Bakan Çelik: "Doğu ve Güneydoğu Anadolu Makûs Talihini Yenecek"

Bakan Çelik: "Doğu ve Güneydoğu Anadolu Makûs Talihini Yenecek"

Doğu Anadolu Projeleri Kapsamında Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Nazım Ekren ile Birlikte Bugün Van'a Gelen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Hakkâri'nin Oks'de Son Sırada Olmasına Karşın Anadolu'da Birçok İlin Birinci Çıkardığını Kaydetti. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun Makûs Talihini Yeneceğini Belirten Çelik, Herkesin Bundan Emin Olması Gerektiğini Söyledi.

Bakan Çelik:

Doğu Anadolu Projeleri kapsamında Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Nazım Ekren ile birlikte bugün Van'a gelen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Hakkâri'nin OKS'de son sırada olmasına karşın Anadolu'da birçok ilin birinci çıkardığını kaydetti. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun makûs talihini yeneceğini belirten Çelik, herkesin bundan emin olması gerektiğini söyledi.

Ekonomik ve Sosyal Koordinasyon Toplantısı'na katılmak üzere Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Nazım Ekren ile birlikte Van'a gelen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, OKS ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Van'dan bir Türkiye birincisinin çıkmasına çok sevindiklerini belirten Bakan Çelik, sadece Van değil 41 vilayette 500 tam puan alan öğrencinin çıktığını söyledi. Eskiden büyük şehirlerde belli yerlerde buna benzer başarıların olduğunu belirten Çelik şöyle konuştu: "Bu başarının bütün yurt safına yayılmış olması sevindirici. Ayrıca Muş'tan, Diyarbakır'dan, Bingöl'den var ve bu Anadolu'ya yayıldı. Bundan da büyük memnuniyet duyuyoruz. İnşallah bundan sonra hem fiziki alt yapı, hem teknolojik alt yapı, hem de işin muhtevası eğitim kalitesinin arttırılmasıyla ilgili her geçen gün daha iyi olacak."

Bir gazetecinin, Hakkâri'nin OKS'de de sonuncu olduğu sorusuna Bakan Çelik, bunun, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik gelişmişlikle alakalı olduğunu söyledi. Bakan Çelik, "Şimdi sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi ile aslında bu sınavlardaki başarı düzeyi bir biriyle doğru orantılıdır. İstanbul niçin birinci değil. İstanbul'da enler var. En başarılılar da İstanbul'da ama İstanbul'da çok fazla biliyorsunuz sıkıntılı olan semtlerde var. Dolayısıyla gelişmişlik düzeyi ile eğitim bir biriyle at başı gidiyor. İnşallah bunları at başı birlikte götürüyoruz. Bir taraftan önce zenginleşelim, önce ekonomiyi iyileştirelim sonra eğitime el atalım değil. Bunlar hep birlikte yürüyor. Doğu ve Güneydoğu'nun makûs talihi değişecek. Bundan herkes emin olmalıdır. Sadece bu yıl 40 trilyonluk Hakkâri'ye okul yapılıyor. Bir kere fiziki alt yapı yoktu arkadaşlar. Onun için bunlar hepsi düzeliyor" dedi.