Bakan Çağlayan: Gündem Değiştirilmeye Çalışılıyor

Bakan Çağlayan: Gündem Değiştirilmeye Çalışılıyor

Tuskon Öncülüğünde Düzenlenen Doğu Anadolu Kalkınma İşbirliği Köprüsü (Dakik) Programına Katılan Bakan Çağlayan, 'Türkiye'nin Gündemi Belli Kesimler Tarafından Değiştirilmeye Çalışılıyor' Dedi.

Bakan Çağlayan: Gündem Değiştirilmeye Çalışılıyor

Türkiye Sanayici İşadamları Konfederasyonu (TUSKON) öncülüğünde düzenlenen Doğu Anadolu Kalkınma İşbirliği Köprüsü (DAKİK) programına katılan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, "Türkiye'nin gündemi belli kesimler tarafından değiştirilmeye çalışılıyor" dedi.

Bin işadamının bölgenin kalkınması için yaptığı toplantıda konuşan Bakan Çağlayan, "İnsanımız kendini millete hükmedene değil, ülkesine ve milletine hizmet için adamış tek parti siyasi iktidarını istiyor. Bugün Türkiye'de oluşturulmaya çalışılan suni gündem, aslında siyasi istikrardan rahatsız olan 3-5 çapulcunun ve onun yurt dışındaki bağlantılarının yaptığı bir iştir" diye konuştu. İşadamlarına önemli açıklamalarda bulunan Çağlayan, "Hükümetin gündemi, Türkiye'nin ekonomi pastasını büyütmektir.

Türkiye'nin gündemini nereye çekerlerse çeksinler, bizim gündemimizde bölgeler arası gelişmişlik farkını azaltmak, her yıl 700 bin kişiye istihdam sağlamak var. Biz Türkiye'nin üretim yatırım dertlisiyiz" dedi. Bakan Çağlayan şöyle devam etti:

"Türkiye'de 5 yıl içerisinde ihracat, 36 milyar dolardan 107 milyar dolara çıktı. Gayri safi milli hasıla ise 5 yıl içerisinde 659 milyar dolara ulaştı.Türkiye'nin ekonomik istikrarından, dünya üzerindeki gelişmesinden rahatsız olanlar ülkenin gündemini değiştirmeye çalışıyor. Otomotiv sektöründe önemli gelişmeler var. Bu yıl Türkiye'de 1 milyon 300 bin araç üretilecek. Bu, her 24 saniyede 1 aracın üretilmesi demektir. Türkiye, Avrupa'daki her iki televizyondan birinin üretildiği ülkedir. Türkiye'nin, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılında, dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girmesi için elimizden geleni yapacağız. AR-GE teşvik yasası ile çok önemli açılımlar yapılacak. AR-GE kuruluşlarında çalışanların sosyal güvenlik primlerinin yarısı devlet tarafından yaptırılacak. Damga vergisi olmayacak. Üniversiteyi bitirmiş gençlerimiz devletten 100 bin YTL'ye kadar hibe alacaktır. Doğu için yeni bir teşvik yasası ve Erzurum'u da ilgilendiren yeni organize sanayi bölgesi kanunu çıkarılacaktır." Bakan Çağlayan'a konuşması sonrasında DASİDEF Genel Başkanı Mustafa Yıldız tarafından plaket sunuldu.

(AY-İRT-OK-Y)