Bakan Çağlayan Avusturya'da - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Bakan Çağlayan Avusturya'da

AA - Haberler | Ekonomi
Bakan Çağlayan Avusturya'da

Merve Özlem Çakır - Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜMSİAD) Viyana ofisinin açılışını yaptı.

Merve Özlem Çakır - Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜMSİAD) Viyana ofisinin açılışını yaptı.

Bakan Çağlayan, açılışta yaptığı konuşmada, sivil toplum kuruluşlarının Türkiye'nin gerçek elçileri olduğunu belirterek, Avrupa başta olmak üzere dünyada yaşanan ekonomik kriz ortamında Türkiye'nin her ortamda başarı öyküsünü anlattığını ifade etti.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliği konusunda kendi takvimini belirleyecek bir ülke konumuna geldiğini belirten Çağlayan, "Biz AB'ye girmekten vazgeçmeyeceğiz" dedi.

Açılışa Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ayşe Sezgin, TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak da katıldı.

-Yürüyen merdivenleri test etti-

Bakan Çağlayan ve heyeti açılışın ardından bir Türk şirketinin Löher'in Avusturya'daki bir firmaya ihraç ettiği yürüyen merdivenleri yerinde test etti.

Bakan Çağlayan, mağazadaki Türk ürünlerini inceledi, Türk vatandaşlarla sohbet etti.

-"Amerika'ya satmadan rahat etmeyeceğim"-

Löher Genel Başkanı Ali Aktaş da firma hakkında bilgiler vererek, İzmir'deki fabrikalarında üretim yaptıklarını söyledi.

Aktaş, yürüyen merdiven ve asansörleri Hollanda, Almanya, Yunanistan ve Bulgaristan'a ihraç ettiklerini, Türkiye'den Avusturya'ya da ilk defa yürüyen merdiven ihracatı yapıldığını bildirdi.

Hedefinin bütün dünyaya ihracat yapmak olduğunu ifade eden Aktaş,

"Amerika'ya satmadan rahat etmeyeceğim" dedi.

Yıllık 7-8 milyon dolarlık ihracatlarının olduğunu dile getiren Aktaş, Avusturya'daki mağazaya toplamda 700 bin avroluk iş yapacaklarını kaydetti.

Türkiye'nin yılda 3 bin yürüyen merdiven ithal ettiğine dikkati çeken Aktaş,

"76 milyon dolarlık sektörün 25 milyon dolarına talibiz" dedi.

Yayıncı: Tarkan Demir - VİYANA

AA - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title