Bakan Çelik: "Hukuk Devleti Ara Sıra Kazaya Uğruyor"

Bakan Çelik: "Hukuk Devleti Ara Sıra Kazaya Uğruyor"

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye'nin Bir Hukuk Devleti Olduğunun Altını Çizerek, "Türkiye Demokratik, Laik, Sosyal Bir Hukuk Devletidir. En Azından Anayasa'da Böyle Yazıyor. Ara Sıra Kazaya Uğruyor"" Dedi.

Bakan Çelik:

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunun altını çizerek, "Türkiye demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. En azından anayasa'da böyle yazıyor. Ara sıra kazaya uğruyor"" dedi.


AKP Gençlik Kolları Başkanlığı, AKP Genel Merkezi'nde "Türkiye'nin Demokratikleşme Sürecinde STK'ların ve Üniversitelerin Yeri Ve Önemi" konulu toplantı yapıldı. Toplantıya katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik burada bir konuşma yaptı.

-"EN AZINDAN ANAYASA'DA HUKUK DEVLETİYİZ YAZIYOR"-

Tek tip monarşi ve cumhuriyet olmadığını söyleyen Bakan Çelik, 5 tip cumhuriyet olduğunu ve Türkiye'nin "demokratik cumhuriyet"i seçtiğini söyledi. Çelik, "Türkiye demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. En azından Anayasa'da böyle yazıyor. Ara sıra kazaya uğruyor" dedi. İngiltere, Norveç gibi bazı ülkelerin krallık ile yönetilmesine karşın, ihsan hakları, düşünce özgürlüğü, hukukun üstünlüğünü tanıdıklarını belirten Çelik, cumhuriyetle yönetilmesine karşın, bu kavramları taşımayan ülkeler olduğunu anlattı. Çelik, "Yani isim değiştirmekle olmaz. İsmi zeki konulan zeki olmaz" dedi.

-"KANUNU BAŞKA İŞLİYORSANIZ KANUNU ANLAMI OLMAZ"-

Milli Eğitim Bakanı Çelik, "Hükümdar adilse kanuna gerek yok, adil değilse kanuna gerek olmasını anlamı yok" diyerek AKP'ye açılan kapatma davasına işaret etti. Çelik, "Kanun bir şey diyorsa ve siz başka bir şekilde kendi istediğiniz gibi işliyorsanız kanunu anlamı olmaz" dedi. Çelik Türkiye tarihinde 1808, 1908 ve 2008 yıllarının önem taşıdığını söyleyerek, 1808 yılında Sened-i İttifak'ın, 1908 yılında ise Kanuni Esasi'nin kabul edildiğini anlattı.

-"TÜRKİYE'DE KOALİSYON KÜLTÜRÜ YOK"-

Türk siyaset tarihine değinen Çelik, siyasi partilerin aslında birer sivil toplum örgütü olduğunu, buna karşın ilk kurulan CHP'nin bu görevi üstlenmediğini ifade etti. Çelik, 1946 yılına kadar CHP'nin halkı "inim inim inlettiğini" söyleyerek, 1950 yılında Demokrat Parti'nin iktidara gelmesi ile halkın CHP'ye "tokat gibi bir cevap verdiğini savundu. Çelik, "1950 yılında atılan tokadı, CHP 58 yıldır unutamadı" dedi. Türkiye'de koalisyon kültürü olmadığına da işaret eden Çelik, "Türkiye'de koalisyonlar birbirini ikna etmekten birbirini harcarlar" dedi.


Partilerin sivil toplum örgütü olduğuna işaret eden Çelik, güdümlü demokrasilerde ise partilerin devlet ideolojisini halka dayatma çabasında olduğunu söyledi. Çelik, "Bunu yapmazsanız birileri sizden hoşlanmaz. Türkiye'de sivil toplum prematüre düzeydedir. Yani daha gelişmemiştir, emekleme aşamasındadır" dedi. TOBB'un bir sivil toplum örgütü olarak gösterildiğine işaret eden Çelik, TOBB'un Sanayi Bakanlığı'na bağlı bir kurum olduğunu ve devlet bağlantısı olan bir kurumun sivil toplum örgütü olmayacağını söyledi.


CHP'ye de yüklenen Çelik, sivil toplum örgütlerinin liderleri düzeyindekilerin lokomotif olmaması gerektiğini, orkestra şefi olması gerektiğini söyledi. Çelik, "Eğer bir siyasi partinin başkanı lokomotifse olmaz. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bizim orkestra şefimizdir" dedi. (ANKA)


(ONR/TT)