Bakan Çağlayan, Patent Enstitüsü adına Antep Baklavası'na "coğrafi işaret tescil belgesi" verdi

Bakan Çağlayan, Patent Enstitüsü adına Antep Baklavası'na "coğrafi işaret tescil belgesi" verdi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türk Patent Enstitüsü adına Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer'e 'Coğrafi İşaretlendirme Tescil Belgesi' takdim etti.

Bakan Çağlayan, Patent Enstitüsü adına Antep Baklavası'na

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türk Patent Enstitüsü adına Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer'e 'Coğrafi İşaretlendirme Tescil Belgesi' takdim etti.

'Yerelliğin Dünyayla Buluşması' sloganı altında gerçekleşen 'Coğrafi İşaretlendirme Tescil Belgesi' töreni Türk Patent Enstitüsü Genel Müdürlüğü'nde gerçekleşti. Ekonomi ve siyaset dünyasının önemli aktörlerini buluşturan törene Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu katıldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin ile MHP Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir'in de hazır bulunduğu törene Türk Patent Enstitüsü Başkan Vekili Doç. Dr. Yüksel Birinci ev sahipliği yaptı. Tescil belgesini almak üzere Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer'in de iştirak ettiği tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başladı.

Tescil belgesi vermeden önce baklavaların yer aldığı standa gelen ve ürünü tadan Bakan Çağlayan, Antep Baklavası'nın damak tadına uygunluğuna işaret ederek, "Baklavanın başkentinin Gaziantep olduğu tescillendi" dedi.

Daha önce Yunanistan'ın özellikle Türk ürünlerine sahip çıkması adına gidilen tescillendirme uygulaması kapsamında gerçekleştirilen tören çerçevesinde söz alan Zafer Çağlayan, baklavacılığı babadan oğula geçen, nesillerden nesillere ulaşan bir meslek olarak nitelendirdi. "Bundan sonra ağız tadımız Antep Baklavası olsun" diyen Bakan Çağlayan, "Gazianteplilerin başvurusuyla tüm dünya baklavanın Antep'e ait olduğunu kabul edecek ve bu yönde adlandırmaya gidecek" şeklinde konuştu.

Çağlayan, coğrafi işaretlemenin ülkeyi tanıtacağını, döviz kazandıracağını belirterek, Gaziantep'in marka ve endüstriyel tasarımda 7'nci, patentte ise 10'uncu sırada bulunduğuna işaret etti. Fikri ve sınai hakların önemine de dikkat çeken Çağlayan, yöresel değeri ekonomiye kazandıran, nesilden nesile aktaran işaretlemeye önem verdiklerini ifade etti.

Törende konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da Gaziantep Sanayi Odası'nı tescilden ötürü kutladı. Rifat Hisarcıklıoğlu, Sanayi ve Ticaret Bakanı Çağlayan'ın partent ve Ar-Ge çalışmalarına yoğunlaştığını görmenin kendisini memnun ettiğini kaydetti.

Konuşmasının büyük bölümünü coğrafi işaretlendirmeye ayıran Patent Enstitüsü Başkan Vekili Yüksel Birinci ise enstitünün bilinçlendirmeye dönük çalışmalarından bahsetti.

Birinci, coğrafi işaretlendirmelerle tescilin fiyat arttırıcı ve bölgesel kalkınmayı getiren özelliklerini anlatırken farkındalık çalışmalarına ilişkin detayları gazetecilerle paylaştı.

Tescil dolayısıyla konuşan Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer ise şehrin tescil rekorları kırdığına temas etti. Koçer, "Markalarla zenginleşme yolunda adım adım ilerliyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Çağlayan, Türk Patent Enstitüsü adına Nejat Koçer'e tescil belgesini takdim etti. Tescil belgesindeki notları okuyan Bakan, Koçer'i kutlamayı da ihmal etmedi. Tescil belgesinin verilmesinin ardından tören salonunda bulunan konuklara baklava ikram edildi.