Bakan, Başörtüsü Sorusuna Tepki Göterdi

Bakan, Başörtüsü Sorusuna Tepki Göterdi

Yükseköğretimdeki başörtüsü krizi ile ilgili basın mensuplarının YÖK Başkanı Yusuf Özcan'a yönelik ısrarlı soruları Maliye Bakanı Unakıtan'ı kızdırdı.

Bakan, Başörtüsü Sorusuna Tepki Göterdi

Yükseköğretimdeki başörtüsü krizi ile ilgili basın mensuplarının YÖK Başkanı Yusuf Özcan'a yönelik ısrarlı soruları Maliye Bakanı Unakıtan'ı kızdırdı. "Bunlar hep böyle diyen" Unakıtan, YÖK Başkanı hakkında demeç almak isteyen basın mensuplarının mikrofonlarına "Haydi kaldır, haydi yallah sende sen de kaldır" diyerek, gazetecilerin yanlarından ayrılmasını istedi. Unakıtan'ın kızgınlığını belli ederek verdiği tepki üzerine korumalar basın mensuplarını ikilinin yanından uzaklaştırdı.

Kuveyt'in Ankara Büyükelçiliği milli günü münasebetiyle Swiss Hotel'de bir resepsiyon düzenledi. Resepsiyona, yabancı diplomatların yanı sıra milletvekilleri, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ve Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan katıldı.

Resepsiyona ilk olarak Bakan Unakıtan geldi. Özel konuklar için salonunun bir kısmında düzenlenmiş ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kuveyt Emiri'nin yan yana fotoğraflarının da yer aldığı bölüme geçen Unakıtan'ın ardından YÖK Başkanı Özcan, eşi Kıvılcım Metin Özcan ile birlikte salona girdi. Bir süre salonu dolaşan Özcan ve eşi daha sonra Unakıtan'ın bulunduğu alana geldi ve Unakıtan'ın yanına oturdu.

Özcan'ın üniversitelere türbanla girilebilmesi için yeni bir düzenlemeye gerek olmadığı yönündeki açıklamasına 9 YÖK üyesinin karşı bildiri ile yanıt vermesi, Anayasa düzenlemesinin Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanmasına karşın birçok üniversitede başörtülülerin içeri alınmaması ile ilgili soru sormak için basın mensupları ikilinin yanına geldi. Basın mensuplarının yanlarına gelerek, mikrofonları uzattığını gören Unakıtan, Özcan'a doğru, "Mikrofonları sokuyorlar, sonra bir şey diyorsun. Bunlar böyle abi" diyerek ilk tepkisini verdi. Basın mensuplarının "Üniversiteler arası kurul toplantısına katılmayı düşünüyor musunuz?" sorusuna Özcan, "Rica etsem bu akşam bu şeyleri konuşmasak. Eşimle buraya geldim. Bakan beyle iki dakika sohbet etsek. Bunu yarın konuşalım. Şu an konuşmak istemiyorum" diyerek yanıt verdi. Basın mensuplarının 'başörtülüler, yasaya rağmen hafta başında üniversitelere alınmadı" diyerek Özcan'dan açıklama almak isteyince bu kez Bakan Unakıtan devreye girerek, basın mensuplarına tepki gösterdi. Sinirlendiği görülen Unakıtan, elinin tersi ile basın mensuplarının gitmesini istediğini de vurgulayarak, "Değerli arkadaşlar hepiniz kaldırın götürün bunları. Şimdi hiç konuşmayacak. Kaldırın bunu, kaldırın. Sende haydi haydi, haydi tamam. Haydi yallah, sende sende kaldır" diyerek tepki verdi. Unakıtan'ın bu tepkisini gören korumaları hemen müdahalede bulunarak, basın mensuplarını ikilinin yanından uzaklaştırdı.

Irak ve ABD Büyükelçileri

Resepsiyona katılan Irak'ın Ankara Büyükelçisi Sabah Umran ve ABD Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'da basın mensuplarının, TSK'nın terör örgütüne yönelik başlattığı kara harekatı ile ilgili olarak yarın Irak'a gitmesi beklenen heyet ile ilgili sorularını yanıtladı.

Umran, heyetin ziyareti ile ilgili olarak, "Umarım, bu ziyaret faydalı olur. Bu sorunu çözmek istiyoruz. Türkiye ve Irak iki komşu ülke. Bu sorunu çözmek istiyoruz" dedi. Wilson ise Irak hükümetinin sınır ötesi harekata yönelik verdiği tepkilerin sorulması üzerine, "Iraklı yetkililerin açıklaması ile ilgili cevapları Irak'taki diplomatlarımızın yanıt vermesini tercih ederim. PKK'yı Türkiye'nin ve ABD'nin düşmanı olarak görüyoruz ve bu alanda birlikte çalışmaya devam ediyoruz" dedi.