Aksoy da, Ertan Cüceloğlu Lisesi'ni yaptıran iş adamı Ertan Cüceloğlu'na teşekkür etti.

Konuşmaların ardından lisenin açılışını yapan Bakan Çelik, sınıfları gezerek ders gören öğrencilere çeşitli sorular yöneltti.

(MŞ-MT-ÖZ-ÖZ-Y)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title