Bakan Çağlayan Amerika'da

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi
Bakan Çağlayan Amerika'da

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD'deki incelemelerine başlarken yaptığı açıklamada, cari açığı kapatmak için daha çok ihracat yapılması gerektiğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD'deki incelemelerine başlarken yaptığı açıklamada, cari açığı kapatmak için daha çok ihracat yapılması gerektiğini söyledi. Çağlayan, bu çerçevede ABD pazarını zorlamak gerektiğini vurguladı.

Beraberindeki bilişim ve savunma sanayi sektör temsilcileri ve işadamlarından oluşan ticaret heyeti ile birlikte Güney Kore'den geldiği San Francisco'da, Los Angeles Ticaret Ataşeliği ve Türk Amerikan İş Bağlantı Birliği (TABC) Başkanı Efe Orhun tarafından yapılan bilgilendirme toplantısına katılan Bakan Çağlayan, burada bir konuşma yaptı.

CARİ AÇIĞIN YÜKSEKLİĞİ

Türkiye'de Cari açığın son derece yüksek olduğunu, bu nedenle ihracat gelirlerini daha fazla artırarak, ithal edilen bazı ürünlerin yatırımlarını da Türkiye'ye çekerek cari açığın dengelenebileceğini belirten Bakan Çağlayan şunları söyledi:

"Tabii Ekonomi Bakanlığı olarak hizmet sektörü de bizim bakanlığımızın uhdedesindir. Türkiye sadece mal ticareti yapmıyor, hizmet ticareti yapan bir ülkeyiz. Hizmet ticaretinde Türkiye net ihracatçı konumunda ve ciddi bir şekilde döviz fazlası veriyor. Aslında cari açığa da bu yönde ciddi katkı sağlıyor. Bizim de Türk insanının kültür kapasitesi ve Türk insanımızın yaratma yetenekleri dikkatle incelendiğinde, Türkiye'nin en önemli sektörlerinden birisi olacak bileşim sektörünün son derece önem arz ettiği ortaya çıkacaktır. Bu konuda bakanlığımızın desteği tamdır. "

'BİLİŞİM SEKTÖRÜNÜN ÖNEMİ

Türkiye'nin dış ticaretinin en bozuk olduğu ülkenin Güney Kore olduğunu, bu ülkeye bir satıp 16 alındığını anlatan Bakan Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Güney Kore ileri teknoloji ve bileşim sektöründe dünyanın en büyük 12'nci ekonomisi olmuş. Dış ticaret açığı yok denecek kadar az. Teknoloji ve yazılım alanında bizim de yapacağımız çok önemli çalışmalarımız. Bileşim sektöründe çok büyük imkanlar var. Benim Ahmet'im, Mehmet'imin, Ali'min, Corch'tan ne eksiği var? Daha girişimci daha cesur olmalıyız. "

'ABD'YE İHRACAT YOK DENECEK KADAR AZ'

Bakan Zafer Çağlayan Türkiye'nin ABD ile olan ticari ilişkileri konusunda şu görüşlere yer verdi:

"Türkiye'nin in Amerika'ya yaptığı ihracat yok denecek kadar azdır. 2 trilyon dolar ithalat yapan bir ülkeye bizim yaptığımız ihracat rakamını söylerken de teessüf ederek söylüyorum. Ancak bu konuda Amerikalılara kızmanın bir anlamı yok, kendimize kızacağız. Bu pazarlara neden giremiyoruz? Bu pazarlarda olmak için de çok büyük çaba göstermemiz gerekir. Bu konuda bakanlık olarak büyük destek vereceğiz. İhracatçımızın sonuna kadar yanındayız. "

SLİKON VADİSİNİ İNCELEYECEK

Seattle ve San Francisco'ya gerçekleşen resmi ziyarette Hewlett-Packard, Google, Cicso Systems, Oracle, Microsoft, Apple, İntel başta olma üzere ABD'li bilişim firmaları CEO'ları ile görüşülerek Türkiye'nin yatırım fırsatları aktarılacak. Türk işadamları ve dernekler ile görüşecek.

Bakan Çağlayan ziyaretinin San Francisco ayağında Silokon Vadisi'ni ziyaret ederek, burada önde gelen bilişim firmaları ile gelişen Türk bilişim sektörü ve Türkiye'nin yatırımcılara sunduğu fırsatlar hakkında bilgi paylaşımında bulunacak.

BOEİNG'DEN UÇAK TESLİM ALACAK

Bakan Çağlayan, Seattle'da yer alan Boeing firmasını ziyaret edecek, Boeing firmasının üst düzey yöneticileri ile biraya gelecek, Boeing fabrikası ile Boeing Barış Şahini Uçağı (insansız keşif uçağı) üretim bölgesini de ziyaret edecek.

Bakan Çağlayan'a THY için üretilen Boeing 777 uçağı teslim edilecek, teslim alınan uçağın ilk seferi ile heyet Türkiye'ye dönecek. - Mersin

Bakan Çağlayan Amerika'da
Bakan Çağlayan Amerika'da
Bakan Çağlayan Amerika'da

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title