Bakan Çağlayan 'İzmir Kentsel Ekonomik Değerlendirme Toplantısı'na Katıldı

Bakan Çağlayan 'İzmir Kentsel Ekonomik Değerlendirme Toplantısı'na Katıldı

İzmir'de Bir Dizi Ziyaretlerde Bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, İzmir Kentsel Ekonomik Değerlendirme Toplantısı'na Katıldı.

Bakan Çağlayan 'İzmir Kentsel Ekonomik Değerlendirme Toplantısı'na Katıldı

İzmir'de bir dizi ziyaretlerde bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, İzmir Kentsel Ekonomik Değerlendirme Toplantısı'na katıldı.

Crown Plaza'da düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Çağlayan, İzmir'e gelme amacının 81 ilin sanayi envanterinin belirlenmesi olduğunu söyledi. Toplantılar sayesinde canlı analizler yaptıklarını belirten Bakan Çağlayan, toplantıda İzmir ile ilgili yapılacak teşvik politikasının, sanayi stratejisinin altyapısını oluşturmayı amaçladıklarını söyledi. İzmir'in her alanda ileriye gittiğine dikkat çeken Bakan Çağlayan, bu durumun Ankara'dan bakıldığında da böyle göründüğünü kaydetti.

Çin'in işçilik ve enerji konusundaki sübvansiyonlar sayesinde yılda yaklaşık 50-60 milyar dolarlık yabancı yatırım çektiğini ifade eden Bakan Çağlayan, ''Meclis'te bana sözlü bir soru önergesi vardı. Bir tanesi diyor ki Türkiye'de şu daldaki işletmede kapanan işletme ne kadardır? Ben açılanların da istatistiğini çıkarttım. Kapanan 60 bin ise açılan 75 bin. Maalesef bizde her yönünden değil, hep bir taraftan bakılıyor. Önümüzdeki aylarda inşallah ülkemize iki tane otomotiv yatırımı gelecek. Bir tanesi 1

milyar euro, bir tanesi 400 milyon euroluk yatırım. Giren, çıkan sermayeye bakmak lazım. Dört dörtlük değiliz belki ama bu yolda çalışıyoruz. Önemli olan yatırım Türkiye'ye geldiğinde bu yatırımın katma değer, istihdam, vergi oluşturmasıdır" dedi.

Bakan Çağlayan, elektrik zamlarıyla ilgili olarak ise, ''Elektrik zammı daha deklare edilmedi. Enerji konusunda 4-5 yıl zam yapılmadı. Dileğimiz inşallah yapılmaz ama ben de bilmiyorum. Petrol de 96 dolar onu da unutmayalım'' şeklinde konuştu.

Toplantı sonunda gazeteciler Bakan Çağlayan'a merak ettikleri için saatinin markasını sordu. Saatinin markasını söylemek istemeyen Bakan Çağlayan, "Herkesin bir hastalığı var. Benim de hastalığım bu" demekle yetindi. Aksesuarlara olan düşkünlüğünü dile getiren Bakan Çağlayan'ın yüzüğünün ve saatinin aynı figürleri taşıyor olması dikkat çekti.

(EY-NÇ-Y)