Bakan Çelik 2017 Yılı Buğday Alım Fiyatlarını Açıkladı

Tarım Bakanı Çelik, 2017 yılı için Anadolu ekmeklik kırmızı sert buğdayın alım fiyatını ton başına 940 lira olarak açıkladı. Böylece buğdayın tonuna geçen yıla göre 30 lira zam yapılmış oldu.

Bakan Çelik 2017 Yılı Buğday Alım Fiyatlarını Açıkladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünce, Gözlü Tarım İşletmesinde düzenlenen 67. Geleneksel Hasat Bayramı'nda yaptığı konuşmada, geçen yıla göre bereketli bir yıl yaşandığını söyledi.

ÜRETİM VE KALİTE ARTTI

Hububat üretimi için iki güzel gelişmenin yaşandığına işaret eden Çelik, üretimin ve kalitenin arttığını dile getirdi.

"KALİTEDE YÜZDE 10'LUK ARTIŞ OLDU"

Çelik, geçen yıla göre hububatta yüzde 4,5'lik artışla toplamda 37 milyon ton hububat üretimi beklediklerini belirterek, "Bu yıl kalitede yüzde 10'luk bir artış olduğunu belirtmek istiyorum. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) mayısta başlayan hasat dönemiyle beraber 6 Haziran'dan itibaren üreticilere depolama ve finansman sağlamak amacıyla emanet ürün alımlarına başladı." diye konuştu.

ÇİFTÇİLER 1,2 MİLYON TON ÜRÜN TESLİM EDECEK

TMO'nun bugüne kadar 400 bin ton emanet ürün alımı gerçekleştirdiğini dile getiren Çelik, çiftçilerin teslim etmek üzere randevu aldığı miktarın ise 1,2 milyon ton civarında olduğunu belirtti.

"KALİTEYE GÖRE YÜZDE 5'E KADAR İLAVE ARTIŞ UYGULANACAK"

Çelik, hasat başlangıcından bugüne kadar piyasaları yakından takip ettiklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Hasadın yoğunluğuna ve yüksek rekolteye bağlı olarak piyasa fiyatlarının gevşemesi sonucu bugün itibarıyla TMO'nun müdahale fiyatını açıklaması ihtiyaç. Bunu gidermek için açıklamayı yapma zarureti doğmuştur. Bazı bölgelerde ekmeklik buğday 980 liranın üzerinde işlem görmektedir. Bazı bölgelerde de 850 ila 900 lira arasında işlem görmeye başladığını müşahade etmiş bulunuyoruz. Bunu dikkate alarak Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğdayın fiyatı tabii ki bir taban fiyat. Bu taban fiyat üzerinde değer bulacak, buna inanıyoruz. 2017 yılı için Anadolu ekmeklik kırmızı sert buğdayın alım fiyatı, ton başına 940 lira olarak belirlenmiştir. Açıklanan fiyatlara, kaliteye göre yüzde 5'e kadar da ilave artış uygulanacaktır. Bu durumda üreticimiz kalitesine göre buğdaylarını 990 liraya kadar TMO'ya satabileceklerdir."

GEÇEN YIL 910 LİRAYDI

Buğday'ın ton başına alım fiyatı, geçtiğimiz yıl 910 lira olarak belirlenmişti. 30 liralık zamla, buğdayda yıllık fiyat artışı yüzde 3'te kalmış oldu.

Kaynak: AA