Bakan Çağlayan'dan 'Yeni Teşvik Sistemi' Açıklaması

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Yıl Sonuna Kadar Türkiye'nin Sıfır Kilometre Cumhuriyet Tarihinde Bir Devrim Yaratacak Yeni Bir Teşvik Sistemine Kavuşacağını Söyledi.

Bakan Çağlayan'dan 'Yeni Teşvik Sistemi' Açıklaması

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, yıl sonuna kadar Türkiye'nin sıfır kilometre Cumhuriyet tarihinde bir devrim yaratacak yeni bir teşvik sistemine kavuşacağını söyledi.

Bakan Çağlayan, 77. İzmir Uluslararası Fuarı'nın tanıtımı için düzenlenen resepsiyonda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. 'Sanayi Stratejisi' ile ilgili bir soru üzerine Bakan Çağlayan, sanayi stratejisi revizyon belgesinin hazırlandığını hatırlatarak, bakanlık bürokratlarının bu konuda Daimi Özel İhtisas Komisyonu (DÖİK) ile görüştüklerini, ilerleyen günlerde de kendisinin bürokratlarla görüşeceğini söyledi. Bu ayın sonu itibariyle sanayi stratejisini önce DÖİK'e sonra da Ekonomik Koordinasyon Kurulu'na (EKK) göndererek son biçimini vereceklerini bildiren Çağlayan, ''Gayretimiz, ekim ayı sonuna kadar sanayi envanterinin, sanayi stratejisinin üzerine teşvik sistemini kurulabilir hale getirmek'' dedi. Çağlayan, bu çalışma kapsamında şirketlerin ölçeksel bazda, karlılıklarından, sektörel ve bölgesel bazda verimlilik hesaplarına dek birçok önemli bulguya ulaştıklarını kaydetti. Yeni teşvik sistemi ile ilgili de bilgiler veren Bakan Çağlayan, kendisinin de görev aldığı EKK'nın, yeni teşvik sistemini oluşturacağını, bölgesel, sektörel ve proje bazlı oluşturulacak yeni teşvik sisteminin yapılırken, gerek AB gerek Dünya Ticaret Örgütü kurallarının dikkate alınacağını kaydetti. Daha sonra yeni teşvik sistemine son biçiminin Bakanlar Kurulu ve Başbakan tarafından verileceğini belirten Çağlayan, yıl sonuna kadar Türkiye'nin sıfır kilometre Cumhuriyet tarihinde bir devrim yaratacak yeni teşvik sistemine kavuşacağını ifade etti.

Çağlayan, yeni teşvik sisteminin, kendisinin 3Y olarak formüle ettiği yüksek katma değer, yüksek teknoloji ve uluslararası yüksek rekabet gücünün üzerine oturacağını, bu yapılırken ne illerin birbiriyle haksız rekabet ortamı içine sokulacağını, ne de sektörler arasında haksız rekabet ortamı oluşturulacağını söyledi. Yaptıkları bir diğer çalışmanın ise esnaf ve sanatkarlara yönelik olduğunu belirten Bakan Çağlayan, ''Şu anda bir taraftan sanayi stratejisini, diğer taraftan da esnaf stratejisini 3D dediğimiz değişim, dönüşüm ve destek projesini hazırlıyoruz'' dedi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Çağlayan, bu konuda Teskomb ile TESK ve bu kurumlarda daha önce görev yapan milletvekilleriyle beraber çalıştıklarını, türlü komisyonlar ve çalışma birimleri oluşturduklarını anlattı. Bu komisyon ve çalışma birimlerinde ciddi belirleme ve tahliller yapıldığını kaydeden Çağlayan, bu çalışmayı da ağustos ayı içerisinde ilgili kurullara götüreceklerini söyledi.

Gelecek hafta KOSGEB İcra Kurulu'nun toplanacağını ve burada esnaf ve sanatkarlarla ilgili sorunların ele alınacağını ifade eden Çağlayan, esnaf ve sanatkarların mutlaka birleşerek güçbirliği yapmaları gerektiğine işaret etti. Bir yandan sanayi stratejisini hazırlarken diğer taraftan da esnaf stratejisini hazırladıklarını dile getiren Bakan Çağlayan şunları söyledi:

"Şu anda yapmış olduğumuz çalışmalarda 2007 yılı sonu itibariyle 530 bin kurumlar, 1 milyon 570 bin de gelir vergisi mükellefi var. Toplam 2 milyon 100 bin mükellef bulunuyor. Bu, 2 milyon 100 bin mükellefle beraber Türkiye, 2007 yılında 1.7 trilyon YTL'lik bir satış hasılatı oluşturmuş. Bu 2 milyon 100 bin işletmemizin ortaya çıkarmış olduğu kar toplamı ise toplam 95 milyar YTL. Yani 95 milyar YTL net satış hasılatının yüzde 6'sından daha az bir karlılık var Türkiye'de. Hep diyorum ya yapısal dönüşüm ve değişim sancısı bu. Yani geçmiş dönemlerde çift haneli enflasyonda bu hesaplar zaten yapılmazdı. Kar ettiğinde belli olmazdı. Şu anda benim tespit ettiğim hasılatla kar arasındaki denge çok gerilerde kalıyor. 2 milyon 100 bin işletme 95 milyar karı yaparken, yaklaşık bu 95 milyar YTL karın 50 milyar YTL'si yani yüzde 52'si toplam bin 541 firma tarafından yapılıyor. Geriye kalan firmalar yüzde 48'i oluşturuyor. Evet bu yaptığımız çalışmada Türkiye'nin MR'ını çekiyoruz. Öyle röntgen falan yok. Eski teknoloji o. Böyle her milimetrekarede bu MR çalışmalarını yapacağız.'' (EDA-NÇ-E)

Kaynak: İHA