Bakan Çelik, Cahit Sıtkı'nın 'Memleket İsterim' şiiri ile birlik ve beraberlik mesajı verdi
Haberler » Güncel » Haber

Bakan Çelik, Cahit Sıtkı'nın 'Memleket İsterim' şiiri ile birlik ve beraberlik mesajı verdi

Milli Eğitim Bakan Hüseyin Çelik, Van'da katıldığı bayramlaşma programına Cahit Sıtkı Tarancı'nın 'memleket isterim' şiirini okuyarak birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Bakan Çelik, Cahit Sıtkı'nın 'Memleket İsterim' şiiri ile birlik ve beraberlik mesajı verdi

Milli Eğitim Bakan Hüseyin Çelik, Van'da katıldığı bayramlaşma programına Cahit Sıtkı Tarancı'nın 'memleket isterim' şiirini okuyarak birlik ve beraberlik mesajı verdi. Çelik, saldırgan konumunda olanları asker ve polisin çiçek ve buketle karşılamasının söz konusu olmadığını dile getiren Çelik, yapılan silahlı mücadelenin kısa vadeli olduğunu, uzun vadeli çözümler için sivillere çok büyük iş düştüğünü söyledi.

Bakan Çelik, seçim bölgesi Van'da AK Parti milletvekilleri ile birlikte bayramlaşma programında katıldı. Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü Sosyal Tesisleri'nde yapılan bayramlaşma törenine Vali Özdemir Çakacak, AK Parti Van Milletvekilleri Kayhan Türkmenoğlu, Gülşen Orhan, İkram Dinçer, Kerem Altun, Belediye Başkanı Burhan Yenigün, askeri erkan, daire amirleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Kurum temsilcileri ile bayramlaşan Çelik, yaptığı konuşmada, Cahit Sıtkı Tarancı'nın 'Memleket İsterim' şiirini okuyarak birlik ve beraberlik mesajı verdi. Çelik, "Ülkemizde adı Mehmet, Ahmet, annesinin adı Ayşe, Fatma, Zehra olan insanlar eline silah alıp birbirleriyle mücadele ediyorsa, bu yanlış şeylerin olduğunu gösterir" dedi.

Türkiye'deki 70 milyon insanın kardeş olduğunu, aynı derdi tasayı ve kıvancı paylaştığına dikkat çeken Bakan Çelik, "Aynı ülkeden aynı menfaatleri olan, aynı zahmetleri, sıkıntıları ve külfetleri çeken aynı nimetleri paylaşması gereken insanlar olduğuna inanıyoruz. Türkiye'nin doğusu ile batısı birbirinin tamamlayıcısıdır. Doğu batısız, batı doğusuz yapamaz. Kuzey güneysiz, güney kuzeysiz yapamaz. Bundan dolayı memleketimizdeki dirliği, birliği temin etmek için kurban bayramı bir fırsattır" diye konuştu.

Çelik, saldırgan konumunda olanlara karşı ülkenin askeri ve polisinin karşı koyacağını dile getirerek, saldırıda bulunanların çiçek ve buketle karşılanmasının mümkün olmadığını vurguladı. Çelik, konuşmasını şöyle sürdü: "Fakat memleketimizde barışı, kardeşliği ve birliği sağlamak için sivil unsurlar olarak bize daha büyük vazifeler düşüyor. Dün şapka çıkarılması gereken ve alkışlanması gereken bir olayla karşılaştım. Kimse Yok Mu Derneği, işadamlarını İzmir, Antalya, Manisa gibi dört bir yanından ve Belçika'dan getirip 4 bin kurban keserek 20 bin vatandaşımıza dağıtmışlar. Bunun anlamı şudur, sıcak yuvalarında çocuklarıyla bayramlaşma fırsatı varken, burada evine et götürme imkânı bulamayan insanlara kurbanını keserek veriyorsa bu mesaj anlamlı bir mesajdır. Bu hizmet alkışlanması gereken bir hizmettir."

Milli Eğitim Bakanlığı olarak başlattıklar Gönül Köprüsü Projesi hakkında bilgi veren Bakan Çelik, bu proje ile Doğu ve Batı'daki öğrenciler arasında kaynaşma ve kardeşliğin sağlanacağını söyledi. Bu ülkede toprak bölünmesinin olacağına inanmadığını dile getiren Çelik, ancak gönüllerdeki bölünmenin daha tehlikeli olduğunu vurguladı. Gönüllerdeki ittifakı sağlamanın zorunlu olduğunu ifade eden Çelik, farklılıkların bir zenginlik olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.